Sobota, 04. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN SPORT Půvabná dívka s tvrdým úderem
Kvě
19
2011
Půvabná dívka s tvrdým úderem
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   


Elitní česká reprezentantka v kickboxu a thajském boxu Alena Holá je členkou závodního týmu Spartaku Žebrák. Kdyby bojové sporty byly u nás tak populární jako třeba fotbal nebo hokej, znal by tuto mladou příjemnou blondýnu zřejmě každý. Její sportovní úspěchy jsou vynikající. Je několikanásobnou vítězkou světového poháru, trojnásobnou držitelkou bronzové medaile z mistrovství světa, mistryní Evropy a šampiónkou ČR. K těmto úspěchům tvrdé bojovnice získala navíc i ocenění za něhu a půvab jako vítězka ankety Miss sympatie v bojových sportech. A nedávno se stala první ženou, která zápasila na prestižním galavečeru Souboj Titánů, kde také zvítězila.

 

* Není běžné, aby se dívka věnovala tak chlapskému sportu, jakým je box. Navíc kickbox zapojuje do zápasu i údery nohama. Jak jste se k tomu dostala?

Bojovým sportům se věnuji od svých devíti let. Začínala jsem s karate, pak přešla na kickbox a nakonec i thajský box. Myslím, že mě ke karate původně přivedli mojí příbuzní.

* Měla jste sklon k zápasení už jako malá holka? Prala jste se třeba na základce s kluky?

Byla jsem vždycky takový „rváčský“ typ holčičky (smích). Na základní škole jsem se neprala, spíš pošťuchovala s klukama a tak. Párkrát jsem se poprala za panelákem, ale to asi každé dítě má nějaký takový „zkrat“. Určitě jsem se neprala, abych ukazovala „co umím“, ale spíše v sebeobraně. V té době to bylo hodně dětinské.

* Lákal vás někdy i nějaký jiný druh sportu než bojový?

Dříve jsem se věnovala také gymnastice a fotbalu, ale s obojím jsem po základní škole skončila. Už to nešlo časově zvládat a na plno jsem se pak vždycky věnovala pouze bojovým sportům. Momentálně mě začal bavit hodně běh.

* U boxerů se vedou statistiky, kolik zápasů vybojovali, kolikrát z toho vyhráli nebo prohráli. Jaká je vaše statistika?

Bohužel to neeviduji zcela přesně. V polokontaktech mohu mít zhruba 50 zápasů. V plnokontaktech mix amatérský a profi ring 42 zápasů – z toho 31 výher, 10 proher a jedna remíza. Na tu vzpomínám vždy s úsměvem, zcela výjimečně jsem zápasila s černochem – nepřijela mi soupeřka a jemu soupeř, tak jsme to zkusili spolu.

osobnost1* Můžete nám vysvětlit jaký je rozdíl mezi kickboxem a thajským boxem?

Kickbox má několik stylů. Zápasím v té nejtvrdší disciplíně a to K-1, kde jsou povoleny boxerské údery, kopy na všechny části těla – jak holení tak koleny a povoleny krátké klinče. Thajský box se liší délkou klinče a navíc se používají údery lokty.

* Co všechno zahrnuje trénink a příprava na zápas. Musíte třeba i běhat, posilovat, držet dietu?

Na Souboj Titánů jsem měla například skoro pořád dva tréninky denně. Trénink skládám hlavně z technické a fyzické přípravy, na kterou se připravuji s celým týmem a hlavně s trenérem Honzou Landou. Druhá část je posilovna, vytrvalostní a rychlostní běhání. Navíc v přípravách hodně těžím z víkendových soustředění, kde máme osm tréninků za 48 hodin. Dietu bohužel pravidelně držím před zápasem, abych se vešla do své zápasnické váhy, což je 56 kg. Je těžké v plné zátěži takto trénovat a mít omezený jídelníček.

* Zbývá vám nějaký čas i na jiné zájmy, na kamarády, případně na přítele?

Věnuji tréninku skoro maximum mého času. Chodím do práce na plný úvazek, takže po práci sednu do auta jedu na trénink nebo jdu běhat. Strávím docela dost času na cestách, protože bydlím v Nýrsku u Klatov. Na jiné zájmy mám minimum času. Začínáme s přítelem letos stavět, takže to bude ještě horší.

* Stalo se vám někdy, že jste využila svoji schopnost bojovat a bránit se i v civilním životě?

Zatím bohudík ne.

* Který zápas byl ve vaší sportovní kariéře nejtěžší a jakého úspěchu si nejvíce vážíte?

Největší radost jsem asi měla, když jsem v roce 2009 vyhrála světový pohár v Maďarsku. Jinak těžkých zápasů bylo několik, v poslední době myslím, že skoro všechny. V únoru jsme byli v Itálii, kde to bylo hodně těžké, ale spíše z toho důvodu, že jsem byla po dlouhé nemoci a riskli jsme start. Byla to velká šance, která bohužel nevyšla. O to tvrdší byla teď příprava na Souboj Titánů, kde jsem si spravila chuť.

* Každý se na box do haly nedostane. Mohou se naši čtenáři někde podívat na vaše zápasy?

Ano, některé záznamy jsou na www.alenahola.iplace.cz v sekci video.

* Jaké jsou vaše sportovní plány a cíle v letošním roce?

Letos jsem chtěla vyhrát konečně mistrovství světa, ale vypadá to, že se na něj nedostanu. Svaz letos nedostal skoro žádné finanční prostředky a já, bohužel, do toho nemohu tolik peněz investovat. Pokud by se vyskytla šance, tak bych určitě chtěla ještě zápasit o profi titul. Jinak jsem si dala cíl, že uběhnu maraton a v Plzni na dalším ročníku Souboji Titánů v listopadu se chci představit v životní formě.

* Máte možnost naše čtenáře oslovit, Chcete jim něco vzkázat?

Jenom to, aby vedli svoje děti ke sportu. V současné době je to hrozná bída. Většina dětí, juniorů i dospělých sedí raději doma u televize, počítače, vysedává po barech a tak. Jsem vděčná mé rodině za podporu a čas, který do mě celý život vkládají.

Petr Petříček

Foto: Archiv Aleny Holé.

Aktualizováno Úterý, 14 Únor 2012 10:45
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství