Středa, 12. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Arcibiskup požehná v Osově nový oltář

kostel Narození sv. Jana Křtitele v OsověV neděli 30. srpna navštíví kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově pan kardinál Dominik Duka. Ten zde při slavnostní bohoslužbě požehná nový oltář zasvěcený sv. Prokopu, který kostelu věnoval P. Josef Jonáš. Mše začne v 17.00 hodin a po ní proběhne posezení s panem kardinálem v objektu staré školy.

PN SOUTĚŽ
Soutěž
čec
16
2020
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 14/2020
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

krajToto je moje poslední fotografie hasičských zbrojnic. Jedná se o hasičskou zbrojnici v obci, kde mají hasičárny vlastně dvě. Dějiny obce jsou spjaty s historií vrchu, který se nad obcí vypíná do nadmořské výšky 595 m a stal se centrem křesťanství.

Přeji vám pohodové léto a třeba se někdy potkáme např. právě na tomto vrchu, který patří do křivoklátských lesů a je díky zde stojícímu vzácnému kostelu vyhledávaným místem turistů. Text + foto: Naďa Kolenská.

 
čec
12
2020
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 13/2020
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

ktraj Tato obec se nachází severně od dálnice D5. Umožňuje obyvatelům snadné spojení nejen s hlavním městem Praha, ale i se západočeským regionem a Evropou. Díky tomu by obec mohla poskytovat kvalitní bydlení v individuálních rodinných domech pro zaměstnance podniků v nedalekém Žebráku, ve Zdicích i v Hořovicích. Hasiči sídlí v budově s věžičkou, kde je i obecní úřad. Fotografii zveřejňujeme na přání pana Františka Mencla ze Žebráka, který nám jistě něco o zdejších hasičích, stejně jako vy, napíše.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
čen
04
2020
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 11/2020
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Obec se nachází v okrese Beroun, na spojnici mezi hrady Žebrák, Točník a Křivoklát. Celý katastr obce je součástí Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Na katastru obce pramení Úpořský potok, vlévající se do řeky Berounky u Týřovic. Obec pořádá každoročně pochod.... „špacír“. Jako v jedné z mála obcí zde také funguje kino. Mají také pěknou ZŠ a sportovní areál. Místní Sbor dobrovolných hasičů, slaví letos 140 let trvání. Proto si jistě také zaslouží, abyste nám o něm něco napsali.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
čen
23
2020
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 12/2020
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj str. 1Také do této obce se dostanete z nedalekých Hostomic pod Brdy. Silnice je lemována stromořadím a tak pozor, abyste si jí nepletli s Osovem. Kostel svatého Šimona a Judy je přímo na návsi a patří mezi čtyři nejstarší původně románské kostelíky okresu Beroun. Menší hasičskou zbrojnici najdete naproti kostelu v zahradě za obecním úřadem. Napište nám i tentokrát o zdejších hasičích.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
Kvě
29
2020
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 10/2020
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

krajKaplička sv. Jana Nepomuckého na návsi byla slavnostně vysvěcena 16. května 1817 u příležitosti umístění sochy Panny Marie, kterou obec zakoupila z darů občanů. Ale také název obce podle pěkně zpívajícího ptáčka, to je tentokrát nápověda k obci, kde místní hasiči mají upravený vůz - valník jako bar - a do chodu ho dávají šlapáním jako na kole. Napište nám, prosím, o těchto šikovných hasičích.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství