Úterý, 24. duben 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomáhá rodinám v těžké životní situaci již tři roky

logoKrizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví tři roky od svého založení. Za dobu své působnosti pomohla téměř dvěma tisícům rodin, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit rodiny, které se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Provozní doba linky je každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN SOUTĚŽ
Soutěž
Dub
22
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 8/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Výraznou dominantou, viditelnou z dálky, je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1730 - 1733. Od Trubína tudy protéká Počapelský potok, který se vlévá do Litávky.

Obec byla roku 1950 připojena k městu, v němž se podél Plzeňské ulice nachází dělnická kolonie 20 domů, která byla i s bývalou německou školou postavena v roce 1905 pro stovky německých hutníků, kteří pracovali v nové válcovně.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
Dub
03
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 7/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Při jarní procházce lítali nad hlavou holuby panu Zdeňku Kepkovi z Rokycan, když šel pořídit tento snímek, má to do této obce poměrně blízko. Místo, na kterém se nachází transformátor, nazývají místní občané ,,KABEL“. V dřívějších dobách byla v budově u trafostanice ústředna pro dálkové přenosové kabely, dnes je již budova v soukromých rukách.

Obec je ohraničena kopci Trhoň a Vydřiduch, její dominantou je 14,5 ha rybník, který se táhne jeden kilometr směrem na Mýto. Místní železárny byly jedny z nejvýznamnějších v širokém okolí.

V 19. století patřily německému baronovi Bethelu Henry Strousbergovi, který rozšířil výrobu v železárnách a postavil továrnu na železniční vagóny. Po jeho krachu byla výroba přeorientována na strojírenství - konkrétně na výrobu obráběcích strojů.

 
Bře
08
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 5/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj V tomto mrazivém období zařadím foto jako vzpomínku na teplé léto. Je to obec, kterou protíná železniční trať Zdice - Protivín. Protékají tu dvě říčky Litavka a Chumava. Je tady také archeologické naleziště Tvrz Hrádek. Přímo u hlavní silnice vidíme dům z roku 1917 s pozoruhodným novorenesančním architektonickým řešením, je to vodní mlýn Ladislava Šouši. Ještě dodám, že obec se nachází kousek od Lochovic, pod stráněmi Vyšeboh. Text + foto: Naďa Kolenská. 

Aktualizováno Čtvrtek, 08 Březen 2018 13:04
 
Bře
29
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 6/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Jméno obce se prý odvozuje od jednoho z vrahů kněžny Ludmily na Tetíně. K této obci patří osady Lounín, Slavíky a samoty Havlíčkův mlýn a hájovna u Křižatek. V pozadí vidíme katolický kostel sv. Jiří, který má barokní podobu a patří k nejstarším kostelům v Čechách. Víte, o kterou obec se tentokrát jedná? Text + foto: Naďa Kolenská.

 
úno
23
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 4/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

krajV tomto městě jsou ještě stále železárny. Jedné jeho staré čtvrti se říká Hamplov, protože rodinné domky zde nechal postavit v roce 1921 pražský poslanec Haml. Je zde velmi aktivní Pionýrská skupina, o jejích aktivitách často informujeme na rokycanské stránce. Myslím si, že zde nemají hrad, kostel ani zámek, přesto je název tohoto města zdrobnělinou jednoho z nich.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 1 z 2


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství