Neděle, 24. červen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Je to tady – rostou!

Foto: Naďa Kolenská.Můj soused, pan Václav Flachs z Hořovic, přinesl takových pěkných hub plný koš.

 

PN SOUTĚŽ
Soutěž
čen
22
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 12/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

Kraj Tento snímek pochází z jednoho města, které kdysi bylo městem okresním. Po této éře zbyla na náměstí budova, která městu moc parády nenadělá. Tento transformátor je ovšem od náměstí dosti vzdálen. Nachází se v areálu, kam svého času dovážela městská doprava plno lidí, kteří zde pilně pracovali na výrobě hudebních nástrojů. Text + foto: Naďa Kolenská.

 
čen
04
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 11/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj V obci Dobřív byla právě objížďka směrem na Mirošov. Musela jsem tedy změnit směr a odbočit na toto městečko. Ani jsem netušila, že zde najdu tuto pěknou stavbu, protože v PN č. 4/18 jsem tady také transformátor fotila, ale ten se nachází v nové části a tento ve staré, které se asi říká Hamplov. Jak jsem již psala, nemají zde hrad, kostel ani zámek, přesto je název tohoto města zdrobnělinou jednoho z vyjmenovaných. Velká nápověda, že?

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
Kvě
11
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 9/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Na kraji obce je zemědělské družstvo. O vsi se poprvé dovídáme v dokumentu pocházejícím z roku 1115. Protéká zde Podlužský potok, na návsi je rybníček, okolo vidíme v létě pěkně kvetoucí truhlíky s květinami, nedaleko je kaplička a autobusová zastávka.

V blízkosti obce, na vrcholu Ostrý, se nachází stejnojmenné archeologické naleziště se zbytky tvrze. O vzniku názvu obce se mně nepodařilo nic sehnat, můžete nám napsat.

Text a foto Naďa Kolenská.

 
Kvě
25
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 10/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

 Foto  Miroslav Štěpnička Čes. BudějoviceTento transformátor je trochu zvláštní, najdeme ho v obci, kde je hora, v níž se kdysi dolovala železná ruda a rumělka a důl se jmenoval Barbora. Nedaleko obce je také vyhlášená zřícenina hradu, který se jmenuje jako jedna část města Hořovice. Přesto, že obec je poměrně malá, najdeme zde i soukromé tenisové kurty, kde se ale mezi sebou hráči moc neřežou. Naďa Kolenská

Foto: Miroslav Štěpnička, České Budějovice

Aktualizováno Pátek, 25 Květen 2018 14:40
 
Dub
22
2018
POZNÁVÁŠ SVŮJ KRAJ? PN 8/2018
Soutěž - Poznáváš svůj kraj?
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Výraznou dominantou, viditelnou z dálky, je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1730 - 1733. Od Trubína tudy protéká Počapelský potok, který se vlévá do Litávky.

Obec byla roku 1950 připojena k městu, v němž se podél Plzeňské ulice nachází dělnická kolonie 20 domů, která byla i s bývalou německou školou postavena v roce 1905 pro stovky německých hutníků, kteří pracovali v nové válcovně.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 1 z 2


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství