Neděle, 09. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN Rokycansko Po vycházce následoval ve Strašicích křest knihy o Brdech
čec
17
2020
Po vycházce následoval ve Strašicích křest knihy o Brdech
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Pavel Paluska   

Foto: Pavel Paluska.Obec Strašice a nakladatelství Starý most uspořádali v sobotu 4. července vlastivědnou vycházku, která byla zakončena křtem nové knihy Brdy 77 romantických, dobrodružných a tajemných míst.

 

Okolo stovky účastníků si dalo dostaveníčko před hospodou na Benátkách ve Strašicích, odkud se všichni vydali na šestikilometrovou vycházku, kde průvodce velice zajímavými místy byl Tomáš Makaj, právě jeden z autorů nové publikace. Jednotlivé zastávky se týkaly kapitol nové knihy. Zastavili jsme se u střelnice na Bahnech, kde byl podán výklad z její historie včetně popisu přírodních a majetkových poměrů do vzniku tohoto vojenského zařízení. Poté jsme prošli pod Velkým Kamenem, kde jsme se zastavili na křižovatce s výhledem na kostel sv. Vavřince ve Strašicích. Zde nás čekalo vyprávění o středověké a barokní krajině včetně výkladu komunikačních schémat v podobě úvozových cest. Na tuto tématiku navázala další zastávka u starých milířů, kterou zpestřily příběhy ze života uhlířů. U Padrťského potoka (dnešní Klabavy), jsme se vydali po bývalé Strousbergově železnici k samotě Melmatěj.

Foto: Pavel Paluska.

Samostatný příběh Strousberga přezdívaného „Král železnic“ by vydal na celou knihu, ale my jsme se spokojili se stručným vyprávěním, které nás dovedlo až k pověstem o vzniku Melmatěje. Zde nám umožnil majitel samoty pan Luděk Hůlka přechod přes posečenou louku a my se mohli podívat na tajemného Hejkala a tvrziště zaniklého hradu s názvem Vimberk. Tady nás čekalo delší vyprávění týkající se středověké historie Brd a průběhu kolonizace.

Poté jsme se vydali kolem Loupežnické jámy k hospodě Na Benátkách, kde se konal křest knihy za přítomnosti zástupců Nakladatelství Starý Most a autorů Tomáše Makaje a fotografa Jaroslava Vogeltanze. Po křtu, kterému přihlíželi všichni účastníci, následovala autogramiáda a tak mnozí využili možnosti si na místě knihu zakoupit a nechat od autorů podepsat.

Text + fota:Pavel Paluska. 

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství