Neděle, 05. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN Rokycansko Nahlédnutí do Cheznovic
Kvě
01
2020
Nahlédnutí do Cheznovic
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Naďa Kolenská   

Sedící vodník na hrázi rybníka. Na stránkách obce se můžeme dozvědět, že kdysi se v lesích kolem Cheznovic pálilo dřevěné uhlí a vyráběla se lesní sůl (flus, potaš), který se získával vylouhováním z dřevěného popela. Bylo zde též 25 cvočkařských dílen, kde pracovalo 147 dělníků. Cvočkaři vykonávali tuto činnost jen v zimním období, v letních měsících pracovali ponejvíce na stavbách.

 

Hospodařili zde větší i menší rolníci až do roku 1950, kdy bylo založeno zemědělské družstvo. To bylo v roce 1972 sloučeno s JZD Kařez, a bývalé JZD Cheznovice se stalo přidruženou farmou. Později však došlo k dalšímu slučování a ze stávajících JZD Kařez, Strašice, Těškov a Zbiroh vznikl velký zemědělský celek JZD ČSSP Zbiroh, nyní Zbirožská, a.s., Zbiroh.

Z novodobé historie se pak dozvíme, že obec hospodaří na 205 ha obecního lesa, spravuje obecní vodovod (vybudovaný v r. 1990 – 1994 s nákladem cca 7.500.000 Kč). Základní škola (1. - 5. postupný ročník) byla znovu otevřena v r. 1991 a v r. 1994 byla provedena přístavba mateřské školy. Pro kulturní a sportovní vyžití slouží zrekonstruovaný Lidový dům, hřiště za budovou LD a také víceúčelové hřiště pod ZŠ. 

Sportovní zážitky nabízí aktivním hráčům i jejich fanouškům fotbalové hřiště s tribunou, které je v péči fotbalového klubu FC Cheznovice 96.

Od roku 2014 stojí v čele obce starosta Josef Kolář, s místostarostou Milanem Humlem. Při náhodném setkání mě pan starosta ukázal, jaké mají u nově opraveného rybníka zbudované pěkné nové posezení a také vodníka, který dohlíží na pořádek na vodní hladině. Obě tato díla vznikla přičiněním pracovníků obce.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství