Sobota, 06. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Rokycansko Dobrovolníci uklidili Klabavskou nádrž
Dub
22
2019
Dobrovolníci uklidili Klabavskou nádrž
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Pavel Moulis   

Foto: Naďa Kolenská. Český svaz ochránců přírody v Rokycanech, Povodí Vltavy a několik dalších dobrovolníků v sobotu 30. března uklidila okolí Klabavské nádrže. Stalo se tak v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“, jejímž cílem není jen úklid přírody, ale i výchova veřejnosti k okolnímu prostředí.

 

Prvotním impulsem vzniku celosvětové uklízecí aktivity byl celoživotní sen australského stavitele lodí a jachtaře Iana Kiernana obeplout svět. Ve svých 47 letech podnikl na jachtě cestu kolem světa (1986 – 1987). Během plavby byl však šokován, když viděl, čím vším jsou moře zaneřáděná. Po návratu domů se rozhodl sezvat své přátele, ti pozvali své přátele a společně s dalšími pak vyčistili 270 km mořského pobřeží. Bylo to 8. ledna 1989. Tehdy dobrovolníci sebrali 5 000 tun odpadu. Další rok se rozšířila kampaň po celé Austrálii a poté do dalších zemí. A myšlenka Clean Up the World byla na světě. U nás tato kampaň probíhá od roku 1993 a účastní se jí několik tisíc dobrovolníků z nejrůznějších organizací, přičemž ani rokycanští ochránci nejsou výjimkou. Organizují úklidy každoročně a sebraný odpad je dále recyklován.

 Frantík - foto: Naďa KolenskáKlabavská nádrž nedaleko Rokycan je známou zastávkou celé řady opeřenců při jarních a podzimních tazích. Máte-li štěstí, setkáte se zde s kormorány, volavkami, orlovci či jinými zajímavými druhy, orla mořského nevyjímaje. Na Klabavské nádrži se však můžete setkat i se zástupci savců. Spatřit zde můžeme vydru říční či bobra evropského. Vzhledem k tomu, že je to zvíře s noční aktivitou – uvidíte spíše jeho pobytová znamení – poražené či okousané stromy. Vodní plocha je však také rájem rybářů.

Letošní akce vypukla úderem deváté hodiny, kdy k sídlu rokycanských ochránců přírody kromě členů organizace dorazilo i několik dobrovolníků. Auty se poté všichni účastníci dnešní uklízecí akce přesunuli před sídlo Povodí Vltavy, s.p., do Klabavy nedaleko Rokycan, kde již čekali další dobrovolníci z nejrůznějších míst České republiky (např. Kladno, Praha, Hořovice, Plzeň). Po krátkém úvodním slovu organizátorů začal úklid nepořádku, který zde lidé zanechali při svých aktivitách. Sympatické je, že se do akce zapojili již podruhé i vyznavači geocachingu v čele s panem Martinem Štěpánkem, kterému patří právem velké poděkování, neboť přivedl početnou skupinu lidí se zájmem pomoci přírodě.

Díky krásnému jarnímu počasí a poměrně velké reklamě ve sdělovacích prostředcích se sešla téměř čtyřicítka lidí a tak byla práce za dopoledne hotová. Nasbíraná téměř tuna nejrůznějšího odpadu hovořila za své. V pytlích, které včetně rukavic bezplatně dodal ústřední koordinátor, tak skončilo vše, co v krásné přírodě Klabavské nádrže nemělo co dělat – plasty, sklo i nejrůznější kuriozity. Všechny tyto věci hyzdící přírodu byly pracovníky Povodí Vltavy svezeny k dalšímu zpracování.

Akce poté pokračovala společným opékáním špekáčků.

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

Foto: Naďa Kolenská.

Aktualizováno Pondělí, 22 Duben 2019 09:11
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství