Neděle, 17. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN Rokycansko Socha brdského rytíře Fabiána v Orlově
Zář
25
2018
Socha brdského rytíře Fabiána v Orlově
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: František Gahler   

Foto: Město PříbramSocha dobrého ducha Brd, rytíře Fabiána, už má své pevné místo v Orlově – u jedné z bran do prostoru CHKO Brdy. Monument z lipového dřeva v sobotu 22. září společně odhalili zástupci města Příbrami, obce Obecnice, Vojenských lesů a statků a Waldorfské školy Příbram.

 

Součástí akce byla výstavka fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a především organizované vycházky a vyjížďky do podzimní přírody Brd.

Jedním z těch, kteří sochu představili veřejnosti, byl i příbramský místostarosta Václav Švenda. Ten na místě vzpomněl na toho, co postavu zakletého rytíře Fabiána uvedl do povědomí veřejnosti ve svém díle, jež se stalo jakousi Biblí všech milovníků Brd. Teprve před několika málo dny zesnulého výtvarníka, spisovatele, předního znalce a obdivovatele tohoto pohoří pana Jana Čáky. „Věřím, že stejně jako duch Fabiána, který je tu dnes určitě s námi, tak i on se na nás ze shora dívá. Rád bych mu za nás za všechny i touto cestou poděkoval a vzdal Čest jeho památce,“ uvedl Švenda.

Iniciátorem vzniku sochy se stalo město Příbram, v myšlence jej podpořila také Obecnice, která dodala materiál, z něhož socha vznikla, akademický malíř Ivan Bukovský zpracoval její prvotní model a především studenti jedenáctého a dvanáctého ročníku Waldorfské školy v Příbrami, kteří pod vedením učitelů Jarmila Bryndy, Rostislava Antona a Michaela Šimka sochu vytvořili. Dle návrhu Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Příbrami byla socha přikotvena ke slepencovému podstavci. Chybět nemohl ani souhlas vlastníka pozemku – Vojenských lesů a statků, a souhlas zástupců CHKO Brdy.


 

07 05

A jak vlastně rytíř Fabián ve skutečnosti vypadá? To popisuje Jan Čáka, velký milovník a znalec Brd, ve své knize Toulání po Brdech. „Jen vzácně se dal Fabián lidem spatřit. Tehdy měl podobu zdatného myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabinou či lesními bylinami. Ale jiní ho prý uviděli jen jako maličkého tlustého myslivečka, který měl tvář ukrytou pod tmavým závojem. A do třetice ještě jeden kontrast: Fabián v podobě obra.“

Zatoulejte se tedy v Brdech i vy, třeba jen do Orlova, vezměte s sebou svoje děti a zaveďte je k nejnovějšímu vyobrazení možné podoby Fabiána. Stojí to za to.

Pavlína Svobodová

Foto: Město Příbram, František Gahler.

 

Aktualizováno Pondělí, 08 Říjen 2018 07:32
 

Komentáře

 
0 #1 Betty 2018-11-16 03:32
I see you don't monetize your blog, but you can earn extra cash every day.
It is very easy even for noobs, if you are interested simply search in gooogle: pandatsor's tools

Here is my web site youngCarmella: https://facebook.com/Chasity
Citovat
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství