Pondělí, 28. květen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Vernisáž výstavy v Muzeu Hořovicka a Bílá paní

pro webV pátek 18. května byla v Muzeu Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích slavnostně otevřena výstava Hořovice a Velká válka 1914 – 1918.

Jak nám řekla vedoucí muzea Anna Brotánková, jedná se o komorní výstavu ke 100. výročí konce 1. světové války, která je umístěná přímo v prostorách stálé expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích. Na panelech ukazuje fotografie legionářů pocházejících ze zdejšího regionu, možná zde návštěvníci najdou své předky. Výstava dále připomíná vojenský lazaret, který byl zřízen v budově hořovické sokolovny. Na panelech je též zachycen pomník „Obětovaného“ od Františka Bílka. Instalaci doplňuje vitrína s připomínkou legionářů, panovníka Karla I. a válečné omezení obyvatelstva v podobě výdejních potravinových lístků.

PN Rokycansko Ochránci hledají majitele výra
úno
09
2018
Ochránci hledají majitele výra
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Pavel Moulis   

Odchycený výr velký ve Tmani je již v dobré kondici. Foto: Pavel Moulis.Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. I několikrát týdně řeší nejrůznější případy, nezřídka i takové, které lze označit za zajímavé. Jedním z nich byl i lednový odchyt výra velkého, který zřejmě v nestřeženém okamžiku ulétl svému majiteli a nyní na něj čeká v záchranném centru.

 

Je to kroužkovaný jedinec, zřejmě samčího pohlaví, který pochází z Valdštejnské zahrady v Praze. Tudíž bude pro jeho identifikaci potřeba osvědčení či předávací protokol o legálním nabytí tohoto krále noci.

Výr velký je největší sova v Evropě s rozpětím kolem 170 centimetrů. Má nápadná péřová ouška a ohnivě oranžové oči. Hnízdí brzy na jaře a již v únoru či březnu se v hnízdě objevují vejce, na kterých samice sedí asi 35 dnů. Loví za soumraku a jeho kořistí jsou drobní obratlovci do velikosti zajíce. Dožívají se vysokého věku.

Výra, který útočil na voliéru s holuby, se podařilo odchytit manželům Šimkovým ze Zahradnictví ve Tmani na Berounsku. Díky jim má vyhublý jedinec nejen šanci žít, ale i vrátit se svému majiteli. Pokud se tak nestane, zůstane v péči ochránců přírody nebo bude poskytnut jinému zájemci. Kontaktní telefon stanice je 603 239 922.

Rádi bychom v této souvislosti apelovali na majitele živočichů, aby věnovali pozornost péči o své chovance a pečlivě je střežili. Ne vždy se totiž živočich najde a vrátí zpátky svému majiteli.

Záchranná stanice živočichů v Rokycanech působí od roku 1990 a za dobu svého trvání přijala více než 7000 nejrůznějších, převážně volně žijících živočichů. Svoji činnost realizuje na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Bližší informace o činnosti záchranné stanice živočichů v Rokycanech získáte na www.csop.erc.cz .

Pavel Moulis,  předseda ZO ČSOP Rokycany

 

Komentáře

 
0 #1 Krystyna 2018-02-15 11:08
10.září 013, které BDW vyhnout, pokud opravdu potřebujete získat úvěr V některých bankách zaatwimy vše
na jeden osobní Dowd ostatních.

Also visit my blog - Půjčka Pro Začinajicí Firmu (http://cheocheofin.beep.com/: http://cheocheofin.beep.com/)
Citovat
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství