Úterý, 24. duben 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomáhá rodinám v těžké životní situaci již tři roky

logoKrizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví tři roky od svého založení. Za dobu své působnosti pomohla téměř dvěma tisícům rodin, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit rodiny, které se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Provozní doba linky je každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN Rokycansko Loveckou sezónu zakončila v Litohlavech poslední leč
Led
04
2018
Loveckou sezónu zakončila v Litohlavech poslední leč
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Pavel Moulis   

Foto: Karel Brož.Konec roku je tradičně spojen i s ukončením lovecké sezóny. Končí doba lovu většiny druhů zvěře, nastává klid v honitbách, intenzivně probíhá péče o zvěř, organizují se myslivecké plesy. Pomyslnou tečkou však bývá poslední leč.

Nejinak tomu bylo i v Litohlavech na Rokycansku, kde loveckou sezónu zakončili myslivci z Honebního společenstva Litohlavy – Klabava v sobotu 9. prosince.

 

Muži v zelených kamizolkách a jejich nepostradatelní čtyřnozí pomocníci nejrůznějších plemen se sešli hned ráno. Důvodem jejich setkání byla poslední leč – hon, který pomyslně zakončí loveckou sezónu, a současně odstartuje i zimní péči o zvěř, která je především spojená s přikrmováním zvěře i ostatních živočichů v přírodě a udržováním klidu v honitbě. Poslední letošní hon začal malým občerstvením v útulné, vkusně myslivecky vyzdobené hospůdce. Účastníky na společném nástupu uvítali myslivečtí trubači a honební starosta Miloslav Brada. Poté udělil organizační pokyny a připomenul bezpečnost při lovu. Samozřejmostí je i kontrola loveckých lístků a zákonného pojištění. Pak mohl začít vlastní hon. V autech jsme se dopravili k zaujetí jednotlivých lečí, které byly pro lov vybrány. Jednotlivá stanoviště jsme obsadili tiše a honci se na povel lovecké trubky dali do pohybu. Zanedlouho zazněl štěkot psů. Zřejmě narazili na zvěř. V leči může být liška, bažant, zajíc, srnčí zvěř či divoká prasata. Slyšeli jsme první výstřely. Postupně jsme zaujali další leč. Atmosféra byla úžasná.


 

Foto: Karel Brož.

Myslivost však v dnešní době není jednoduchou záležitostí. Desítky odpracovaných hodin, pečlivá celoroční péče o zvěř nebo zachovávání starých mysliveckých tradic patří k nejčastějším činnostem dnešního vyznavače Hubertova cechu. A lov? Ten je až na posledním místě. Výsledek byl i tentokrát poměrně slušný. Nicméně dnešní myslivce nespojuje odstřel zvěře, ale právě ta neopakovatelná atmosféra a možnost aktivního odpočinku ve volné přírodě.

Postupně jsme se dostali k závěru posledního honu v honitbě Myslivecké společnosti Honebního společenstva Litohlavy – Klabava. Den skončil, následoval výřad – poslední pocta ulovené zvěři a pak jsme již usedli k prostřenému stolu. Po mysliveckém halali a slavnostní večeři se slova opět ujal honební starosta, aby vyhlásil krále honu.

Brzo budou následovat nejen myslivecké plesy, výroční členské schůze jednotlivých mysliveckých spolků, ale i zkoušky o první lovecký lístek či výstava trofejí. Výčet všech mysliveckých akcí, které se v příštím roce uskuteční, lze nalézt na www.myslivost.cz/omsrokycany .

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství