Sobota, 19. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obce významně pomáhají ochráncům přírody

ilustrační foto

Činnost rokycanských ochránců přírody je velice pestrá a mnohostranná. Od ekologické výchovy přes výchovu mladé generace až po praktické aktivity v přírodě či záchranu volně žijících živočichů. Toto si uvědomuje nejen široká veřejnost, ale i celá řada městských a obecních úřadů, kteří se snaží ochráncům přírody pomáhat. Každoročně se na městské a obecní úřady ochránci přírody obracejí s dopisem o finanční pomoc a ani letošní rok není výjimkou. V brzké době odejde dopis s žádostí o podporu na všechny obce, městyse či města Berounska, Hořovicka a Rokycanska, tedy místa, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují pomoc volně žijícím živočichům, kteří se dostanou do nesnází.

PN Rokycansko Loveckou sezónu zakončila v Litohlavech poslední leč
Led
04
2018
Loveckou sezónu zakončila v Litohlavech poslední leč
Informace z regionu - Rokycansko
Napsal: Pavel Moulis   

Foto: Karel Brož.Konec roku je tradičně spojen i s ukončením lovecké sezóny. Končí doba lovu většiny druhů zvěře, nastává klid v honitbách, intenzivně probíhá péče o zvěř, organizují se myslivecké plesy. Pomyslnou tečkou však bývá poslední leč.

Nejinak tomu bylo i v Litohlavech na Rokycansku, kde loveckou sezónu zakončili myslivci z Honebního společenstva Litohlavy – Klabava v sobotu 9. prosince.

 

Muži v zelených kamizolkách a jejich nepostradatelní čtyřnozí pomocníci nejrůznějších plemen se sešli hned ráno. Důvodem jejich setkání byla poslední leč – hon, který pomyslně zakončí loveckou sezónu, a současně odstartuje i zimní péči o zvěř, která je především spojená s přikrmováním zvěře i ostatních živočichů v přírodě a udržováním klidu v honitbě. Poslední letošní hon začal malým občerstvením v útulné, vkusně myslivecky vyzdobené hospůdce. Účastníky na společném nástupu uvítali myslivečtí trubači a honební starosta Miloslav Brada. Poté udělil organizační pokyny a připomenul bezpečnost při lovu. Samozřejmostí je i kontrola loveckých lístků a zákonného pojištění. Pak mohl začít vlastní hon. V autech jsme se dopravili k zaujetí jednotlivých lečí, které byly pro lov vybrány. Jednotlivá stanoviště jsme obsadili tiše a honci se na povel lovecké trubky dali do pohybu. Zanedlouho zazněl štěkot psů. Zřejmě narazili na zvěř. V leči může být liška, bažant, zajíc, srnčí zvěř či divoká prasata. Slyšeli jsme první výstřely. Postupně jsme zaujali další leč. Atmosféra byla úžasná.


 

Foto: Karel Brož.

Myslivost však v dnešní době není jednoduchou záležitostí. Desítky odpracovaných hodin, pečlivá celoroční péče o zvěř nebo zachovávání starých mysliveckých tradic patří k nejčastějším činnostem dnešního vyznavače Hubertova cechu. A lov? Ten je až na posledním místě. Výsledek byl i tentokrát poměrně slušný. Nicméně dnešní myslivce nespojuje odstřel zvěře, ale právě ta neopakovatelná atmosféra a možnost aktivního odpočinku ve volné přírodě.

Postupně jsme se dostali k závěru posledního honu v honitbě Myslivecké společnosti Honebního společenstva Litohlavy – Klabava. Den skončil, následoval výřad – poslední pocta ulovené zvěři a pak jsme již usedli k prostřenému stolu. Po mysliveckém halali a slavnostní večeři se slova opět ujal honební starosta, aby vyhlásil krále honu.

Brzo budou následovat nejen myslivecké plesy, výroční členské schůze jednotlivých mysliveckých spolků, ale i zkoušky o první lovecký lístek či výstava trofejí. Výčet všech mysliveckých akcí, které se v příštím roce uskuteční, lze nalézt na www.myslivost.cz/omsrokycany .

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství