Neděle, 09. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN Reportáže, rozhovory Starostka obce Chlustina Radoslava Procházková
čec
17
2020
Starostka obce Chlustina Radoslava Procházková
Zprávy - REPORTÁŽE, ROZHOVORY
Napsal: Daniela Hlavová   

Paní starostka Radoslava Procházková„Žijeme tady už skoro městským životem, ale možná se jednou budeme k té staré době zase vracet.“

Malebná vesnice Chlustina se během posledních let od doby, kdy se starostkou stala Radoslava Procházková, hodně změnila. Byla opravena nejen zvonička, hasičská zbrojnice nebo pomník válečných hrdinů, ale byl utužen i společenský život. V červnu se měla konat dokonce oslava k 850 letům od první písemné zmínky, z bezpečnostních důvodů se ovšem přesunula na příští rok.

 

* Vaše obec v letošním roce slaví 850 let, proběhly oslavy?

„Kvůli koronaviru jsme přesunuli plánovanou akci z 13. června na příští rok. Nový termín ještě nemáme, ale necháme ho také na červen. Myslím, že je dobře, že jsme oslavy zrušili, protože starší lidé by pravděpodobně nepřišli, protože se bojí...”

* Bylo v plánu k výročí ještě něco dalšího?

„Nechali jsme udělat brožurku, ve které je shrnuto to nejdůležitější z historie obce. Je tam zmíněno například to, že první zmínka je z roku 1170, kdy tu stával dvůr Chlustina, z něhož vznikl název pro naši ves. Příští rok, při oslavách, ji naši obyvatelé dostanou do každého domu a jinak bude možnost si ji půjčit v knihovně v Hořovicích, v Žebráce nebo na Základní škole Žebrák. A také jsme si nechali udělat znak a vlajku obce Chlustina. Znak nám navrhovala heraldická kancelář v Roudnici, vypracovali nám celkem 5 návrhů, ze kterých občané na veřejné schůzi vybrali nejhezčí. Ve znaku se nachází zlatá koruna, která odkazuje na Karla IV. a snop s kosami v dolní části připomíná, že jsme byli zemědělská vesnice.”

* Kdy jste se stala starostkou?

„Do funkce jsem nastoupila v roce 2016, kdy skončilo minulé zastupitelstvo. Tehdy tu rok působil dočasně přidělený správce R. K., ten ovšem zajišťoval jen to důležité - platil poplatky, školky, elektřinu, jinak se tu úplně zastavil čas.“

* Jak vypadala obec, když jste nastoupila?

Chlustinu jsem převzala v nelehké situaci. Sám pan správce mi říkal „nebudete to mít jednoduché”. Na stole ležel štos papírů a já nevěděla, kde začít. V podstatě tu nebylo nic vyřízeno a já z toho měla jen těžkou hlavu, ale řekla jsem si, že musím vše začít ihned řešit.“

* Jak jste začala?

„Jednou z vůbec prvních věcí, které jsem začala řešit, byl společenský život. Dlouho jsme neměli žádnou zábavu, a za chvíli bychom se v obci neznali. A tak jsem začala pořádat akce jako společný advent nebo začátek prázdnin. Nemáme sice žádnou společenskou místnost, ale je tady hospoda, která funguje a je asi pro čtyřicet obyvatel, nechávám před ní postavit párty stany a na zábavu se mi sejde i sto dvacet obyvatel. Objednám hudbu, zajistíme klobásy či špekáčky a zatancujeme si, protože bez toho bychom nevěděli, ani s kým v obci žijeme, natož, jak se kdo jmenuje.

* Jak byste vaší vesničku popsala?

„Naše vesnička je malebná a stylová, máme tady dva krásné rybníky, a to má málokterá vesnice. Snažím se, aby naše vesnice byla stále upravená, máme tady například zasázené květiny. Základní vybavenost obce je také slušná. Máme ochod, který je dobře zásobovaný, máme hospodu, která má otevřeno od středy do neděle, a v pátek a sobotu je návštěvnost největší, teď máme u hospody i venkovní posezení a u něj dětské hřiště, takže docházejí i rodiče s dětmi, navíc v hospodě pracuje prodavačka z obchodu takže, když děti chtějí zmrzlinku, doběhne jen do obchodu. Myslím, že obec funguje na dobré úrovni, s mým nástupem do funkce tu vznikl i rozhlas. Do té doby nebylo snadné dát rychle občanům informaci, naštěstí se nám podařilo získat dotaci na rozhlas přes protipovodňový systém hned v prvním roce mého působení.”

* Nehrozily u vás povodně v minulých týdnech, kdy hodně pršelo?

„Všechno rybníčky naštěstí stíhaly, takže nám povodně, díky bohu, nehrozily. Jsem ráda, že tu máme záchranou složku SDH. Moc nám pomáhají vždy, když je to třeba.”

* Není to tak dávno, co u vás byla vysvěcena zvonička, je to tak?

„Ano, máme tady zvoničku, kterou bylo potřeba opravit. Vypracovala jsem na ní dotaci, kterou jsme následně dostali, a bylo to rovnou s opravou naší požární zbrojnice. A to je možná další naše zajímavost, protože na dotacích se divili, že máme v naší malé obci jak zbrojnici, tak zvoničku, prý se s tím ještě nesetkali. Když se zvonička opravila, pozvala jsem pana faráře z praskoleské fary, Stefana Wojdylu, aby nám ji vysvětil. Měla jsem při té příležitosti také proslov a sešla se u nás spousta lidí, udělali jsme občerstvení, já jsem napekla koláče a bylo to hezké posezení. Také jsme opravovali pomník padlých za první světové války. Snažíme se postupně opravit všechny památky. Musíme pečovat o to, co tady máme, opravit to a chránit si to, ne vymýšlet něco nového. Jakmile se začne s velkou výstavbou, zničí se tím to kouzlo, které vesnička má.”

* Co máte teď v plánu, co se týče oprav?

„Mám v plánu opravit studnu před Opatrných a rybník u transformátoru, který je v havarijním stavu. Už na něj máme vypracovaný projekt, a teď nám byla i přiznána dotace na opravu. Doufám, že s revitalizací rybníka začneme letos na podzim. Mám radost, že jsme dvou milionovou dotaci na revitalizaci rybníka získali, pro nás jsou to velké peníze, protože nemáme tak velký rozpočet, když máme jen 234 obyvatel. Do budoucna bych chtěla také opravit obecní úřad, kde by bylo potřeba nejen udělat omítku a opravit střechu. Také plánujeme udělat chodníky.“

* Komunikujete s občany i jinak než rozhlasem?

„Samozřejmě, kromě akcí navštěvuji občany při životních jubileích, chodíme se zastupitelstvem popřát. Snažím se ovšem s občany komunikovat denně.”

* Jak se proměnila vesnice od vašeho dětství?

„Když jsem byla malá, žila vesnice zemědělstvím. Doba se hodně změnila, nevím, jestli k lepšímu nebo horšímu. Žijeme tady už skoro městským životem, ale možná se jednou budeme k té staré době zase vracet, zase si budeme sázet na zahrádkách svoji zeleninu...“

* Jaké změny přineslo vyhlášení pandemie, jak to u vás probíhalo?

„Naštěstí se u nás nevyskytl žádný případ nákazy koronavirem. Ale dělali jsme desinfekce čekáren, hřiště, veřejných prostorů a nosili roušky, jak bylo uvedeno v jednom z vládních nařízení. Roušky jsme ale neměli a stát je nezajistil, naštěstí se ukázalo, že jsme šikovný národ a roušky pro nás šila paní prodavačka, ta jich našila spoustu a každý den byly k dispozici v obchodě. Roušky také šila M. J., ta nám je věšela v parku na strom, to bylo moc hezké. Já jsem na každého obyvatele objednala čtyři roušky, ale trvalo skoro osm týdnů, než přišly a já je mohla roznést do schránek. Už před tím u nás fungovala i donáška jídel, takže v případě potřeby jsem nabízela, že se kdokoliv může dohlásit. Samozřejmě tu byla výhoda vlastního obchodu, že lidé nemuseli jezdit jinam. Doufejme, že už se to nevrátí...”

* Co byste přála svým občanům?

„Přála bych občanům, aby se jim v naší vesničce stále líbilo, abychom si rozuměli, a co víc si člověk může přát, než abychom byli zdraví.“

Já se mohu k přání paní starostky jen připojit. Daniela Hlavová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství