Neděle, 07. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Reportáže, rozhovory Spartak Žebrák vychovává hokejové naděje
Bře
13
2020
Spartak Žebrák vychovává hokejové naděje
Zprávy - REPORTÁŽE, ROZHOVORY
Napsal: Marta ŠeVac   

Po tréninku následovalo společné focení. Na snímku máme trenéry a smíšené družstvo žáků.Doneslo se i k nám, hokejovým neználkům, že si velmi dobře, dokonce v rámci Středních Čech, vedou mladí hokejisté, kteří trénují pod Hokejovým klubem Spartak Žebrák. Protože jsme chtěli vědět víc, vypravili jsme se za panem Ing. Davidem Jíchou, který kluky (ale i holky) trénuje a provozuje Zimní stadion v Hořovicích. A hovořili jsme nejenom o úspěších žáků…

 

* Jak dlouho je v Hořovicích hokejová nafukovací hala?

D.J.: Od prosince 2012, tedy už 8. zimní sezónu. V létě se tady zase hraje in-line hokej.

* Hořovický hokej není žádná velká sláva, avšak jak si vedou hokejisté Spartaku Žebrák?

D.J.: Hořovické áčko má pouze tým mužů, pak dělají in-liny, žebráčtí mají kompletní mládež včetně A mužstva. Máme děti od náboru, což jsou děti 4 až 7 let, které se učí bruslit a soutěže pořádá hokejový svaz. Do 4. třídy jsou svazové turnaje minihokeje, 5. třída hraje na celém hřišti, mladší žáci jsou 6. a 7. třída, starší jsou 8. a 9. třída, pak je dorost, junioři a chlapi.

Od 2. až do 4. třídy se výsledky nesmí psát, to je ten minihokej. Máme zde šikovné děti, soutěž je hodně náročná, hrajeme turnaje jednou za 14 dní, např. s Kolínem, Čáslaví, Benátkami n. Jizerou, Benešovem, Rakovníkem, Příbramí, Berounem atd. Mladší žáci hrají ligu mladších žáků, tedy tu nejvyšší soutěž v naší kategorii. Ve Středních Čechách je 24 týmů. Hraje se základní část, která spočívá v tom, že vždy o víkendu hrají starší a mladší žáci dohromady s tím samým družstvem. V základní části bylo 6 družstev, a hrálo se dvoukolově, tedy celkem 10 utkání. Nejlepší postupují do finálové části, tedy první dva či tři týmy, a spočítají se body starších a mladších žáků, kde HC Žebrák, starší a mladší žáci se dostali do finálové části. Ve finálové části je 12 týmů: např. Sparta Praha, Slavie Praha, Žebrák, Příbram, Kolín, Ml. Boleslav, Neratovice, Benešov, Hvězda Praha, Rytíři Kladno atd. Naši žáci jsou na 1. místě, zatím s nikým neprohráli, jenom s Neratovicemi jednou remizovali.

* Kolik mají před sebou utkání?

D.J.: Ještě je čekají 4 utkání: V sobotu 7. března hrajeme doma dohrávku se Slávií Praha, pak nás čekají Letňany, Neratovice, Kolín a Ml. Boleslav. A bude konec soutěže. Pokud všechno vyhrajeme, tak budeme první a budeme mít titul.

Starší žáci se taky dostali do finálové části. Je to veliký úspěch, protože to jsou kluci, kteří začínali u mně dřív, než byla nafukovací hala, takže jsme trénovali jenom 3x za měsíc, nehráli žádnou soutěž, takže neprošli minihokejem, ale šli rovnou do „rozjetého vlaku“ a drží se na krásném 7. místě, což je v polovině tabulky. Porazili jsme doma Slávii, se Spartou jsme remizovali, což je velikánský úspěch.

* Kdo ty úspěšné žákovské týmy vede?

D.J.: Máme hodně trenérů, letos k nám poprvé přijel Jirka Kučera, je to mistr světa v hokeji, trénoval extraligu v Plzni, v Ml. Boleslavi a Olomouci. Je to pro náš klub veliká posila. Ten je hlavním trenérem mladších žáků, dělám mu asistenta. U starších žáků jsem já hlavním trenérem a Jirka Kučera mi dělá asistenta.

* Můžete jmenovat další trenéry?

D.J.: Hlavním trenérem náboru je Jirka Kučera, k sobě má Josefa Mareše a Petra Šmída. 2. a 3. třídu má na starosti Honza Fodor, asistentem je Jakub Bakule. 5. třídu vedou Tomáš Dyk a Petr Mitošinka. U juniorů jsem hlavním trenérem já a asistent Petr Mitošinka.

* Kdy končí soutěže?

D.J.: Mladší a starší žáci končí 28. března, přípravky v neděli 8. března. Led máme do 5. dubna, to se ještě budou hrát nějaké turnaje. Junioři a 5. třída končí 15. března, Áčko skončilo v semifinále v neděli 1. března, kdy jsme prohráli se Sedlčany a tedy skočili na 3. místě.

* Máte i letní přípravu?

D.J.: Celý duben mají děti volno, s přípravou začínáme v květnu, trénujeme 2 až 3x v týdnu tzv. suché tréninky, to je atletika, běhání, míčové hry atd. Toto trvá do konce školního roku, v červenci pak mají žáci volno, 2. týden v srpnu začínáme soustředění nejenom tzv. suchý trénink, ale jdeme i na led do Berouna, Příbrami, Rakovníka. Na začátku září začínají soutěže.

* Kolik máte žáků včetně náboru?

D.J.: I s dětmi, které jsou v náboru, se pohybujeme kolem 180 dětí. Do Spartaku Žebrák k nám děti dojíždí ze širokého okolí. Hodně dětí je ze Žebráka, Točníka, Zdic, Hořovic, Zaječova, Komárova, Cerhovic, Hostomic, Lochovic atd.

* Kdo financuje turnaje atd.? Rodiče nebo někdo jiný?

D.J.: Rozpočet našeho Hokejového klubu Spartak Žebrák není žádným tajemstvím a ročně činí cca 2 a půl milionu korun, přispívá nám město Žebrák částkou 300 tisíc, to je komplet mládež včetně Áčka. Je to sice nízká částka, ale Žebrák je malé město, tedy nám víc v rámci svého rozpočtu dát nemůže. Beroun může dát na mládežnický hokej milion. Pak máme dotace od MŠMT, od Krajského úřadu, taky nás podporují sponzoři, kteří nám fandí. Pak se platí členské příspěvky, tedy na provoz se peníze takto seženou.

*Jak se finančně podílejí rodiče mladých hokejistů?

D.J.: Ano, podílejí se. Ale první tři měsíce mají děti v náboru všechno zadarmo, pak platí symbolickou částku za celou sezónu 1.500,- Kč, 1. až 4. třída, což jsou přípravky, platí od letošní sezóny 4.000,- Kč, ale dali jsme jim bonus, že uspořádáme navíc dva turnaje doma. Tedy rodiče nemusejí za turnaje nic platit, taky za další dva turnaje jinde zaplatí startovní klub. 5. třída mladší a starší žáci mají příspěvky 6.000,- Kč za celou sezónu, junioři a Áčko platí nejvyšší příspěvky, a to je 8.000,- Kč. Taky chlapi si platí celou sezónu sami, slevy poskytujeme hlavně mládeži. Chodíme do práce, hokej nás baví, tak si to zaplatíme. I když si půjdete zahrát tenis, tak zaplatíte 300,- Kč na hodinu. Když to rozpočítáme na tréninkové jednotky, tak to vyjde 15,- Kč na jeden trénink vč. zápasů, na dospělého je to 40,- Kč. V porovnání s jinými kluby máme stanoveny nejnižší příspěvky.

* Kolik tak asi stojí hokejová výbava? Je to taky odstupňované podle věku?

D.J.: Když k nám přijde dítě do náboru, dostane nové brusle, a když se naučí bruslit tak ho postupně oblékneme do nové výstroje. Když tady dítě zůstane a roste, tak už to pak musí rodiče měnit sami. Cenové relace jsou následovné: Přípravka do 3. třídy, tzn. 8 let, celý hokejový set stojí kromě helmy a bruslí, 1.700,- Kč, helma stojí 1.500,- Kč, brusle rovněž kolem 1.500,- Kč. Rodiče dnes pořídí výstroj, pokud ji chtějí pořídit sami, za cca 5.000,- Kč. Mladší a starší žáci by měli mít opravdu kvalitní brusle a ty stojí kolem 3 až 3 a půl tisíce. Rukavice stojí kolem 1000,- Kč, helma kolem 1.500,- Kč, vesta kolem 800,- Kč atd. Celkem je to kolem 8.000,- Kč.

* Jaká je věková hranice pro dorost a juniory?

D.J.: To je 21 let.Juniorku máme a dorost přihlašujeme letos od září. Tito kluci se už berou jako dospělí, tedy mají i seniorskou výstroj, je to samozřejmě o něco dražší. Ale dá se koupit i použité, třeba rok použité v nejvyšších soutěžích se dají koupit za 30% původní ceny. Spousta lidí nám sem dává dobré věci zadarmo pro děti, máme takový bazar. Když něco dostaneme, tak to hned dáváme dál tomu, kdo to potřebuje.

* Podporují vás i jiné obce, odkud k vám děti chodí? Zkoušeli jste je požádat o příspěvky?

D.J.: Nezkoušeli, ale máme tři obce, které samy od sebe přispívají na náš klub: Zaječov, Tlustice a Točník.

* Podílejí se na provozu Zimního stadionu Hořovice?

D.J.: Dotace od města Hořovice je asi ta minimální, co by měl Zimní stadion dostat. Stejně je kolem toho hodně diskusí, proč a jak? Předtím, než jsem si pronajal Zimní stadion, tak fungoval 3 měsíce a město stál 1 a půl milionu, teď je v provozu 6 měsíců, hraje se tady nejvyšší soutěž, je tady krasobruslení, daleko víc hodin veřejného bruslení, spousta akcí, a město přispívá půl milionem. Je to málo i vzhledem k tomu, jak to tady vypadá. Technické zázemí je z roku 1978. Chtělo by to postupně zrekonstruovat, bohužel, město má jiné priority, což chápu, ale stejně si myslím, že je potřeba investovat do sportovišť. Např. i fotbal – tribuna a kde se hraje. Je třeba dávat i do ostatních oblastí, aby to nechátralo ještě víc, než v jakém stavu je to teď. Tady je strojovna z roku 1978, tedy je energeticky náročná, jsou neustálé provozní problémy, např. ledová plocha není betonová, ale máme trubky v antuce. Když tam zateče, ledová plocha se zvedá, jde tam písek, pak se to musí vysekat. Letos jsme investovali do rolby přes 200 tisíc, rolba patří městu. Teď je tedy po generální opravě.

Od roku 2012 jsem vůbec nezvedl částku za pronájem ledové plochy, jsme nejlevnější v celé republice, máme 1.600,- Kč na hodinu. Např. Beroun má 2.500,- Kč. Zimní stadion v Berouně je dotovaný daleko vyšší částkou.

* Máte taky zdarma hodiny pro veřejnost?

D.J.: Všem školám nejenom hořovickým, ale i ze Zaječova, Cerhovic, Jinec atd. od pondělí do pátku dáváme na bruslení dopoledne hodiny zdarma. Každý den tady bruslí nějaká škola.

* Můžete pozvat veřejnost na utkání žáků, která se ještě odehrají v Hořovicích do konce sezóny?

D.J.: V sobotu 14. března od 9.30 hrají ml. žáci proti Kolínu, po nich hrají starší žáci. Od 15.15 je pak turnaj 5. tříd. V neděli 15. března hraje poslední mistrovské utkání 5. třída s Kralupami od 14.30 a hned po nich od 17 hodin hrají poslední utkání letošní soutěže junioři s Rokycany.

V dalším týdnu v neděli 22. března od 9.30 mladší žáci s Neratovicemi a po nich opět starší žáci taky s Neratovicemi.

Poslední víkend 28. a 29. března je v sobotu v Hořovicích velký turnaj 2. tříd (ročník 2012)od 9.30 do 15 hodin, budou tady družstva: Plzeň, Žebrák, Tábor atd., celkem šest týmů. V neděli budou hrát ročníky 2011 od 12.45 do 18 hodin.

* A co byste chtěl říci závěrem ke sportování mládeže vůbec?

D.J.: 80% trenérů hokeje musí chodit denně do práce a tréninkům se věnují až po práci a ve svém volnu. Jinak by se neuživili. Kdyby se trenér mohl věnovat v klidu jenom tréninkům, mohl by se lépe věnovat dětem, a trávit s nimi víc času. Takto každý lítá do práce, aby uživil hypotéku, sebe a rodinu, v práci ho kolikrát něco naštve a pak se ani k dětem nechová tak, jak by se měl chovat.

Není to jenom o tom, že děti nechtějí sportovat a rodiče je nechtějí na sport dávat, ale taky nejsou trenéři.

* Vy taky musíte každý den hezky do práce a pak honem na led k dětem až do večera?

D.J.: Přijedu z práce, pak tréninky, starost o stadion atd. S hokejem jsem začínal v pěti letech, a v klubu působím jako trenér a hráč už cca 13, 14 let.

Panu Davidu Jíchovi přejeme, aby měl víc času na hokejovou mládež a také na svou rodinu, kterou letos hodlá založit. Prý dřív nebyl čas, ani se nedivíme…

Marta ŠeVac

Aktualizováno Středa, 22 Duben 2020 11:34
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství