Středa, 05. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN Reportáže, rozhovory Radek Spáčil - Světové úspěchy v rybolovné technice
Lis
19
2019
Radek Spáčil - Světové úspěchy v rybolovné technice
Zprávy - REPORTÁŽE, ROZHOVORY
Napsal: Daniela Hlavová   

Zprava: Tomáš Spáčil, Jan Bombera, Patrik Lexa, Jan Luxa, a s pohárem Josef Luxa - trenér reprezentace.„Tento sport je především o hlavě, je potřeba mít vše srovnané a umět se koncentrovat.“

Úspěšnost trenéra rybolovné techniky, Radka Spáčila, potvrzují nesčetné medaile jeho žáků z mistrovství České republiky, Evropy i světa. Když si zaječovští rybáři jednou v zimě zkoušeli rybolovnou techniku, aby se jim na jaře lépe chytalo, nikdo netušil, že to Radkova syna Tomáše chytne natolik, že se stane několika násobným mistrem České Republiky i světa. Role trenéra se zhostil otec Radek Spáčil a dnes má kroužek rybolovné techniky, kde pomáhá nejšikovnějším juniorům.

 

* Jaké disciplíny patří do rybolovné techniky?

R.S.: Při rybolovné technice se hází na cíl, na terč na přesnost nebo do dálky a používáme při ní speciální zátěž, které říkáme kapka. Máme také muškařské disciplíny, ve kterých máme na prutu mušku, ale nemáme háček, se kterým by šlo chytit rybu, ale princip je stejný.

* Kterou disciplínou se začíná?

R.S.: Začíná se házením na misky s vodou, které mají v průměru šedesát centimetrů. Je u nich přesně dané pořadí, ve kterém se hází, nejprve se opakovaně trefuje do třetí, pak do první, čtvrté, druhé a nakonec páté misky, říkáme tomu suché hody. Naopak mokré hody se hází postupně od první misky do páté. U obou disciplín je třeba, aby se zvládly v časovém limitu. Špičkoví závodníci zvládnou disciplínu i za dvě minuty.

* Mají vaši svěřenci tuto disciplínu rádi?

Ano, je to disciplína, která baví. Kdežto další disciplína, házení na žluté terče, už tak oblíbená není. Říkám jí disciplína pravdy, ale závodníci to nemají rádi a říkají tomu jinak. Každopádně tato soutěž rozhoduje. Stačí se jednou, dvakrát netrefit a už se člověk neumístí.

* Na jaké další úkoly závodník narazí?

R.S.: Hází také na plachtu, na které jsou namalované kruhy. Tato disciplína je dobrá na učení, dokonce i pro děti, které přijdou do rybářského kroužku jako takového. Poté máme házení s kapkou do dálky a házení muškou do dálky, kdy závodník stojí na podstavci a odhazuje z něj.

* Co když při závodech u hodu do dálky fouká vítr?

R.S.: Na mistrovství světa se pří dálkových disciplínách rychlost větru měří. Aby se uznal světový rekord, musí být vítr do tří metrů za sekundu. Ale při vícebojích vítr pomáhat může v jakékoliv síle.

* Víceboje se v rybolovné technice skládají z kolika disciplín?

R.S.: Žáci dělají nejčastěji trojboj. Ti šikovnější zvládají i pětiboj a dospělí hází až devět disciplín. U nás v kroužku se snažím, aby se všichni začali nejdéle v patnácti seznamovat s disciplínami pro dospělé. Kdybychom počkali až do osmnácti, už bychom to nikdy nedohnali.

* Jaká je v České republice základna pro tento sport?

R.S.: Máme jednu z těch nejlepších. Kdo patří mezi špičku v republice, je špičkou i ve světě.

* A jak vlastně vznikla základna v Zaječově?

R.S.: Rybářský kroužek v Zaječově si kdysi řekl, že bude přes zimu zkoušet rybolovnou techniku, tak se to nějak semlelo. Začali jsme jezdit do Frýdku Místku, do Polska atd., abychom trénovali s profesionály, a dnes jezdí závodníci za námi. A to nám na začátku ani nikdo moc nevěřil.

* Jak dnes kroužek funguje?

R.S.: Nejprve jsem si myslel, že ho povedu pro deset nebo patnáct dětí, ale pak jsem si řekl: „Co vlastně s nimi budu dělat?. V takovém počtu nenaučím nikoho pořádně nic.“ A tak mám čtyři děti. Nejprve se věnuji samostatně Tomášovi, a když přijdou ostatní, věnujeme se jim oba. Myslím, že máme takové výsledky, protože máme individuální přístup.

* Jaké byly výsledky v letošní sezoně?

R.S.: Tobias Kočkár získal na juniorském mistrovství světa dvě bronzové medaile. Na mistrovství republiky získal dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Amálie Ungrová získala na mistrovství republiky jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Tomáš získal na mistrovství republiky i světa jednu zlatou a stříbrnou medaili.

* Je ještě něco, co kromě pravidelného tréninku pomáhá k tak krásným výsledkům?

R.S.: Tento sport je především o hlavě. Je potřeba mít vše srovnané a umět se koncentrovat. Samozřejmě je potřebná podpora rodičů.

* Chodí všichni, kteří závodí v rybolovné technice, na ryby?

R.S.: Každý musí být členem rybářského svazu. Ale já jsem rybář čtyřicet let a na rybách jsem z časových důvodů nebyl už přes dva roky. Ale samozřejmě jsou kluci, kteří chodí.

* A je u nich nacvičená technika vidět?

R.S.: Rozhodně se dá aplikovat. Už jen, když se chodí na rybník nebo jezero, je dobré hodit návnadu co nejdál. Technika se může využívat i při muškaření nebo při lovu přívlačí.

* Dá se rybolovná technika trénovat doma za hezkého počasí?

R.S.: Pokud jsou k tomu vhodné prostory, tak se to samozřejmě dá, ale aby to bylo efektivní, je potřeba, aby u toho byl někdo, kdo opraví chyby. Hody natáčíme na zpomalený záběr a přes týden vše studuji a hledám chyby. Ale my nemůžeme trénovat jen za hezkého počasí. Na závodech může pršet, foukat, a závodníci tím nesmí být zaskočení. Jediné počasí, ve kterém se nesmí soutěžit, je bouřka, protože pruty jsou vodivé.

* Kde se kupují ty správné pruty?

R.S.: Pruty na rybolovnou techniky se nedají koupit v obchodě. Všechny máme vyrobené na míru, je jen pár lidí v republice, kteří to umí. V případě, že se prut rozbije, nedá se rychle koupit nový, proto jsme si postupem času nechali udělat každý prut dvakrát. To je samozřejmě finančně náročné. V naší činnosti nás nejvíce podporuje MO Hořovice, Středočeský územní svaz, obec Zaječov, město Hořovice a další sponzoři.

Žáci pana Spáčila v loňské sezoně znovu ukázali, že ač je rybolovná technika jedním z nejstarších rybářských sportů, je stále živá, a dokonce se skrze ní reprezentuje Česká republika v nejlepším světle.

Daniela Hlavová

Aktualizováno Středa, 20 Listopad 2019 19:54
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství