Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN Příbramsko Studenty z Příbrami ocenil britský velvyslanec
říj
26
2018
Studenty z Příbrami ocenil britský velvyslanec
Informace z regionu - Příbramsko
Napsal: Markéta Oudesová   

archer

V pátek 19. října do pražského Profesního domu zavítalo několik desítek studentů z celé České republiky, aby zde převzaly prestižní zlatý certifikát Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE, Duke of Edinburgh‘s International Award). Certifikáty studenti obdrželi z rukou britského velvyslance, Nicka Archera MVO.

 

Slavnostní předávání zlatých ocenění proběhlo v Profesním domě za osobní přítomnosti britského velvyslance, Nicka Archera MVO. Pan Archer vyjádřil uznání všem přítomným oceněným a podělil se o své dojmy z celého ceremoniálu. Mezi oceněnými bylo i třináct studentů a studentek z Gymnázia Příbram. Jedním z oceněných se stal i Jan Gjašik, který získal své zlaté ocenění hned za několik aktivit – dobrovolnickou výpomoc v centru Adra, sportovní aktivitu a zlepšování se v anglickém jazyce. „Chtěl jsem se dostat na zahraniční vysokou školu, což se mi nakonec podařilo. Za to vděčím mimo jiné i získanému certifikátu,“ říká. „Největším zážitkem pro nás byla asi expedice na Island,“ doplňuje Ema Albrechtová, která certifikát získala také.

Účastníci se v rámci DofE, jak se zkráceně programu říká, věnují celkem čtyřem aktivitám: rozvoji talentu, sportu a dobrovolnictví, s tím, že danou úroveň završí dobrodružnou expedicí. Úroveň si volí dle délky aktivit – existuje úroveň bronzová (která trvá minimálně 6 měsíců), stříbrná (12 měsíců) a zlatá (18 měsíců). Po splnění konkrétní úrovně obdrží absolvent odznak a certifikát, který je mezinárodně platným důkazem toho, že na sobě dokáže pracovat, je ochoten se rozvíjet a zvládá si organizovat svůj volný čas. Studie realizovaná univerzitou v britském Northamptonu toto jen potvrzuje – 79 % z účastníků uvedlo, že program u nich rozvinul samostatnost. Z výzkumu je také patrné, že 84 % absolventů se umí v náročných situacích efektivněji rozhodovat.

„Jedním z hlavních principů programu je široká dostupnost. Cílem tedy je, aby se mohl zapojit doopravdy každý mezi 14 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice nebo z jakého prostředí pochází. Každý si stanovuje své cíle individuálně, a to na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE,“ říká Mgr. Tomáš Vokáč, Ph.D., výkonný ředitel programu DofE. Certifikát je tak zajímavou položkou životopisu, která studentům často otevírá dveře na české i na zahraniční univerzity. Hodnotu dovedností, které absolventi tohoto programu získají, si začínají uvědomovat i české firmy – certifikát uznává v rámci náborů nových zaměstnanců například firma innogy nebo České Radiokomunikace.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu bývá často spojována s britskou královskou rodinou, které vděčí za svou popularitu po celém světě. Mezi největší podporovatele programu patří Jeho královská Výsost princ Edward, hrabě z Wessexu, syn královny Alžběty II., který nad ním převzal záštitu po svém otci. Sám několikrát Českou republiku navštívil – naposledy to bylo v roce 2017, kdy se osobně zúčastnil předávání zlatých ocenění v budově Senátu České republiky. Mezi české patrony DofE, kteří program dlouhodobě podporují, patří například módní návrhářka Klára Nademlýnská nebo Tatiana le Moigne, ředitelka Google pro Českou republiku a Slovensko. K nejznámějším držitelům tohoto certifikátu patří kromě prince Edwarda také Její královská Výsost Catherine, vévodkyně z Cambridge, nebo britský cestovatel Levison Wood.

DofE aktuálně funguje ve 130 státech světa a počet absolventů již překročil osm milionů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakékoli zapojené vzdělávací instituci. Na našem území je jich aktuálně více než 180 a kromě základních a středních škol jsou jimi i školy vysoké, dětské domovy nebo střediska volného času. Nově také existuje možnost zapojit se do programu online, a to přes platformu iDofE. V České republice si některou z úrovní aktuálně plní více než 3500 studentů a předpokládá se, že do konce roku 2019 se programu zúčastní téměř 8000 mladých lidí.

Účast v Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu není přínosem jen pro studenty, ale má velký význam i v oblasti neformálního vzdělávání a zážitkové pedagogiky. „Jsme moc rádi, že můžeme našim studentům nabízet program DofE, protože bezvadně doplňuje mozaiku školního vyučování. Dovednosti a zkušenosti, které ve výuce mnohdy chybí, jim rozšiřují obzory,“ říká Mgr. Marek Winter, který už s DofE spolupracuje několik let.

Markéta Oudesová

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství