Neděle, 21. červenec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Strážníci zachránili tonoucího

tonHrdinský čin, který si zaslouží velké uznání: strážníci berounské městské policie v pondělí zachránili mladého muže, který se začal topit uprostřed Berounky.

PN Příbramsko Studenty z Příbrami ocenil britský velvyslanec
říj
26
2018
Studenty z Příbrami ocenil britský velvyslanec
Informace z regionu - Příbramsko
Napsal: Markéta Oudesová   

archer

V pátek 19. října do pražského Profesního domu zavítalo několik desítek studentů z celé České republiky, aby zde převzaly prestižní zlatý certifikát Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE, Duke of Edinburgh‘s International Award). Certifikáty studenti obdrželi z rukou britského velvyslance, Nicka Archera MVO.

 

Slavnostní předávání zlatých ocenění proběhlo v Profesním domě za osobní přítomnosti britského velvyslance, Nicka Archera MVO. Pan Archer vyjádřil uznání všem přítomným oceněným a podělil se o své dojmy z celého ceremoniálu. Mezi oceněnými bylo i třináct studentů a studentek z Gymnázia Příbram. Jedním z oceněných se stal i Jan Gjašik, který získal své zlaté ocenění hned za několik aktivit – dobrovolnickou výpomoc v centru Adra, sportovní aktivitu a zlepšování se v anglickém jazyce. „Chtěl jsem se dostat na zahraniční vysokou školu, což se mi nakonec podařilo. Za to vděčím mimo jiné i získanému certifikátu,“ říká. „Největším zážitkem pro nás byla asi expedice na Island,“ doplňuje Ema Albrechtová, která certifikát získala také.

Účastníci se v rámci DofE, jak se zkráceně programu říká, věnují celkem čtyřem aktivitám: rozvoji talentu, sportu a dobrovolnictví, s tím, že danou úroveň završí dobrodružnou expedicí. Úroveň si volí dle délky aktivit – existuje úroveň bronzová (která trvá minimálně 6 měsíců), stříbrná (12 měsíců) a zlatá (18 měsíců). Po splnění konkrétní úrovně obdrží absolvent odznak a certifikát, který je mezinárodně platným důkazem toho, že na sobě dokáže pracovat, je ochoten se rozvíjet a zvládá si organizovat svůj volný čas. Studie realizovaná univerzitou v britském Northamptonu toto jen potvrzuje – 79 % z účastníků uvedlo, že program u nich rozvinul samostatnost. Z výzkumu je také patrné, že 84 % absolventů se umí v náročných situacích efektivněji rozhodovat.

„Jedním z hlavních principů programu je široká dostupnost. Cílem tedy je, aby se mohl zapojit doopravdy každý mezi 14 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice nebo z jakého prostředí pochází. Každý si stanovuje své cíle individuálně, a to na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE,“ říká Mgr. Tomáš Vokáč, Ph.D., výkonný ředitel programu DofE. Certifikát je tak zajímavou položkou životopisu, která studentům často otevírá dveře na české i na zahraniční univerzity. Hodnotu dovedností, které absolventi tohoto programu získají, si začínají uvědomovat i české firmy – certifikát uznává v rámci náborů nových zaměstnanců například firma innogy nebo České Radiokomunikace.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu bývá často spojována s britskou královskou rodinou, které vděčí za svou popularitu po celém světě. Mezi největší podporovatele programu patří Jeho královská Výsost princ Edward, hrabě z Wessexu, syn královny Alžběty II., který nad ním převzal záštitu po svém otci. Sám několikrát Českou republiku navštívil – naposledy to bylo v roce 2017, kdy se osobně zúčastnil předávání zlatých ocenění v budově Senátu České republiky. Mezi české patrony DofE, kteří program dlouhodobě podporují, patří například módní návrhářka Klára Nademlýnská nebo Tatiana le Moigne, ředitelka Google pro Českou republiku a Slovensko. K nejznámějším držitelům tohoto certifikátu patří kromě prince Edwarda také Její královská Výsost Catherine, vévodkyně z Cambridge, nebo britský cestovatel Levison Wood.

DofE aktuálně funguje ve 130 státech světa a počet absolventů již překročil osm milionů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakékoli zapojené vzdělávací instituci. Na našem území je jich aktuálně více než 180 a kromě základních a středních škol jsou jimi i školy vysoké, dětské domovy nebo střediska volného času. Nově také existuje možnost zapojit se do programu online, a to přes platformu iDofE. V České republice si některou z úrovní aktuálně plní více než 3500 studentů a předpokládá se, že do konce roku 2019 se programu zúčastní téměř 8000 mladých lidí.

Účast v Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu není přínosem jen pro studenty, ale má velký význam i v oblasti neformálního vzdělávání a zážitkové pedagogiky. „Jsme moc rádi, že můžeme našim studentům nabízet program DofE, protože bezvadně doplňuje mozaiku školního vyučování. Dovednosti a zkušenosti, které ve výuce mnohdy chybí, jim rozšiřují obzory,“ říká Mgr. Marek Winter, který už s DofE spolupracuje několik let.

Markéta Oudesová

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství