Středa, 12. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Arcibiskup požehná v Osově nový oltář

kostel Narození sv. Jana Křtitele v OsověV neděli 30. srpna navštíví kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově pan kardinál Dominik Duka. Ten zde při slavnostní bohoslužbě požehná nový oltář zasvěcený sv. Prokopu, který kostelu věnoval P. Josef Jonáš. Mše začne v 17.00 hodin a po ní proběhne posezení s panem kardinálem v objektu staré školy.

PN Z radnice Hořovice Z HOŘOVICKÉ RADNICE PN 6/2020
Dub
04
2020
Z HOŘOVICKÉ RADNICE PN 6/2020
Zprávy - Z radnice Hořovice
Napsal: Jiří Peřina   

starosta Jiří PeřinaKoronavirus na Hořovicku

Poprvé píši svůj příspěvek do médií jako předseda krizového štábu Obce s rozšířenou působností Hořovice, tedy stručně řečeno Hořovicka. Pandemie Koronaviru se bohužel nevyhýbá ani našim obcím, a tak první pozitivní případ nemoci COVID-19 nahlásil v pondělí 16. března Žebrák. Je prakticky jisté, že u jednoho případu nezůstane.

 

Krizový štáb Hořovicka, který je složen ze zástupců samosprávy města a městského úřadu, Policie ČR, městské policie, Hasičského záchranného sboru a také Záchranné služby Středočeského kraje, zasedá dle potřeb nezávisle na denní či noční době a dbá na dodržování vládních nařízení bránících neřízenému šíření nákazy. Smyslem všech opatření je šíření nákazy zpomalit, aby naše zdravotnictví bylo schopno zejména těžší případy nemoci řešit.

Společenský život v Hořovicích a okolí se prakticky zastavil. Městské kulturní centrum zrušilo veškerá vystoupení ve Společenském domě i Klubu Labe. Uzavřeli jsme infocentrum, galerii i Knihovnu Ivana Slavíka. Muzeum Českého krasu uzavřelo svou pobočku ve Starém zámku.

Také Městské sportovní centrum uzavřelo veškerá sportoviště, zejména plavecký bazén. Osiřela sportovní hala, zimní stadion i stadion fotbalový. Sportovat lze tedy jen individuálně, nejlépe v přírodě v okolí Hořovic. Toho také všichni hojně využívají zejména o víkendech.

Děti nechodí do základních ani středních škol. Ale školy žijí díky aktivnímu přístupu učitelů, kteří učí netradičně pomocí internetu a dalších nouzových metod. Patří jim za to velký dík. Jen Městská mateřská škola ve spolupráci s Gymnáziem Václava Hraběte poskytuje své služby zaměstnancům zdravotnických zařízení, policie, hasičů a Armády ČR.

Opravdu velký dík patří všem, kteří se zapojili do výroby improvizovaných ochranných pomůcek, zejména těm, kteří šijí ochranné roušky, a to ve většině případů bez nároku na náhradu. Nerad bych na někoho zapomněl, ale mezi prvními bylo Městské kulturní centrum, také Městská mateřská škola, ale i řada dalších.

Důležité je pandemii nepodcenit. Nedobrým příkladem je pro nás Itálie nebo v poslední době také Španělsko. Je třeba si uvědomit, že situaci máme v rukou především my, každý jednotlivě. Vláda může vydávat nařízení, která budou k ničemu, pokud je nebudeme dodržovat. Je příjemné vidět, jak lidé dodržují rozestupy ve frontách před obchody. Na druhou stranu mě někdy překvapí hloučky seniorů na náměstích nebo návsích, přestože pro ně může být nákaza ve většině případů fatální.

Není samozřejmě tajemstvím, že textilní rouška osobu, která ji nosí, nezachrání. Ochrání ovšem ostatní okolo. Tedy pokud všichni budeme nosit jakoukoliv ochranu nosu a úst, chráníme se navzájem.

Závěrem bych tedy rád poděkoval všem, kteří se chovají odpovědně k sobě i ostatním. Všem nám přeji pevné zdraví a také štěstí, aby nás zákeřný koronavirus potrápil co nejméně.

S úctou Dr. Ing. Jiří Peřina, předseda krizového štábu ORP Hořovice a starosta Hořovic.

 

Aktualizováno Sobota, 04 Duben 2020 08:49
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství