Pátek, 05. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Z radnice Hořovice Klub Labe a Poezie ve středu
čen
30
2019
Klub Labe a Poezie ve středu
Zprávy - Z radnice Hořovice
Napsal: Ondřej Vaculík   

Dvouhodinový dokument Trabantem tam a zase zpátky je nejdelším i „nejvyšším“ dílem série, která započala před třinácti lety.Na veřejném zasedání Zastupitelstva města Hořovice, které se konalo 12. června, byl při diskusi vysloven také návrh, aby „město“ prodalo Klub Labe. V nedávné historii to není poprvé, kdy je podobný návrh vysloven, a zpravidla to již souvisí s konkrétním zájemcem o koupi tohoto městského kulturního zařízení. Ten by rád v tomto objektu provozoval své produkce nebo ho využíval jinak.

 

Klub Labe má ale v našem městě nezastupitelnou kulturní funkci, a také i zavedenou kulturní tradici. Svou velikostí poskytuje ideální prostředí pro komornější kulturní akce od hudebních, přes divadelní po literární, poetické či filmové projekce. (Připomeňme například velmi úspěšný cestopis Trabantem tam a zase zpátky a pozvěme na projekci Ženy v běhu ve středu 3. června od 19.30 hod.) K osvědčeným a sledovaným programům patří cestopisné, vlastivědné a historické přednášky)např. cyklus Brdy historické), folkové, džezové, rockové a jiné koncerty v komornějších sestavách či akustických provedeních, nebo i „a capella“, jako bylo například dubnové pěvecké vystoupení známých Yellow Sisters. Své zázemí zde našel také znamenitý amatérský divadelní (loutkoherecký) soubor „NA HOLOU“, vedený Ludvíkem Říhou – Řeřichou, nebo činoherní soubor Divadlo na Vísce Slávky Hozové. Díky tomuto zázemí mohou oba soubory úspěšně šířit tvůrčí schopnosti našeho města i regionu po celé vlasti, což také činí. Labe poskytuje ideální prostředí pro všestrannou kulturní kreativitu.

K ní nově přispěl poetický cyklus „Poezie ve středu“ básnířky Jitky N. Srbové, která žije v Hořovicích. Klub Labe uvedl její program zatím dvakrát: Na prvním poetickém setkání Jitka N. Srbová představila významné básníky Olgu Stehlíkovou a Milana Ohniska, na druhém večeru Adama Borziče a Jana Škroba. První tři patří ke střední generaci, a každý z nich je také držitelem některé z literárních cen, z nichž nejvýznamnější je asi Magnesia Litera. Jan Škrob je příslušníkem nejmladší básnické generace, v níž patří k nejvýraznějším.

Právě druhý komponovaný večer s poezií a hudbou, který se uskutečnil v Klubu Labe 29. 5. 2019, umocnila s kytarou a svým zpěvem Šárka Pexová. Úplně spontánně a improvizovaně představila svou tvorbu desetiletá Nina Brixová. Návštěvnost čtyřicet až padesát pozorných diváků, kteří vědí, že dobrá poezie léčí a hojí rány, jež vám každodenní život uštědřuje. Výše uvedení básníci patří k okruhu kolem „Obtýdeníku živé literatury TVAR“, Adam Borzič, básník chorvatského a českého původu, je jeho šéfredaktorem.

Třetí setkání cyklu Poezie ve středu se uskuteční v závěru září a můžeme se těšit na básnířku Simonu Rackovou a prozaika Michala Šandu.

Ozvěnou Filmového festivalu v Karlových Varech je v Klubu Labe také každoroční filmová projekce – „Vary ve vašem kině“. Ve čtvrtek 11. 7. 2019 můžeme od 19.30 sledovat snímek Devadesátky.

Hořovický Klub Labe neslouží svými kulturními akcemi jenom hořovickým občanům, ale má své stálé příznivce také v okolních obcích. Většina jeho produkcí je i těžko přenositelná do jiných prostor.

Rád tu upozorňuji na Hořovické kulturní léto. Městské kulturní centrum je již třetím rokem pořádá během prázdnin na nádvoří Starého zámku. V červenci jde o dva programy, v neděli 14. a 28. vždy od 18 hodin. V prvním termínu půjde o rock´n´roll a world music kapely Chuan Pedro Rodriges, o čtrnáct dnů později v rámci folkového podvečera zahraje kapela TRAPAS.

Ať se vám kulturní léto v Hořovicích líbí!

Ondřej Vaculík, místostarosta

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství