Středa, 05. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN PÍŠETE NÁM Různé zprávy Škoda, že se toho babička nedožila
úno
25
2014
Škoda, že se toho babička nedožila
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Ivana Burešová   

babička Jiřina - zcela vlevoVšichni známe ten příjemný pocit, kdy se v myšlenkách vrátíme do dnů svého dětství a vzpomínáme na to, kdy jsme seděli vedle babičky či dědečka a poslouchali příběhy z jejich mládí, příběhy o místech dávno zavátých a lidech, kteří tu už nejsou.

Já jsem měla veliké štěstí, že jsem takovou babičku měla. Jmenovala se Jiřina. Rodiče jí říkali Inka a narodila se v obci Zaječov č. 33 - ve Zděné jako druhá z pěti dcer přísného pana hostinského a řezníka Leonarda Kunce. Měla jsem ráda její vyprávění o tehdejší nelehké době a o našich předcích. Babičku zavál osud až na Moravu do Zlína. O to více vzpomínala na své mládí a na Zděnou, o kterou naše rodina vinou bývalého režimu přišla a do které se už babička nikdy nepodívala.

Je tomu mnoho let, kdy babička zemřela. Přesto na ni vzpomínám každý den a občas využiji i všemocný internet, abych se podívala, zda se někde neobjeví nějaká zapomenutá fotografie či článek o místech mně tak známých z vyprávění. A stalo se. 

V obci Zaječov vzniklo Občanské sdružení Zděná, a to za účelem rekonstrukce objektu „naší“ hospody. Vytvořilo báječné internetové stránky ke zviditelnění ještě báječnějšího záměru (http://www.zdena-zajecov.estranky.cz/). V podstatě z ruin a proti vůli obecního úřadu sdružení vybojovalo možnost vlastními silami a prostředky svými, svých příznivců a přátel obnovit zašlou krásu objektu z 18. století – dominantu obce. Nebýt iniciativy Ing. Aleše Krajdla a dalších zapálených lidí, Zděná by byla dnes již stržena. Zbylo by mi jen říct – ještě že se toho babička nedožila....

Podnětem k založení Občanského sdružení Zděná byla hrozba demolice Zděné, ke které mělo dojít na podzim roku 2012. V zimě 2013 byla sepsána místními občany petice proti demolici a byla vyvolána jednání s OÚ Zaječov o odkoupení budovy - majetku obce. A to se díky zapálení členů Občanského sdružení Zděná podařilo. Cílem je rekonstrukce budovy a následné nabídnutí jejích prostor široké veřejnosti ke sportovně-společenskému využití. Podařila se také úžasná věc – Česká televize vybrala Zděnou jako jeden z 8 projektů z celé republiky do pořadu Pozitivní energie a o občanském sdružení Zděná bude natočen pořad.

Zděná 2Z babiččina vyprávění vím, kolik dřiny stála mého pradědečka a celou rodinu snaha o chod hostince, jak se lopotili na polích a vše obětovali Zděné. Pradědeček Leonard si zakládal na tom, že měl vždy ty nejnovější zemědělské stroje k práci, zvířectvo vždy v naprosté čistotě a dům jako ze škatulky. Po zabavení veškerého majetku bývalým režimem se vše změnilo a Zděná i všechny přilehlé objekty byly pouze užívány, či nešetrně opravovány. Takže se dostaly do stavu, v jakém ho obyvatelé obce znají dnes. Mrzí mě, že pokud se v rozpočtu obce našly 2 miliony na demolici, proč se nenašly 2 miliony na rekonstrukci? Vždyť právě takové historické objekty jsou pamětí národa, připomínkou let minulých, naše dědictví.

O to více si vážím snahy hrstky báječných lidí ze sdružení, kteří věnují energii a čas obnovení zašlé krásy Zděné. Chtěla bych poprosit všechny, kdo mohou přispět – ať už finanční částkou, rukou přiloženou k dílu nebo třeba jen myšlenkou, aby tak učinili. Jde o velmi dobrou věc.

Jako potomek rodu Kunců, který vlastnil objekt od roku 1798, občanskému sdružení Zděná moc fandím a skládám veliký dík za jejich neúnavnou a obětavou práci! A nezbývá mi než dodat – škoda že se toho babička nedožila.....

Ing. Ivana Burešová, Valašské Meziříčí

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství