Středa, 19. prosinec 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Vánoční sbírka hraček bude v Hrádku

Městská Charita PlzeňPionýr, z.s. – Pionýrská skupina Hrádek pořádá vánoční sbírku hraček pro děti z Domu svaté Zdislavy v Plzni. Vhodné jsou knihy, plyšáci, panenky, autíčka, stavebnice, skládačky apod. Vše čisté a nepotrhané!

Noste do Mateřské školy a do školní jídelny Základní školy. Poslední možnost odevzdání hraček je ve středu 12. prosince odpoledne pod stromeček v Domě kultury při jarmarku. Všem dárcům děkujeme.

Info na telefonu 607 115 691.

PN PÍŠETE NÁM Různé zprávy Pomáhejme ježkům s rozumem
Zář
27
2017
Pomáhejme ježkům s rozumem
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Pavel Moulis   

Ježčí mláděPolovina září je zpravidla dobou krásného babího léta, kdy se na pracovníky záchranných stanic obracejí lidé s nálezem malých ježků. Ne vždy je však pomoc na místě, neboť mláďata z druhých vrhů se postupně osamostatňují a je ještě dostatek času, aby se o sebe postarala sama nebo s pomocí starostlivé matky.

 

Přesto jsou tato mláďata při úklidu zahrad, přípravy dřeva na zimu či zpracovávání kompostu odchytávána lidmi a převážena do záchranných stanic, kde se o ně jejich pracovníci musí postarat. V řadě případů je tato péče zbytečná, neboť by si příroda poradila sama a zcela jistě lépe. Proto je v této době tolik důležité se této problematice věnovat a říci si několik zásad, které nálezcům usnadní péči o tato zajímavá zvířata, která patří mezi nejstarší ještě žijící na této planetě.

U nás žijí dva druhy ježků – východní a západní, přičemž není vyloučené jejich křížení. Podívejme se tedy nyní na oba druhy podrobněji.

Ježek východní má tmavou obličejovou část, bodliny jsou většinou nestejnoměrně uspořádány. Spodní část těla je šedá, kontrastní je bílá skvrna na hrudi. U starších jedinců je bílošedá, někdy zcela splyne s ostatní barvou srsti. Bodliny jsou světle až tmavošedé, stříbrošedé, nebo tzv. pepř a sůl. Tento druh mívá delší čumáček a také je neklidnější na rozdíl od ježka západního, který má od čenichu k očím po stranách obličejové části tmavé podélné pruhy, které se světlým pruhem uprostřed hlavy tvoří písmeno V. Spodní část těla je světle hnědá, béžová. Bodliny jsou uhlazené a směřují jedním směrem. Zbarvení bodlin je světle hnědé, tmavohnědé, někdy narezlé. Čenich je tupější.

Zajímavá je i ježčí biologie, která je u obou druhů v podstatě stejná. Délka života ježků v přírodě je 3 až 5 let, hmotnost se pohybuje od 1000 až 1400 gramů, velikost od 22 až 32 centimetrů. Teplota těla je 35 až 37 stupňů Celsia (v zimním spánku jenom 2 až 6 stupňů), dechová frekvence za normálních okolností je kolem 40 až 50 za minutu, v zimním spánku se snižuje na 4 až 8 za minutu. Zajímavá je i srdeční frekvence, která se pohybuje od 180 do 220 za minutu, v zimním spánku od 10 do 20. Dospělosti ježkové dosahují v 6 až 8 měsících, březost trvá od 30 do 38 dnů, počet mláďat bývá 3 až 7, mláďata přicházejí na svět s vahou 12 až 30 gramů, přičemž jsou kojena zhruba 40 dnů. Samice vrhají mláďata jednou až dvakrát do roka, což je problém. Většina mláďat z druhých vrhů, která se v této době docela malá objevují v zahradách, s příchodem prvních mrazů a celkově chladnějšího počasí nedosáhne hmotnosti, která je nutná pro bezproblémové zazimování. Je to z důvodu nedostatku hmyzu a malých bezobratlých živočichů, kterých začíná být v tomto období nedostatek. Pro mnoho mláďat ježků to znamená, že bohužel nepřežijí, což je v přírodě zcela běžné. Chceme-li pomoci, přikrmujme malé ježky v místě nálezu kočičí konzervou či granulemi a předložme do misky čistou vodu. Možností je samozřejmě i vlastní péče o ježky v zajetí a následné jarní vypouštění v místech, která důvěrně znají. V tomto případě bychom však měli znát určitá pravidla, která je nutná dodržet. Přesto se ne vždy záchrana podaří, aby mohl být ježek po zimě vypuštěn zpět do volné přírody.

Základem úspěchu pro odchov ježka je dobrý zdravotní stav, teplo, jídlo a klid. Ideální při příjmu ježka je návštěva veterinárního lékaře, který má s ježky již dílčí zkušenosti. Tam, kde to není možné, si musíme pomoci sami vyhledáním informací na internetu či návštěvou záchranné stanice živočichů, jejichž seznam najdete na www.zachranazvirat.cz .

Každopádně je nutné každého ježka odblešit a odčervit. K hubení blech se používá celá řada přípravků. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. Na střevní a plicní parazity jsou též účinné přípravky. Zesláblí a zranění jedinci mohou být zasaženi mušími vajíčky nebo larvami. Ty se odstraní pinzetou, k odstranění muších larev ze zvukovodů se doporučuje nakapat do zevního zvukovodu několik kapek 30% alkoholu nebo ušních kapek. Dalším důležitým krokem k úspěchu je vhodné umístění ježka, případně ježků. Ježka, kterého přinesete domů, je nutné umístit do provizorní bedny vystlané novinami v teplé místnosti a hladové zvířátko nakrmit. Jako první pomoc podáme 1 - 2 dětské piškoty namočené ve vodě. Ježci jsou samotáři, neumísťujeme jich, pokud možno, více pohromadě. Ideální výběh je asi dva metry čtvereční. Do výběhu umístíme ložničku z kartonové krabice, obojí vysteleme novinami, které každý den měníme. Pokud je výběh nižší než 50 cm, přikrýváme jej, jinak je ježek schopen vylézt. Ježek musí být ubytován v teplotě okolo 19 stupňů C. Pro ubytování je vhodný teplý sklep nebo jiné vytápěné prostory. Ježek je hmyzožravec. V jeho jídelníčku musí převládat masitá potrava, v domácnosti krmíme granulemi pro kočky, občas zpestříme vařeným vejcem, tvrdým sýrem, vařeným kuřecím masem, občas konzervou pro kočky a koťata, 1x týdně přidáme trochu vařené rýže nebo těstovin bez soli. Můžeme také podat kousek banánu nebo tvarohu bez tuku. Ježek, který váží více než 250 g, se krmí většinou granulemi v množství 1 - 4 polévkové lžíce denně. Ježky menší než 250 g krmíme speciálním krmivem pro ježky. Malé ježky krmíme 2x denně, větší jedenkrát denně večer. Pozor, při překrmování trpí ježci průjmem. K pití pouze vodu, která musí být stále ve výběhu. Ve výběhu musí být umístěny dvě misky - jedna těžší na vodu, druhá na krmivo.

O ježčí problematice by se toho zcela jistě napsalo ještě dost, nicméně pomoci bychom měli jen v případě, kdy jsme přesvědčeni, že je to nutné. Jinak je naše péče vcelku zbytečná, a v žádném případě ježkům nepomůže. Myslete tedy na to, až se s malými, zdánlivě opuštěnými ježky ve své blízkosti setkáte.

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

Fota: Pavel Moulis.

Aktualizováno Čtvrtek, 19 Říjen 2017 10:37
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství