Středa, 18. červenec 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Pojeďte s námi na výlet do Telče

Náměstí Zachariáše z Hradce TelčZákladní organizace Českého zahrádkářského svazu Hořovice zve občany na zájezd do města Telč, které je od roku 1992 zapsáno na Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO.

PN PÍŠETE NÁM Chybami se člověk učí.
čec
14
2017
Chybami se člověk učí.
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Josef Hůrka   

 SplitDostat se za mého aktivního života do zahraničí byl problém. Devizový příslib a souhlas zaměstnavatele k cestě do Jugoslávie byl naopak velkým úspěchem. Jugoslávie byla přece jenom něco jiného, než tehdejší Československo. Navštívil jsem tuto zemi několikrát. Má neopakovatelné kouzlo modrého moře, bílých skal, zelených ostrovů, ale hlavně lidí, kteří vůči nám Čechům projevovali na každém kroku upřímné přátelství.

Při jedné z těchto cest jsem zaparkoval auto ve Splitu a s celou rodinou se vydal na prohlídku města. Stálo to za námahu. Prastaré ulice, kostely, zřícenina Diokleciánova paláce a další pamětihodnosti tohoto historického přístavního města. Šli jsme cestou necestou bez jakékoliv orientace. Kde jsme zaparkovali auto, nikdo z rodiny nevěděl. Nepřečetli jsme si ani název ulice. Polilo mě horko. Zoufale se obracím na mladého Chorvata. Říkám mu, že nevím, kde jsem zaparkoval auto. Mladík se zamyslel a zeptal se, zda-li jsme si něčeho zajímavého nevšimli v té ulici. Nápadného domu, kostela, výhledu na moře apod. „No ano, z ulice bylo vidět na moře na jakousi zátoku, kde přistávala dopravní letadla.“ Vypadla ze mne vyčerpávající odpověď. Na moře snad bylo vidět ze všech ulic Splitu, stejně tak jako na přistávající letadla.

Nepochopím, jak mohl někdo podle takovéto informace přesně určit místo mého ztraceného auta. Mladík chvíli přemýšlel a pak naznačil, abychom jej následovali. Během půl hodiny nás bezpečně dovedl do ulice, kde ztracené auto stálo v plné kráse. Hluboké poděkování byla jen malá odměna za vynikající orientační schopnosti neznámého muže.

Od té doby, kdekoliv jsem zaparkoval v cizím městě, jsem si zapsal číslo domu, název ulice případně nápadný objekt stojící v blízkosti. Jedna zkušenost mně pro další život docela stačila. Josef Hůrka

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství