Pátek, 07. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 14/2020
čec
16
2020
Podbrdské noviny číslo 14/2020
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj str. 1Jana Mračková, Hvozdec: O hasičích ze Skřiple, který je na snímku, jsem nic nedohledala. Osobně ho mám projetý nesčíslněkrát.

Na zbytcích keltského sídliště, zvaného Šance, jsem byla také několikrát. První připomínky o obci jsou z roku 999, ale první písemná zmínka je z roku 1232. Dnes zde žije cca127 obyvatel, ale dělají zde mnoho akcí, např. Skřipelský zavírák, čarodějnice, máje. Letos bohužel kvůli nouzovému stavu byly jarní akce zrušeny.

 

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Poznat, odkud tentokrát soutěžní snímek pochází, bylo pro mě velice snadné, mnohem horší je o tom něco napsat. Budova hasičské zbrojnice je majetkem obce Skřipel. Na jejím území se nacházejí 3 rybníky: Peklo, Pechaň a Dvorský. Jsou využívány jako chovné. Dále se zde nachází požární nádrž, která slouží jako koupaliště. Hasiči v obci určitě pomáhají s organizováním různých kulturních či sportovních akcí. Bývají zde máje nebo se pořádá Dětský den. Jejich hlavním posláním je chránit majetek obce či občanů. Zasahují při různých živelných pohromách a samozřejmě jejich hlavním úkolem je hašení požárů.

František Mencl, Žebrák: Místo, odkud je tentokrát soutěžní obrázek s hasičárnou, se nachází v „Krajinné památkové zóně Osovsko“. Patří do „Mikroregionu Horymír“, který sdružuje 12 obcí, mezi nimiž je také malá vesnička, jedna z nejmenších na okrese Beroun. Nese jméno Skřipel a je vzdálená sotva 5 km severovýchodně od Hostomic. Má asi 112 obyvatel a jeden čas tu bydlela také herečka Světlana Nálepková.

Hodně dávná zpráva je o vsi je z r. 999 v zakládací listině Ostrovského kláštera v Davli u Prahy. Bližší již písemné zprávy pocházejí z r. 1232. Ve třicetileté válce (r. 1639 generál Jan Gustavson hrabě Banner) v této Podbrdské krajině „vzalo za své“ několik vesnic, mezi nimi také Osov, Osovec a Skřipel. Po novém zbudování od r. 1677 se dění obce Skřipel ztotožňuje s dějinami Osova. Vesnice připadla k osovskému panství (Gersdorfové), osamostatnila se v r. 1850 (Schwarzenbergové) a znovu se spojila s Osovem r. 1976. Definitivně je samostatnou obcí od r. 1990.

Ve více jak 130leté historii hasičství na Berounsku a Hořovicku bylo založeno a vyvíjelo činnost více jak 125 sborů dobrovolných hasičů. Mnohé pracují dodnes, některé byly v průběhu posledních několika desetiletí zrušeny nebo zanikly. U řady z nich se nepodařilo získat žádné informace o jejich práci. A tak lze jen konstatovat některé nepatrné základní údaje.

Sbor dobrovolných hasičů Skřipel byl založen v r. 1935. 85. výročí svého založení jistě letos oslaví. V činnosti je dosud a má 34 členů. Starostou je Jiří Kafka (ale jestli je pořád?)

Dominantou obce je kostelík sv. Šimona a Judy Tadeáše z r. 1794. V něm a okolí Skřiple se natáčel česko-francouzsko-německý film „Příliš hlučná samota“, podle románu Bohumila Hrabala. Členové místního sboru prováděli po celou dobu příprav a během natáčení filmu technickou pomoc a požární asistenci.

V obci se také nachází jezdecký oddíl „Sport Klub Luke“, kde se konají závody a výuka jízdy na koních pro děti i dospělé (také zde se natáčely některé scény). Místo lze navštívit také blízko projíždějícím motoráčkem, tzv. „podbrdskou střelou“ na trati z Lochovic do Zadní Třebáně.

Obě obce Osov a Skřipel spojuje silnice s „památkově chráněnou alejí“ – stromořadí kaštanů jírovců, které pomáhají ošetřovat hasiči obou sborů.

 

Aktualizováno Čtvrtek, 16 Červenec 2020 19:05
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství