Neděle, 05. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 9/2020
Kvě
09
2020
Podbrdské noviny číslo 9/2020
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj, PN č. 7/20

Jana Mračková, Hvozdec: Jasně, je to Lhotka. Poznávací znamení „hospoda u Hejduků“. Také jsem jednoho Hejduka poprosila o pomoc, protože jsem o SDH Lhotka mimo to, že od roku 2016 mají nové zásahové vozidlo DA-L1Z Ford Tranzit, repasovanou Tatru 148 a nový prapor, víc nezjistila, takže jsem dostala info, že členů i s dětmi je 52 a sbor byl založen v roce 1894.

Několikrát do roka si sem zajedu. Buď na Plešivec, nebo se jen pokochat. Výhled je odtud opravdu nádherný na mé milované Hostomice a Bezdědice.

 

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Tentokrát je na soutěžním snímku zachycena hasičárna v obci Lhotka u Lochovic. Hasičský sbor byl zde založen v r. 1894. V r. 1901 získal sbor koněspřežnou stříkačku, kterou vlastní dodnes. V r. 1956 byla postavena hasičská zbrojnice na místě polorozpadlého domu s doškovou střechou. Ta sloužila až do rekonstrukce. Novodobá historie zdejšího sboru se začala psát v r. 2007, kdy vzniklo nové mladé družstvo. Mladí měli velké nadšení a chuť obnovit hasičskou tradicí obce. Začínali od nuly, neměli vybavení, zázemí a ani techniku. Součástí oddílu SDH jsou muži, ženy i děti. Zúčastňují se soutěžních akcí v okolí. Také pořádali, a nevím, jestli stále pořádají, tradiční setkání s názvem Prázdniny končí pod Plešivcem. Akce začínala už od rána až do večerních hodin. Diváci viděli v akci nejen hasiče, techniku, ale byli i svědky, jak to probíhá při zásahu.

Také pořádají různé kulturní akce, pálení čarodějnic, lampionový průvod, drakiádu nebo rozsvícení vánočního stromu. Letos zřejmě kvůli covidu budou všechny akce zrušeny. Vzhledem k velkému suchu je bude čekat hlavně hašení požárů.

František Mencl, Žebrák: Sbor dobrovolných hasičů byl založen v r. 1894. V současné době je zařazen v Župě Podbrdské č. 9 (zřízena v r. 1880) do okrsku č. 6, spolu se sbory Hostomice, Radouš, Běštín, Lochovice a Lhotka. Starostou je P. Matějka, člen SDH Hostomice. SDH Lhotka má své zastoupení také v odborné radě mládeže v „Odborném sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Beroun“ – OSH ČMS – hasička M. Pinkasová.

V průběhu posledních let jsem si všiml několika tiskových článků o činnosti lhoteckých hasičů, např. „Hasiči ze Lhotky u Lochovic rozsvítili vánoční strom“. Každoročně tuto akci připravují místní hasiči. Občané se scházejí na návsi, aby byli přítomni prvního rozsvícení vánočního stromu. K vidění je hraná pohádka s koledami, písničky i vtipy. Překvapením večera je příchod Santa – Klause, který dětem naděluje první dárky a pak rozsvítí bohatě ozdobený strom. Tečkou večera bývá ohňostroj, posezení ve zbrojnici a stoly s množstvím napečeného cukroví, které napekly ženy hasičky. Nechybí velká perníková hasičská auta pro všechny muže a ženy hasičského sboru. - Tolik jsme se dočetli ve zmíněném článku.

V srpnu letošního roku tomu bude 10 let, kdy zasáhly ničivou silou velké povodně v libereckém kraji. Lidé přišli mnohdy o všechno, mnoho obcí bylo zničeno úplně. Byla mezi nimi i vesnice Heřmanice, která se v roce 2006 pyšnila 3. místem v celostátní soutěži „Vesnice roku“. Voda vzala i jeden lidský život. Hasiči ze Lhotky u Lochovic navštívili tuto obec a předali místnímu SDH částku 10.000,- Kč jako příspěvek na obnovu zničené techniky. Částka byla z dobrovolného vstupného na akci „Prázdniny končí pod Plešivcem“, které se zúčastnily a finančně přispěly také SDH Stradonice, Tetín, Kotopeky, Běštín, Lochovice, Osov, Železná, Radouš aj. Navzdory tomu, že krátce po akci byli hasiči ze Lhotky vykradeni a přišli o velkou finanční hodnotu na materiálovém vybavení, pomohli hasičům z Heřmanic.

První ročník akce „Prázdniny končí pod Plešivcem“ se konal v r. 2009. Při celodenních soutěžích a zábavě byly také ukázky hasičské techniky, které předvedlo 19 sborů. Byla viděna technika z dob dávno minulých i ta nejnovější, kupř. hasiči z Králova Dvora ukazovali nejnovější hasičský vůz CAS 2OT 815 Terno. V požárním útoku soutěžilo 7 družstev mužů, 4 družstva žen a 8 družstev mladších a starších dětí.

„A tak zase po roce sešli jsme se na Lhotce“ – to byla první slova na přivítání hasičských družstev a občanů, kteří přišli na 4. ročník akce v r. 2012. Soutěžilo se v kategoriích: děti, ženy a muži. Dětské družstvo z Čenkova ukázalo, že hasičské dovednosti opravdu umí – bylo první! Závod žen ukázal, že hasičina není jenom pro chlapy – první místo získala Lhotka! Závod mužů podle pravidel požárního sportu vyhráli hasiči z Čenkova. Nechyběly ukázky profesionálních hasičů z HZS Hořovice – vyprošťování zraněného z havarovaného auta a HZS Králův Dvůr – kombinované hašení uvnitř vozidla různými druhy hasebního materiálu. Výsuvnou plošinou vozili zájemce hasiči z Radouše, ukázku práce pyrotechniků předvedla skupina z Prahy a úspěch měla také ukázka práce psovodů. Hasičský den byl zakončen v hostinci „U Hejduků“ veselou zábavou a pozváním na příští ročník.

Aktualizováno Sobota, 09 Květen 2020 12:15
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství