Čtvrtek, 16. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Leonardo da Vinci v Praskolesích

DSC 6470V červenci a srpnu bude v Praskolesích v kapli sv. Prokopa výstavka s názvem Leonardo da Vinci (a jeho neznámy český pokračovatel). Uvidíte živý obraz „Poslední večeře v řetízkové šatně dolu Hamr I“. Podle neznámého Největšího Čecha. Fotografoval J. Škrleta. Ve dnech 4. – 6. července (na svátky sv. Prokopa, Cyrila a Metoděje a Mistra Jana Husa byla kaple pro veřejnost otevřená cca od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin a v technických přestávkách autora výstavy poskytl k ní výklad (viz foto). V dalších dnech bude přístup do kaple možný na požádání po dohodě s obecním úřadem (pí Drábková) nebo s vedením dětského tábora (p. Čáp), nebo s otcem Stefanem na faře. Libor Gottfried

Další fota

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 7/2020
Dub
07
2020
Podbrdské noviny číslo 7/2020
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 5/20

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Soutěžní snímek byl tentokrát pořízen na Rokycansku v obci Kamenný Újezd. SDH zde bylo založeno v r. 1891. Zdejší hasiči jsou nejaktivnější v Plzeňském kraji ve sběru starých spotřebičů. Sběr vyhlašují přibližně každý měsíc. Záleží na jejich pracovním vytížení. V současné době mají 69 členů. K nabírání nových členů jim slouží slogan: „Rádi hasíme oheň, ale i žízeň. Přidej se do našeho sboru a stane se z tebe chlap.“ Velmi aktivní je zejména sportovní jednotka. V srpnu pořádají na místním koupališti vodní soutěž nazvanou Kameňácký utopenec. Soutěží se v různých vodních disciplínách. Po skončení ve večerních hodinách pořádají rockovou zábavu, na které hraje plzeňská skupina Sifon.

 

Jana Mračková, Hvozdec: Na snímku je hasičovna v Kamenném Újezdu. Ten má cca 837 obyvatel a SDH je nejstarším spolkem v obci. Byl založen v roce 1891 a mají opravdu pěkný znak. Jen je škoda, že na obecních stránkách není nic moc k jejich činnosti. Tak jsem jen z fotogalerie zjistila, že pořádají vodní soutěž Kameňácký utopenec a v lednu Kameňácký otužilec. Ale kolik se účastnilo otužilců, jsem nezjistila. Na snímku je jen jeden člověk a ten je na břehu.

František Mencl, Žebrák:Občas čtu, jak v různých obcích oslavují výročí založení Sboru dobrovolných hasičů. A nejsou to výročí ledajaká. Vesměs se pohybují kolem stovky, není výjimkou i 130 let.

Co vedlo a i nyní vede mladé lidi, aby se dobrovolně hlásili k činnosti, která nebyla a není ani dneska nijak lehká? A často je dokonce i nebezpečná. Snad v každém člověku dřímá kus touhy po dobrodružství, jistě i snaha po hrdinském činu, zájem o hasičskou techniku nebo i touha po slušivé uniformě. Ať už je tomu jakkoliv, hasiči se vždy zapotí, ať při stavbě svých zbrojnic, při cvičení s technikou, při různých soutěžích, a především při samotných záchranných zásazích, při haváriích a požárech. Jejich statečnost a obětavost můžeme někdy sledovat a ocenit i v televizi. Při živelných pohromách zachraňují životy a majetky lidí a svou pomocí se stávají národními hrdiny i v době řádění koronaviru.

Hasiči ve svých obcích jsou předními, a někdy i jedinými, organizátory různých společenských a kulturních akcí. Při jejich konání si vedou, ať dobrovolní či profesionálové, na jedničku.

Zaslouženě slaví svá výročí, s hrdostí představují veřejnosti svojí dnešní moderní techniku a připravenost svých družstev v různých soutěžích. Obdivuje je každý. Velké díky za to patří všem hasičům a do dalších stovek let jim popřejme hodně úspěchů.

O činnosti místních hasičů v Kamenném Újezdě jsem nic nenašel, ač jsem se hodně snažil. Snad jen to, že SDH je do dneška nejstarším spolkem obce. Také, že byl SDH v obci hlavním organizátorem akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Nechyběli při tom hasiči, občané ani školáci. Posbírali odpadky okolí.

 

Aktualizováno Úterý, 07 Duben 2020 14:26
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství