Čtvrtek, 16. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Leonardo da Vinci v Praskolesích

DSC 6470V červenci a srpnu bude v Praskolesích v kapli sv. Prokopa výstavka s názvem Leonardo da Vinci (a jeho neznámy český pokračovatel). Uvidíte živý obraz „Poslední večeře v řetízkové šatně dolu Hamr I“. Podle neznámého Největšího Čecha. Fotografoval J. Škrleta. Ve dnech 4. – 6. července (na svátky sv. Prokopa, Cyrila a Metoděje a Mistra Jana Husa byla kaple pro veřejnost otevřená cca od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin a v technických přestávkách autora výstavy poskytl k ní výklad (viz foto). V dalších dnech bude přístup do kaple možný na požádání po dohodě s obecním úřadem (pí Drábková) nebo s vedením dětského tábora (p. Čáp), nebo s otcem Stefanem na faře. Libor Gottfried

Další fota

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 5/2020
Dub
04
2020
Podbrdské noviny číslo 5/2020
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 3/20

Emil Holub, Komárov: Celý objekt je v Ohrazenici, často se tam stavím na kole. Okolo je krásná příroda jako v Alpách. Krásné pohledy do krajiny, zvláště po vyjetí z lesa od Krejčovky, jak v létě, tak i v zimě.

Tomáš Zach, Kařez: Soutěžní snímek v PN č. 3/2020 je z obce Ohrazenice v okrese Příbram, který náleží pod Středočeský kraj. Nadmořská výška obce Ohrazenice je 415 m. Ve zmiňovaných šachtách Eisengruber a Hanzlíkov se kdysi těžila železná ruda hematit čili krevel (oxid železitý). Pro svoje charakteristické zabarvení připomínající barvu krve byl proto pojmenován hematit. Býval a možná stále je využíván i ve šperkařství.

 

Jana Mračková, Hvozdec: Na snímku je Ohrazenice. Před třemi lety jsme si jí s kamarádkou celou prolezly za účelem hledání kešek, tak jsme se musely točit i tady. Pak jsme šly pěšky přes prostor do Hvozdce.

Až v roce 1951 zde byl založen SDH. Je však nejaktivnější organizací v obci. Zúčastňují se i běhu dvojic do Svatohorských schodů v Příbrami, aby si v plné polní na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to bylo pro hasiče v roce1978 při mohutném požáru na Svaté Hoře.

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Na soutěžním snímku se nachází kromě restaurace a obecního úřadu také hasičská zbrojnice. Najdeme ji v malé obci nedaleko Jinec a jmenuje se Ohrazenice. Byl docela problém sehnat nějaké informace o místních hasičích. Pak se mi něco málo podařilo. SDH zde byl založen až v roce 1951. Patří mezi nejaktivnější organizace v obci. Hasičská zbrojnice zde byla budována v letech 1973-74 spolu s obecním úřadem. V letech 1978-79 byla k budově ještě přistavěna restaurace. V roce 2000 bylo provedeno zateplení budovy obecního úřadu, hasičárny a restaurace. Cílem činnosti SDH je spolupůsobení při vytváření podmínek k ochraně života a zdraví občanů, chránit majetek před požáry a také poskytovat pomoc při živelných pohromách, kdy hrozí ohrožení života občanů či jejich zdraví. Také vytvářejí podmínky pro činnost s dětmi a mládeží a podporují jejich zdravý rozvoj.

Libor Hejl, Hostomice: Na snímku je slavná restaurace U Pstruha v Ohrazenicích. Pokud si pamatuji, tak otevřeno tam mají jen odpoledne. Okolo restaurace vede také trasa běžeckého závodu Jinecký kros. Tato trať měří necelých 6 km a letos v červnu se poběží už šestý ročník.

František Mencl, Žebrák: I tentokrát mi pomohl napsat něco o Sboru dobrovolných hasičů z obce Ohrazenice regionální deník, tentokrát z Příbramska, vydaný v r. 2011. V tomto roce se připomíná výročí založení SDH před 60 roky. Mimochodem je to také výročí 60 let od počátku nešťastného dalšího vysídlování brdských obcí Velcí, Hrachoviště, Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. V tomto roce má také své výročí sjezd rodáků a přátel obce Ohrazenice a její osady Velcí. Program je vždy pestrý pro všechny věkové kategorie. Samozřejmě, že nechybí členové hasičského sboru. Po oficiálním zahájení oslav také starostka hasičů Dana Králová pozdravila přítomné a svým členům sboru předala vyznamenání „Zasloužilý hasič“ a za příkladnou práci hasičské jednotce od okresního sdružení čestný titul „Čestné uznání OSH“.

Pro návštěvníky byla připravena výstava z historie obcí a SDH, především současná a historická technika. Program byl bohatý: ukázka činnosti městské policie z Jinec, výcviku psů, hasičského sboru z Příbrami, hasič. jednotka z Ohrazenice a Velcí předvedla vyprošťování zraněných osob z havarovaného auta a své cvičení ukázali i mladí z obou vesnic.

Celý den byl zakončen taneční veselicí v hostinci „U Pstruha“. Právě v této hospodě se opakovaně konají soutěže „Memoriál Josefa Zárybnického ve volném mariáši“, které organizují SDH, jako zástupci 7. okrsku Župy Příbramské. Jedním z úspěšných účastníků se stává ohrazenický hráč Emil Dzurus (kupř. v r. 2016 byl absolutním vítězem), jinak také několikaletý člen SDH.

K soutěžnímu obrázku: v r. 1974 byla postavena nová zděná budova OÚ s požární zbrojnicí, která byla přistavena restaurace v r. 1979.

 

Aktualizováno Sobota, 04 Duben 2020 08:40
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství