Sobota, 30. květen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Návštěvy v nemocnicích

nemocnice-horoviceZměny v režimu návštěv od pondělí 25. května v Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnice Beroun.

Návštěvy od pondělí 25. května povolujeme postupně a zatím pouze za podmínky dodržování určitých pravidel. Prosíme veřejnost, aby tato pravidla respektovala.

Návštěvy jsou umožněny pouze po předchozí domluvě s primářem oddělení nebo ošetřujícím lékařem. Nadále vyzýváme všechny, kteří chtějí navštívit hospitalizovaného pacienta, aby o návštěvu žádali jen v nejnutnějších případech a snížili tak četnost návštěv v nemocnici na co nejnižší úroveň.

Více informací naleznete na našich webových stránkách.

MgA. Petra Horáková, tisková mluvčí

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 3/2020
úno
17
2020
Podbrdské noviny číslo 3/2020
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

krajAD: Poznáváš svůj kraj? PN. č. 1/20

Markéta Humlová, Hořovice: Tentokrát bylo zadání velmi jednoduché. Jedná se o hasičskou zbrojnici v mých rodných Hořovicích, ve které jsem do svých 7 let vyrůstala. V té době tam měla zázemí jednotka dobrovolných hasičů, nyní jsou tam profesionálové.

Jana Mračková, Hvozdec: Na snímku je nově zrekonstruovaná hasičská stanice Hořovice. Sídlí zde Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje. Mimo ochrany zdraví, životů a majetku při požárech a poskytování účinné pomoci při mimořádných událostech zajišťují výcviky, akce a výchovu veřejnosti pro tyto události. Nabízejí i psychologickou službu.

 

Jaký je počet zde sloužících hasičů a jaký je vozový park, jsem nikde neobjevila. Asi je to tajné, když jsou to profíci.

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Na soutěžním snímku je hasičská zbrojnice v Hořovicích. SDH v Hořovicích fungoval nepřetržitě od r. 1900 téměř 90 let. Od půli června až do 1. září byla tomu věnována výstava v rámci programu Muzejní noci. Její téma bylo Oheň - dobrý sluha, špatný pán. Součástí vernisáže byla prezentace historické hasičské techniky na nádvoří Starého zámku. Dlouholetou historii dobrovolné požární ochrany připomínaly artefakty z 50. - 80. let minulého století, které jsou dochovány v muzejních sbírkách. Byly tam k vidění poháry z požárních soutěží, diplomy, prapory a fotografie. Tato výstava předcházela oslavám 30letého působení profesionálního hasičského sboru ve městě, které se uskuteční na podzim letošního roku. V srpnu 2018 získali hořovičtí profesionální hasiči přírůstek do vozového parku - novou stříkačku Scania. Už v r. 2016 dostali nový 30 metrový výsuvný žebřík a v r. 2017 velkokapacitní cisternu. Nová technika přispívá ke zkvalitnění zásahové činnosti profesionálních hasičů berounského obvodu. Profesionální hasiči se zúčastňují nejen hašení požárů, ale velmi často zasahují při těžkých havárií na silnicích či kolejích.

Miroslav Vykouk, Kladno: Velitele hořovických hasičů dělá Zdeněk Laube ml., dlouhá léta to dělal jeho strýc Jan Laube st. Oba jsou moji příbuzní.

František Mencl, Žebrák: Vzniku dobrovolných hasičů v Hořovicích předcházelo vytvoření několika účelových hasičských seskupení působících na území města. Již v r. 1874 byl zřízen tovární sbor v sirkárně Engelman (pozdější slévárna firmy Hofmann), který ale brzy zanikl. V té době se ujal správy hořovického panství kníže Vilém z Hanau, který založil 3 požární placené sbory v Hořovicích, Komárově a v Jincích, které poměrně dobře vyzbrojil. Ochranou před ohněm ve městě byly pověřeny také cechy, především cvočkaři, kováři, zámečníci a mistr komenický.

Teprve, když v roce 1898 vyhořelo v horní části města několik domů, ukázalo se, že ani zámecký sbor není na potřebné technické úrovni. Proto na svolané valné hromadě dne 23. září 1900 byl založen hasičský sbor a zvolen jeho výbor v čele s Josefem Toťem – starosta, V. Burešem – velitelem, V. Vyšínem a další členové.

Po smrti knížete Viléma z Hanau v r. 1902 zanikl zámecký sbor, z jeho členů byl založen v osadě Velká Víska nový další dobrovolný hasičský sbor.

Vlastní hasičský dům byl postaven v letech 1907 až 1909, slavnostně otevřený 11. července. Na valné hromadě 21. června 1948 byly oba sbory Hořovice I a Velká Víska spojeny v jeden sbor SDH, dnes Hasičský záchranný sbor Hořovice - HZS.

O nesporné kvalitě tohoto družstva napsal denní tisk ve článku nadepsaném „Veleúspěšní hořovičtí hasiči“ toto: „… z celkového počtu patnácti soutěžících týmů z jednotlivých hasičských stanic Středočeského kraje, vč. několika družstev podnikových, získal první místo. Tímto vítězstvím se tým hasičů z Hořovic kvalifikoval na 4. mistrovství HZS ČR v krajské soutěži ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, konaném v Českých Budějovicích. Zde z 16 družstev z celé republiky obsadili 6. místo. Blahopřejeme proto příslušníkům zdejšího útvaru k vynikajícím výsledkům a zároveň i děkujeme za vzornou reprezentaci našeho města.“ – tolik zkrácený novinový článek.

Toto družstvo potvrdilo svoji výkonnost i v minulých dnech, když při další soutěži v Praze na Memoriálu JUDr. Františka Kahouta skončilo ze 17 družstev na 2. místě.

Na hořovickém zámku pomáhali hořovičtí hasiči při čištění nedostupných okapů na věži (jeden příklad ze stovek různých jiných za dobu 120 roků existenci hasičů z Hořovic)

 

Aktualizováno Pondělí, 17 Únor 2020 15:34
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství