Pátek, 29. květen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Návštěvy v nemocnicích

nemocnice-horoviceZměny v režimu návštěv od pondělí 25. května v Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnice Beroun.

Návštěvy od pondělí 25. května povolujeme postupně a zatím pouze za podmínky dodržování určitých pravidel. Prosíme veřejnost, aby tato pravidla respektovala.

Návštěvy jsou umožněny pouze po předchozí domluvě s primářem oddělení nebo ošetřujícím lékařem. Nadále vyzýváme všechny, kteří chtějí navštívit hospitalizovaného pacienta, aby o návštěvu žádali jen v nejnutnějších případech a snížili tak četnost návštěv v nemocnici na co nejnižší úroveň.

Více informací naleznete na našich webových stránkách.

MgA. Petra Horáková, tisková mluvčí

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj Podbrdské noviny číslo 19/2019
říj
21
2019
Podbrdské noviny číslo 19/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 17/19

Jana Mračková, Hvozdec: Na snímku je Vižina, projížděla jsem jí letos při kolovýletu a před dvěma roky jsem tam absolvovala úžasnou sérii kešek „Co nám lítá za humny“. Ve vsi je cca 250 obyvatel a z toho 41 dobrovolných hasičů v mužském, ženském a dětském družstvu. Činnost tam hasiči obnovili po roce 2011. Pořádají mnoho akcí. V roce 2015 zde byl velký zásah. Začal hořet stoh v blízkosti hospodářských stavení se zvířaty. Zasahovalo 13 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, nechyběli ani vojáci z Jinec a záchranný útvar ze Zbiroha. Přímé škody byly 500 tisíc, ale byl zachráněn majetek v hodnotě 8,2 mil. korun.

Jako příčina bylo uváděno samovznícení, nebo úmyslné založení požáru. Ale co to bylo, nevím. V té době tady po okolí běhal nějaký šílený pyroman, tak to možná byla jeho práce.

 

Dlouholetý člen SDH Vižina pan Josef Rybák

Na fotografii v posledních PN je naše hasičárna. Byla postavena v šedesátých letech minulého století v akci „Z“ předělávkou ze staré stodoly. Po roce 1991 byl dodatečně k hasičárně přistavěn obecní úřad. V budově je také obecní knihovna a hasičská klubovna, kde naše velmi aktivní ženy - hasičky připravují malé hasiče na soutěže. Vnitřek zbrojnice prošel letos stavební úpravou, opravou omítek, vymalováním a opravou elektroinstalace. Na úpravách se podíleli naši hasiči spolu se starostou obce

Jiří Junek z Vižiny (85 let) – Budovu, kde je obecního úřadu a požární zbrojnice v obci Vižina získal obecní úřad po smrti původních majitelů, kterými byla rodina Jahelkova. Jahelkovi měli dvě děti, ale obě zemřely, a když zemřeli i jejich rodiče, dům připadl státu. Snímek nebylo možno nepoznat, protože jsme byli jejich jediní sousedé a já jsem se v jejich sousedství narodil. Po smrti majitelů zde jeden čas JZD chovalo prasata a pak celý objekt získala obec do svého vlastnictví. Stará obytná budova, která měla ještě doškovou střechu, byla zbourána a stodola a chlév byly využity jako klubovna mládeže a požární zbrojnice. Po roce 1990 se budova rozšířila do současného stavu.

Hasiči ve Vižině byli vždy nejaktivnější organizací v obci, která kromě výcviku a soutěží zajišťovala i kulturní akce jako zábavy a ochotnická představení. Připravit představení znamenalo i postavit jeviště a od občanů vypůjčit židle, aby bylo na čem sedět. Přeji našim následovníkům, aby si vážili vybudovaného díla a úspěšně pokračovali.

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Soutěžní snímek byl pořízen v obci Vižina. SDH zde byl obnoven v r. 2011. Mají mužské, ženské a dětské mužstvo.

V obci žije okolo 250 obyvatel, ale u hasičů je jich 41. Mají vesměs zastaralou techniku, ale mladého ducha. Zúčastňují se dle možností různých soutěží. Pořádají v obci hodně akcí, např. pálení čarodějnic a výlety do přírody. Podporují nejrůznější charitativní akce, a také jsou dárci krve. V r. 2014 se zúčastnili soutěžní akce „Dobráci roku“. Byla to regionální soutěž Českého rozhlasu pro SDH. Vylosovalo se celkem 40 sborů ze Středočeského kraje, a hasiči z Vižiny patřili mezi ně. V obci byla natočena reportáž, kterou pak odvysílal rozhlas a hlasy se posílaly formou SMS.

František Mencl, Žebrák: V historických písemnostech se uvádí, že hasičský sbor ve Vižině byl ustaven v r. 1922, a jeho prvním starostou byl občan Morice Liona. Ke své činnosti měl od obce různé hasební prostředky – oděvy, nádoby na vodu, voznice, trhací háky, hákový žebřík, ruční pumpa, berlovka a jiné. V r. 1924 byla zakoupená první stříkačka od knížete Schwarzenberga. Na hadice se složili občané ve veřejné sbírce.

Hasičský sbor od svého založení představoval důležitou složku společenského života ve vesnici. V kronice se objevuje zápis z 6. 12. 1925 o začátku divadelní činnosti. V dalších letech je řada záznamů o konání plesů, sousedských a posvícenských zábav, odpoledních čajů, věnečků a také pálení čarodějnic, Sněhuláda, Pochod na skálu, budkování, májové veselice atd.

V r. 1926 bylo první veřejné cvičení, při kterém hasiči předvedli, čemu se naučili.

V r. 1935 se začal stavět v ulici „Za humny“ nový rybník jménem „Nouzák“ – budovaný na podporu v nezaměstnanosti.

V r. 1947 byla zakoupena nová dvoukolová motor. stříkačka, prvně použita při hašení hořícího statku „U Marešů“.

V r. 1957 bylo založeno ženské družstvo hasiček.

Hasičská zbrojnice stávala na konci obce Vižina „U dvora“ až do r. 1964, kdy začala stavba nové, na dnešním místě, slavnostně otevřené v r. 1965 (na soutěžním fotoobrázku), po různých opravách a přístavbě slouží dodnes.

V r. 1962 zakoupil sbor novou čtyřkolovou přívěsnou stříkačku.

Od r. 1984 jsou součástí sboru mladí požárníci a v soutěžích dosahují velmi pěkných úspěchů. Za 1. místo v hasičském sportu a uzlování dostali pohár.

V r. 1991 zasahovali hasiči z Vižiny při požáru seníku „U Dvořáků“ V tomto roce bylo zakoupeno výkonné ponorné čerpadlo. V r. 1999 byli mezi prvními u hašení restaurace ve Všeradicích.

V r. 2012 při oslavě 90 let hasič. sboru na Vižině, byli oceněni dlouholetí členové SDH. Za dosavadní a úspěšnou práci obdržel sbor šek na 10 tisíc korun od senátora J. Oberfalzera. Po rozlosování ukázali dospělí svoji obratnost a šikovnost v netradiční štafetě, kdy štafetový kolík vyměnili za syrovou špagetu a vejce, vodou nehasili, nýbrž ji přenášeli v kelímkách. Vítězi se stali Podbrďáci. V požární štafetě a útoku zvítězil SDH Vižina, všichni dostali pamětní listy. Oslava byla zakončena ohňostrojem a taneční veselicí v Europajzlu.

Copak je to za soutěž ten Vižinský trotlík?? Cyklistický závod pro celou rodinu. Jedná se o již tradiční zakončení prázdnin. Závodníci s mapou objíždí okolí a plní různé netradiční úkoly. Hodnotí se počet splněných úkolů, dosažený čas (je stanoven na max. 2,5 hodiny) a do cíle přivézt také pamětní minci z ptačí stezky, kde je kontrolní stanoviště.

A mimochodem: Víte, že od 1. května 1916 byl poprvé zaveden letní čas? Toho dne se 30. dubna hodiny posunuly z 11 na 12 hodin a trval do 30. 9. 1916. Jak to bude do dalších let?

 

Aktualizováno Pondělí, 21 Říjen 2019 12:17
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství