Pondělí, 22. duben 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Muzea v Hořovicích a Žebráku zahajují sezónu

sirky 2Muzeum Hořovicka

Starý zámek, Hořovice

horovice@muzeum-beroun.cz

Svoji třetí sezónu zahajuje Muzeum Hořovicka o víkendu 6. a 7. dubna. V sobotu i v neděli je pro návštěvníky zvýhodněné vstupné 5,- Kč.

Ve čtvrtek 18. dubna od 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy „Historie sirkařství na Hořovicku“, která bude otevřena v rámci stálé expozice od 19. dubna do 8. září v době 9 - 12 a 12.30 - 17 hodin.

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj
Z vašich reakcí
Dub
20
2019
Podbrdské noviny č 8/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj kolážAD: Poznává svůj kraj? PN č. 6/19

Jana Mračková, Hvozdec: Na snímku jsou Těně. Nápověda o dubu pomohla, protože jsem u něj a v jeho okolí jezdila na kole za keškami. Jen o hasičích se mi toho moc nepodařilo zjistit. Nenašla jsem na internetu kroniku, ani nic o činnosti jsem nedohledala, jen že Sbor dobrovolných hasičů v Těních vznikl 9. 4. 1991. Takže tentokrát je to bída.

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Snímek budovy hasičské zbrojnice byl pořízen v malé obci Těně. Hasiči v obci jsou již přes 100 let. Jako společnost SH ČMS (Čech, Moravy a Slezska) vznikla v r. 1991. Sídlí na adrese Těně 91. Předsedou výboru je od roku 2017 podnikatel Jan Růžička. Hlavním oborem společnosti je činnost v oblasti protipožární ochrany. Jednotku sboru dobrovolných hasičů má mít ze zákona každá obec.

Aktualizováno Sobota, 20 Duben 2019 09:05
 
Dub
11
2019
Podbrdské noviny č 7/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

krajAD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 5/19

Jana Mračková, Hvozdec: Na fotce jsou, jestli se nemýlím, Suchomasty. Vím že tam byl Hořejší a Dolejší mlýn (podle historie), ale ve kterém se dělají výstavy, to nevím. Už několik let jsem tam nebyla, ale letos si tam a do okolí plánuji cyklovýlet.

Takže něco málo k hasičům: Sbor zde byl založen v roce 1889. První velitel p. starosta Křížek ho vedl celých 38 let. V roce 1900 zakoupili ruční stříkačku a měli vlastní prapor. Hasiči byli tahouni většiny kulturních akcí v obci. Pořádali bály, zábavy a i divadelní představení. I v součastné době jsou aktivní a zúčastňují se okresních soutěží, členství se stala pomalu rodovou záležitostí rodů Křížků. Hanzlíků, Pešků a Duchoňů.

Aktualizováno Čtvrtek, 11 Duben 2019 10:49
 
Bře
10
2019
Podbrdské noviny č 5/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 3/19

Václav Zítek, Tlustice: Nemohl jsem uvěřit svým očím - podle nápovědy jsem zjistil, že Tomáš Zach pochází z Kařeza. I rozjel jsem se tam podívat, protože si pamatuji, že zbrojnice byla proti sámošce. To, co jsem uviděl, mne přimrazilo. Stará zbrojnice mi najednou připadala jako psí bouda u nádherné vily. Velkolepé dílo přeji kařezákům z celého srdce, a věřím, že postupně budou i ostatní vesnice vybaveny takovými skvosty.

Jana Mračková, Hvozdec: Protože jsem nepoznala, odkud je snímek, tak dle nápovědy jsem si nalistovala str. 8 a hele!! Pan Zach je z Kařeza. Sice jsem si tam vloni byla zaplavat pro kešku na ostrůvek ve Štěpánu, ale cestou zpět do Hvozdce jsme okolo hasičárny nešly. O historii jsem také nic nenašla, tak jen k současnosti.

 

V Kařeze byla postavena nová hasičárna, protože po zrušení Vojenského újezdu Brdy vzhledem k potřebě zásahů v této lokalitě bylo rozhodnuto, že se změní kategorie jednotky v Kařeze na JPO III. Tato změna začala platit od 1. 7. 2018. Den předtím v Kařeze proběhlo slavnostní otevření a den otevřených dveří, aby si všichni mohli prohlédnout, zda se investice za 14,4 milionu korun zdařila. Viděla jsem sice jen video ze slavnosti, ale i já jako laik musím uznat, že se jim to povedlo.

Aktualizováno Neděle, 10 Březen 2019 15:49
 
Bře
26
2019
Podbrdské noviny č 6/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 4/19

Jana Mračková, Hvozdec: Po konzultaci se synem, který do Jinec jezdí denně, to bylo jasné. Hasiči Jince! Kroniku o hasičském sboru, počtu členů a.p. jsem nenašla, ale o loňských aktivitách něco málo. V září při filmování Medivalu - filmu o Janu Žižkovi režizéra Petra Jakla na Plešivci, zajišťovali hasiči scény s ohni a filmaři s nimi byli velmi spokojeni. Organizují a zúčastňují se mnoha akcí. Jen za loňský rok měli odpracováno 2.106 brigádnických hodin. Každoroční zajišťování čarodějnic, Jineckých slavností a.p. je samozřejmostí. Za rok 2019 měli 21 výjezdů, 13 větších, většinou k lesním požárům, hledali zbloudilého turistu, vyjížděli k úniku plynu a největší byla akce při likvidaci požáru firmy Ravak v Příbrami. Z malých hasičů mají radost. Ti hodně soutěží a soutěž Ohrazenický pstruh i vyhráli.

Aktualizováno Úterý, 26 Březen 2019 10:31
 
úno
25
2019
Podbrdské noviny č 4/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj str. 1AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 2/19

Martin Reindl, Olešná: O činnosti hasičů by to bylo dlouhé povídání. Kluci v Komárově mají v průměru jeden až dva výjezdy do týdne. Takže stráví spoustu času v hasičovně na úkor rodiny. A nejsou to jen výjezdy, ale je to spousta dalších akcí ve spolupráci s městysem Komárov, na kterých se podílejí. Ale málokdo to dokáže ocenit. Já osobně jsem starosta hasičů v Olešné, a stejně tak jako někteří v Komárově se každý týden věnuji dětem. Společně s Komárovskými se potkáváme na soutěžích. Takže nejen týdenní schůzky ale i víkendové soutěže. A to je jen málo s činnosti hasičů. Ale všichni to děláme rádi a máme radost, když děti mají úspěch a přivezou medaile. Na tohle téma by se dalo povídat hodně dlouho. Protože málokdo ví, co to obnáší. Komárovští, stejně jako my, jezdí v létě s dětmi na tábor, a na různé jiné výlety. Pokud bych vám měl popsat vše, tak je to na celou stránku novin.

Aktualizováno Pondělí, 25 Únor 2019 13:47
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 21


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství