Neděle, 17. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj
Z vašich reakcí
úno
07
2019
Podbrdské noviny č 3/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Tentokrát jsme vám některým trochu zamotali hlavu a tak nám chodily i jiné než správné odpovědi. Nicméně hasičská zbrojnice je opravdu v Cheznovicích. A co jste nám k ní napsali?

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Obec Cheznovice najdemei v jihovýchodní části Rokycanska. Sbor hasičů zde byl založen roku 1903. V době vzniku měl 10 členů. Prvním předsedou se stal rolník Josef Hrabák. První požární zbrojnicí byl prostor pod školou a sloužil až do roku 1969. Pak byl již nevyhovující. Po té MNV zakoupil stodolu od pana Marka. V r. 1970 se začalo s její přestavbou. Hasičská zbrojnice měla dvě garáže, sklad pohonných hmot a místnost se skříňkami. Zde měl každý člen uloženou svou výzbroj. V budově staré školy byla zřízena po roce 2001 klubovna sboru. V současné době tvoří členskou základnu kolem čtyřiceti členů, z toho jedna třetina z nich je aktivní. Mladí hasiči mají 8 členů. Hasiči hasí nejen požáry, ale také pomáhají při dopravních nehodách a živelných katastrofách, např. povodních. Pořádají také různé předváděcí a kulturní akce.

Aktualizováno Čtvrtek, 07 Únor 2019 15:29
 
Led
30
2019
Podbrdské noviny č 2/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj

Tomáš Zach, Kařez: Město Hořovice. Touto cestou na snímku (v létě byla rozkopaná, prováděla se rekonstrukce kanalizace) chodím od nádraží do redakce PN. Lidový dům je pěkně opraven, ovšem o jeho historii, staviteli apod. mi není nic známo.

Iva Ungrová, Zaječov: Lidový dům byl otevřen již v roce 1930. Nyní je krásně opravený zvenku i zevnitř. Pořádají se tu plesy a různé společenské akce. Já osobně mám zážitek, když jsem byla jako kompars ve filmu REVIVAL a natáčelo se právě zde.

Emil Holub, Komárov: Hořovice, tamten pohled je asi, když se jde z náměstí dolu. Do zdejšího Lidáku jsem chodil na taneční, kde nás učil p. Kalivoda z Rokycan.

Aktualizováno Středa, 30 Leden 2019 11:35
 
Pro
27
2018
Podbrdské noviny č 23/2018
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj, PN č. 21/18

Lenka Štochlová, Cheznovice: Zahradnictví na Františku je vyhlášené rodinné zahradnictví, kam každoročně velmi rádi jezdíme pro květiny a keře na zahradu. Jede se okolo rybníku Františkovský, kde je vždy pár rybářů.

Město, kde je transformátor, se jmenuje Zbiroh. O Zbirohu by se toho dalo napsat mnoho, stejně jak o zámku Zbiroh. Zbiroh je také rodištěm básníka Josefa Václava Sládka a dalších.

Aktualizováno Pondělí, 28 Leden 2019 09:54
 
Led
10
2019
Podbrdské noviny č 1/2019
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj Václav Zítek, Tlustice: Jedná se o obec Radouš, která je posazená pod bájnou horou Plešivcem, sídlem mocného Fabiána. Je to také bývalé útočiště keltského národa, který si na vrcholu vystavěl jedno z největších hradišť u nás. Protože geologicky se většina masivu skládá z křemence, bývala od nepaměti využívána jako zdroj stavebního kamene. Tím vznikaly různé lomy a prohlubně, kde se těžil kámen do celého okolí. Mimochodem, kdo má v podezdívce domu plešivecký kámen, má ho na věky. V jedné takové prohlubni se udržela voda, a vzniklo tak jezírko přímo nad Radoušem. Protože se zaplnilo vodou, a pověst praví, že zde žije hadí královna se smaragdovýma očima, dostalo jméno „smaragdové“. Možná, že hadí královnu často spatřili i trempové, kteří si zde založili osadu „Minessota“. Co se týká historie Radouše, první zmínky pocházejí z doby husitských válek, kdy tudy měl projíždět Jan Žižka směrem na neposlušnou Plzeň. Co se týká požárů a drancování cizími vojsky, stojí za zmínku událost z roku 1742, za vlády Marie Terezie, kdy ustupující francouzské vojko zde umístnilo na 700 vojáků nakažených tyfem. Jisté je, že domorodci se touto zákeřnou nemocí nakazili a více jak stovka jich zemřela. O cvočkařství je v této oblasti napsáno plno knih.

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Leden 2019 13:36
 
Lis
30
2018
Podbrdské noviny č 22/2018
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj?, PN č. 20/18

Libor Hejl, Hostomice: Na snímku jsou podle mě Netolice. Netolice známe ještě z jihu Čech, i zde je pochopitelně pojítko v podobě hraběte Netolického. Nedaleko lze nalézt hradiště Otmíče, které se datuje až do eneolitu, tedy zhruba do doby, z níž pochází nejslavnější pravěká mumie - Ötzi.

Aktualizováno Pátek, 30 Listopad 2018 13:02
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 20


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství