Pondělí, 19. únor 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Nové parkoviště u Nemocnice Hořovice

Nové parkoviště u Nemocnice HořoviceNové parkoviště splňuje nejnovější požadavky na bezbariérové užívání. Disponuje dvěma stovkami parkovacích míst. Jeho provoz vyřeší doposud složitou dopravní situaci v okolí nemocnice. Podle majitele hořovické nemocnice Sotiriose Zavalianise se celková výše investic k jeho vybudování pohybuje okolo 12 milionů. Nové parkoviště se nachází vedle nemocnice, naproti lékárně.

PN PÍŠETE NÁM Poznáváš svůj kraj
Z vašich reakcí
úno
13
2018
Podbrdské noviny č. 3/2018
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj

Alena Šikířová, Kublov: Na obrázku je transformátor v městyse Jince. V Jincích vzniklo nejstarší centrum osídlení kolem svatyně na pahorku obklíčeném ze tří stran. Svah od dnešního kostela sv. Mikuláše na východě se sklání do údolí Litavky, na severní straně stéká z Baštinských mokřadů pstruhový potok. Na jihu skrze dva rybníčky míří k Litavce potůček „Královecký“. Brdská soutěska se tu rozšiřuje do oválné kotliny, uzavřené kolem dokola horskými masívy – Písků, Slonovce, Koníčku, Špičáku, Ostrého a impozantního Plešivce.

Libor Hejl, Hostomice: Na snímku je podle mě obec Jince. Starostou je patrně tedy míněn RSDr. Josef Hála. Titul RSDr. už dnes používá málokdo, což souvisí s tím, že po roce 1990 se toto ocenění z Vysoké školy politické ÚV KSČ (to je ta známá „Vokovická Sorbonna“) neuděluje.

Jako zajímavější mi tak přijde tamní městský znak, kde můžeme spatřit i malého pravěkého tvora Ellipsocephalus hoffi, po našem nazvaný „konínský ráček“.

Aktualizováno Úterý, 13 Únor 2018 13:11
 
Led
27
2018
Podbrdské noviny č. 2/2018
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj AD: Poznáváš svůj kraj? PN č. 23/17

Alena Šikířová, Kublov: Na snímku je obec Ohrazenice v okrese Příbram. Obec leží blízko vojenského výcvikového prostoru „Brdy“ – blízko Hořovic.

Vesničkou protéká pstruhový potok pod severovýchodním okrajem vrchu „Koníčku“. Je to jedna z nejkrásnějších pohorských obcí v Brdech. Chalupy jsou roztroušeny ve spleti ovocných zahrad a luk.

Tomáš Zach, Kařez: Jedná se o obec Ohrazenice, která se rozkládá v nadmořské výšce 415 m n. mořem. První písemná zmínka o ní je z roku 1262 v souvislosti se založením kláštera ve Svaté Dobrotivé. Kdysi, jen v první polovině 19. století, se zde těžil hematit (krevel), což je železná ruda, jak už napovídá německý název zaniklé šachty „Eisengruber“ (jáma na železnou rudu), další zaniklou šachtou pak byl Hanzlíkov.

Marie Rieszová, Jince: O šachtách jsem nevěděla, takže zase něco nového. Těžba hematitu byla ukončena v 1. polovině 19. stol. Ohrazenice je tak hezká vesnice, že každá procházka v okolí je pohlazením a potěšením s krásnou krajinou.

Aktualizováno Sobota, 27 Leden 2018 13:29
 
Led
18
2018
Podbrdské noviny č. 23/2017
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj

Zdeňka Matějková, Chaloupky: Na soutěžním snímku je transformátor v osadě Kleštěnice, patřící k městysu Komárov.

Alena Šikířová, Kublov: V pozadí je obec Jivina, na svahu Jivinská hora, která má ve skutečnosti dva vrcholy. Kleštěnice je položena na samém úpatí hory – rozložená ve výšce 485 m až 525 m. Lučinaté údolí jalového potoka odděluje Hlavu s Kleštěnicí od Jiviny. Dvorec Jivina existoval již ve 14. stol.

Aktualizováno Čtvrtek, 18 Leden 2018 15:22
 
Led
18
2018
Podbrdské noviny č. 1/2018
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj str. 1

Zdeňka Matějková, Chaloupky: Na soutěžním obrázku je transformátor v obci Skřipel.

Vlasta Slánská, Hostomice: Nedávno na slavnostní akci posvětila obec Skřipel prapor. V kostele se občas konají hudební koncerty.

Alena Šikířová, Kublov: Na snímku je vesnička Skřipel. Do Skřipel se můžeme vydat z Osova krásným monumentálním památkově chráněným stromořadím. Jedná se kostel Šimona a Judy. Krásná ukázka hravého rokoka. Na místě dnešního kostelíka stával prastarý románský kostelík, údajně jeden z prvních čtyř v celém kraji (Tetín, Velíz, Sv. Jan pod Skalou). První zmínka o Skřipli je z r. 1233, kdy patřila ostrovskému klášteru u Davle. Skřipel je hezká vesnička mezi Housinou a Brdy.

Aktualizováno Čtvrtek, 18 Leden 2018 15:25
 
Pro
11
2017
Podbrdské noviny č. 22/2017
Píšete nám - Poznáváš svůj kraj
Napsal: Naďa Kolenská   

kraj

Vlasta Slánská, Hostomice: V obci, kde se věřilo a věří je obec Neumětely. Opravený transformátor je naproti autoopravně.

Ludmila Slánská, Horní Slavkov: Neumětely jsou od pradávna zemědělskou vesnicí. Jsou hodně známé především díky pověsti o rytíři Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Pověst se poprvé objevila v 16. stol. v kronice české od letopisce Václava Hájka z Libočan. Později byla převyprávěna Aloisem Jiráskem ve Starých pověstech českých. Šemíkův pomník se nachází v parčíku u silnice a je stále velmi dobře udržovaný. Dostal se i na turistickou vizitku, známku a pohlednici. Známka není poštovní, ale dřevěná, kulatá, určena pro sběratele.

Aktualizováno Pondělí, 11 Prosinec 2017 10:12
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 15


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství