Pondělí, 27. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN PÍŠETE NÁM Londýn, Paříž, Osek
říj
10
2019
Londýn, Paříž, Osek
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Daniela Hlavová   

Autorka v Londýně, v pozadí Tower Bridge.Před téměř čtyřmi měsíci z pražské Ruzyně vzlétlo letadlo, které mě odneslo na letiště Luton v Londýně. Pracovala jsem v hlavním městě Velké Británie jako aupair.

Sbírala jsem zkušenosti a jazykové dovednosti přesně 101 dnů. S lehkou hlavou (za to ale o dost těžším kufrem) jsem se 13. září vrátila na jeden den domů. Se všemi jsem se přivítala a vydala se na další (už jen týdenní) cestu, tentokrát do poetické Paříže. Kurz tvůrčího psaní ve Francii mi byl nejsladší tečkou za prodlouženými prázdninami.

 

LONDÝN

Shon, který se každodenně odehrává mezi mrakodrapy i historickými budovami, panuje i v třípatrovém domě ve čtvrti MillHill, jež je od centra vzdálená patnáct kilometrů. Není tedy divu, že rodiče dvou malých holčiček nemají tolik volného času, aby jejich domácnost fungovala i bez pomocnice - aupair. Od pondělí do sobotního rána jsem pomáhala se vším, co bylo třeba, ať šlo o přípravu snídaně nebo o vyžehlení školních uniforem. Volné víkendy mi tu (spolu s kapesným) byly malou odměnou. Navštívila jsem tolik míst a objevila tolik schovaných koutů.(Pokud budete mít do Londýna někdy cestu, určitě se zastavte v kouzelném muzeu básníka Johna Keatse.) Poznala jsem nové kamarádky, bez kterých bych sotva mohla říkat, že jsem si léto užila. Barevný karneval v Notting Hill, trhy v Camden Town, Procházka Malými Benátkami, chození mezi lemury v londýnské zoo nebo piknik ve stálezeleném parku, po tom všem se mi už teď stýská. Avšak je to právě stýskání, co mi občas dělalo pobyt nekonečným. Zamotané metro s šestnácti linkami, které se ještě dál větví, nedostatek čerstvého pečiva, vyšší ceny, počasí, které si dělá, co chce, malé obědy ani neposlušné děti mi ovšem vůbec nescházejí.

PAŘÍŽ

Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek vedl v Paříži kurz tvůrčího psaní. Ve městě, kde polykali inspiraci Fitzgerald, Hemingway nebo Anderson se v psaní zlepšovalo deset kurzistek, mezi nimi i já. Na každý den jsme byly zaúkolovány, na jaké téma máme napsat text, jež jsme následující den přečetly. Pan Bílek naše slohy vždy ohodnotil a poradil, čeho se příště vyvarovat. Mně řekl, že kolem mého psaní je třeba chodit po špičkách, aby se z něj nevytratila vílí křehkost.

Psalo se mi tam skutečně krásně obzvlášť, když jsme se setkaly s novinářem Janem Šmídem, spisovatelkou faktu Ladislavou Chateau a českým velvyslancem Petrem Drulákem. Hořovický rodák Petr Drulák měl pro nás milé překvapení. Ve čtvrtek se na ambasádě konalo autorské čtení francouzsky píšící spisovatelky Lenky Horňákové Civade a my byly pozvané. Ač jsem kromě „merci“ ničemu nerozuměla, slavnostní atmosféra na mne dýchala z každého rohu. Zamilovala jsem se do restaurace v domě, kde žije Milan Kundera, do kavárny blízko našeho hotelu, do čtení na nábřeží Seiny, kde jsem si po otevření knížky Satori v Paříži mohla povídat s dávno mrtvým Jackem Karouacem. Ale na Paříž nemohu koukat jako Quassimodo na Esmeraldu. Ať jen proto, že náš rozhovor na české ambasádě začal knížkami, ale brzy sklouzl k mnoha sociálním problémům, které Francii tíží.

OSEK

Moje doma.

Sice opět musím trávit čas ve škole a řešit „problémy“, ale za nic na světě bych tu naši malou zemi a ještě menší vesničku nevyměnila.

Daniela Hlavová

Pozn. red.: Také jsme rádi, že máme opět doma naši skvělou dopisovatelku.

 

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství