Pondělí, 27. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN PÍŠETE NÁM 135 let od smrti Miroslava Tyrše
Zář
30
2019
135 let od smrti Miroslava Tyrše
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Daniela Hlavová   

Tyrš Miroslav Jmenuje se po něm jedna z hořovických ulic

Ne náhodou se kolem hořovické sokolovny vine ulice Tyršova. Své jméno dostala totiž po zakladateli Sokola - Miroslavu Tyršovi, který zemřel před 135 lety v alpské řece Ache. Náhodou není ani to, že v blízkosti této ulice vede ulice Fügnerova. Jindřich Fügner byl Tyršovým dobrým přítelem, sokolským bratrem a dokonce i tchánem, ač to už se bohužel Fügner nestihl dozvědět.

 

Do německy mluvící rodiny doktora Tirsche, která žila v Sudetech, se 17. září 1832 narodil syn Friedrich Emanuel Tirsch. Jeho dětství nebylo vůbec pohádkové - zemřel mu otec, matka i dvě mladší sestry. V šesti letech se jej musel ujmout strýc.

Ve strýcově rodině se naučil znát češtinu, české hodnoty a v touze po dalším vzdělání se přestěhoval do Prahy. V učení byl zdatný, avšak po fyzické stránce mu síla scházela, načež mu doktor doporučil cvičit. Do cvičení se zamiloval stejně jako do vzdělávání.

Při působení na filozofické fakultě Tyršovi nezbývalo moc peněz, a tak si přivydělával jako vychovatel v Novém Jáchymově, kde se v létě potkal s o deset let starším Jindřichem Fügnerem. Stali se z nich přátelé, které spojovala zvídavost i kreativita.

Když se Jindřich Fügner s Miroslavem Tyršem (v té době již neužíval svou německou verzi jména) dozvěděli, že si Němci chystají založit vlastní tělovýchovnou jednotu, namísto česko-německé, vnuklo jim to myšlenku. Založili vlastní, českou, tělovýchovnou jednotu, která propojovala pohyb s duchem, svěží myslí (Ve zdravém těle, zdravý duch!) a především českým národem. Prvního Všesokolského sletu už se bohužel Fügner nedožil. Po jeho smrti se Tyrš dále věnoval budování Sokola, ovšem neméně se soustředil i na svou profesorskou kariéru.

Když už byla myšlenka Sokola v nově vzniklé jednotě pevně zaryta, vzdal se svých funkcí a v lednu 1884 mohl být jmenován profesorem dějin umění.

Se svou manželkou, Fügnerovou dcerou Renatou, se kterou se sblížil po přítelově smrti, se na začátku srpna 1884 rozloučil a odjel do Tyrolských Alp, aby si odpočinul a vyléčil ze svých nervových problémů, které se po získání titulu profesor zhoršovaly.

Národní obrozenec, spisovatel, politik, estetik, první sokolský náčelník Miroslav Tyrš odešel 8. srpna z rakouského hostince na procházku. V tu chvíli byl viděn naposledy. Až po dalších sedmi dnech se v divoké řece Ache našlo jeho bezvládné tělo.

Možná Tyrš věděl, že dosáhl všeho, čeho si v životě přál a nechtěl tu dál být. Možná jeho léky, které mu měly pomoci s nervovými problémy a po kterých byl často malátný, zavinily jeho pád do dravé řeky. Možná se jeho smrt přihodila ještě úplně jinak. Určitě si ale zaslouží, aby se tato ulice jmenovala právě po něm. Daniela Hlavová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství