Čtvrtek, 14. listopad 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Beseda s lékařem MUDr. Tomášem Šebkem bude v hořovické knihovně

Když muži odešli, přišly za mnou holky. „Tomáši,“ nesměle, „my bychom se s Tebou moc rády vyfotily, jestli Ti to nevadí.“ Naopak, dámy! Pokleknu mezi nimi na koleno a ony se nade mě nesměle, přesto s jasnou intencí, nakloní. Vznikla nádherná fotka! Nade mnou se sklání čtyři muslimky. Komu se tohle poštěstí. (Pozn. red.: Útržek z knížky „Nebe nad Jemenem.? Ty „holky“ jsou lékařky.)Ve středu 20. listopadu od 17.30 pořádá Knihovna Ivana Slavíka Hořovice besedu s MUDr. Tomášem Šebkemlékařem mezinárodní organizace „Lékaři bez hranic“. Zúčastnil se následujících misí: Haiti 2010, 2012, Afghánistán 2013, 2015, Jižní Súdán 2017 a Jemen 2019. Ze svých misí, většinou ve válečných zónách světa, napsal několik velice úspěšných knih: Mise Haiti - 5 měsíců s Lékaři bez hranic, Mladá fronta, Praha 2013, Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků, Nakladatelství Paseka, Praha 2015, Africká zima - V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic, Nakladatelství Paseka, Praha 2017, Mise Jemen - Nebe nad Jemenem, Nakladatelství Paseka, Praha 2019. Na poslední misi v Jemenu byl v měsících leden až březen 2019.

PN PÍŠETE NÁM 135 let od smrti Miroslava Tyrše
Zář
30
2019
135 let od smrti Miroslava Tyrše
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Daniela Hlavová   

Tyrš Miroslav Jmenuje se po něm jedna z hořovických ulic

Ne náhodou se kolem hořovické sokolovny vine ulice Tyršova. Své jméno dostala totiž po zakladateli Sokola - Miroslavu Tyršovi, který zemřel před 135 lety v alpské řece Ache. Náhodou není ani to, že v blízkosti této ulice vede ulice Fügnerova. Jindřich Fügner byl Tyršovým dobrým přítelem, sokolským bratrem a dokonce i tchánem, ač to už se bohužel Fügner nestihl dozvědět.

 

Do německy mluvící rodiny doktora Tirsche, která žila v Sudetech, se 17. září 1832 narodil syn Friedrich Emanuel Tirsch. Jeho dětství nebylo vůbec pohádkové - zemřel mu otec, matka i dvě mladší sestry. V šesti letech se jej musel ujmout strýc.

Ve strýcově rodině se naučil znát češtinu, české hodnoty a v touze po dalším vzdělání se přestěhoval do Prahy. V učení byl zdatný, avšak po fyzické stránce mu síla scházela, načež mu doktor doporučil cvičit. Do cvičení se zamiloval stejně jako do vzdělávání.

Při působení na filozofické fakultě Tyršovi nezbývalo moc peněz, a tak si přivydělával jako vychovatel v Novém Jáchymově, kde se v létě potkal s o deset let starším Jindřichem Fügnerem. Stali se z nich přátelé, které spojovala zvídavost i kreativita.

Když se Jindřich Fügner s Miroslavem Tyršem (v té době již neužíval svou německou verzi jména) dozvěděli, že si Němci chystají založit vlastní tělovýchovnou jednotu, namísto česko-německé, vnuklo jim to myšlenku. Založili vlastní, českou, tělovýchovnou jednotu, která propojovala pohyb s duchem, svěží myslí (Ve zdravém těle, zdravý duch!) a především českým národem. Prvního Všesokolského sletu už se bohužel Fügner nedožil. Po jeho smrti se Tyrš dále věnoval budování Sokola, ovšem neméně se soustředil i na svou profesorskou kariéru.

Když už byla myšlenka Sokola v nově vzniklé jednotě pevně zaryta, vzdal se svých funkcí a v lednu 1884 mohl být jmenován profesorem dějin umění.

Se svou manželkou, Fügnerovou dcerou Renatou, se kterou se sblížil po přítelově smrti, se na začátku srpna 1884 rozloučil a odjel do Tyrolských Alp, aby si odpočinul a vyléčil ze svých nervových problémů, které se po získání titulu profesor zhoršovaly.

Národní obrozenec, spisovatel, politik, estetik, první sokolský náčelník Miroslav Tyrš odešel 8. srpna z rakouského hostince na procházku. V tu chvíli byl viděn naposledy. Až po dalších sedmi dnech se v divoké řece Ache našlo jeho bezvládné tělo.

Možná Tyrš věděl, že dosáhl všeho, čeho si v životě přál a nechtěl tu dál být. Možná jeho léky, které mu měly pomoci s nervovými problémy a po kterých byl často malátný, zavinily jeho pád do dravé řeky. Možná se jeho smrt přihodila ještě úplně jinak. Určitě si ale zaslouží, aby se tato ulice jmenovala právě po něm. Daniela Hlavová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství