Středa, 26. červen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Kemp Na Hrázi v Berouně

V kempu u Berounky si užijí milovníci vodyKemp Na Hrázi neslouží jen pro turisty, na své si přijdou i Berouňáci. Na břehu Berounky totiž můžete v parném létu využít pískovou opalovací plochu, vstup do Berounky vám usnadní zdejší molo. Zároveň si také můžete vypůjčit nafukovací rafty nebo paddleboardy.

Vstupné činí 50 Kč na osobu na celý den, děti do 10 let mají vstup zdarma. Občerstvení je na místě zajištěno. Město Beroun

PN PÍŠETE NÁM V Němčovicích bude autobusová čekárna v pařezové chaloupce
Lis
12
2018
V Němčovicích bude autobusová čekárna v pařezové chaloupce
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: novinky.cz   

němčoviceJako v pohádce si mají připadat lidé, kteří budou v Němčovicích na Rokycansku čekat na autobus. Obec se zhruba 170 obyvateli totiž staví místo obyčejné autobusové čekárny kopii pařezové chaloupky ze známého kresleného večerníčku o Křemílkovi a Vochomůrkovi.

 

Zatím stojí jen hrubá stavba se střechou. Hotovo má být příští rok v květnu nebo v červnu, řekl bývalý dlouholetý starosta Karel Ferschmann. V obci se letos nekonaly obecní volby, a proto momentálně starostu nemá, vede ji jmenovaný správce.

Již teď podle Ferschmanna u chaloupky zastavují řidiči a stavbu si fotí. „Auta tady jezdí opravdu rychle, některá odhaduji i 120 kilometrů za hodinu, motorkáři jezdí po zadním kole, je to tu nebezpečné. Tak doufáme, že pařezová chaloupka bude sloužit trochu jako retardér ke zpomalení,” uvedl Ferschmann.

Když Plzeňský kraj dokončil kompletní opravu silnice druhé třídy mezi Břasy a Liblínem, bylo na obci postavit v nových autobusových zálivech zastávku. „Ta původní dosloužila, byla zastaralá,” dodal exstarosta.

Pařezová chaloupka je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Má dveře do oblouku a několik okének. Stavbu čeká ještě dobroušení a pak fasáda v hnědé barvě pařezu. Šikmou střechu s nakřivo postaveným komínem podpírají, stejně jako v pohádce, velké rozeklané dubové větve.

„Tady má být všechno nakřivo, protože Křemílek a Vochomůrka neměli žádnou kvalifikaci stavebníků,” vysvětlil Ferschmann. Nejtěžší prý bylo sehnat právě vhodné velké větve.

V Němčovicích si dali záležet na tom, aby jejich chaloupka byla postavena ve stejném poměru jako ta večerníčková, kterou nakreslil výtvarník Zdeněk Smetana.

Vzniklo tak i první patro s malým oknem mířícím přesně na sousední fotbalové hřiště. Místní lidé nešetří nápady na další vylepšení. Navrhují například, aby zastávka začala automaticky hrát hudbu z večerníčku, když do ní někdo vejde.

Dále chtějí, aby v patře někdo při každém fotbalovém utkání seděl v okýnku a ukazoval aktuální skóre zápasu. Zatím je rozhodnuto jen o tom, že uvnitř bude lavice na sezení a ze špalku vyřezané postavičky Křemílka a Vochomůrky, venku ji ozdobí lucerna. Náklady na stavbu nejsou zatím uzavřené, Ferschmann je odhaduje na zhruba sto tisíc korun. Zdroj: novinky.cz

Aktualizováno Pondělí, 12 Listopad 2018 14:15
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství