Úterý, 26. březen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Zloděj využil nepozornosti poškozených

foto podezřelého 1 foto podezřelého 2

PRAHA ZÁPAD – Při nakupování byli okradeni hned dva lidé.

Dne 20. 3. 2019 v době od 9:10 hodin do 9:15 hodin v obci Rudná, v prodejně Lidl, využil neznámý pachatel nestřeženého okamžiku, kdy se poškozená v průběhu nakupování věnovala výběru zboží a z tašky, kterou měla odloženu v nákupním vozíku, jí odcizil peněženku s obsahem finanční hotovosti, osobních dokladů a platební karty. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku 2.100,-Kč. V tuto dobu byl ve stejném obchodě okraden další zákazník, kterému neznámý zloděj odcizil z kapsy oděvu peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady.

PN PÍŠETE NÁM Petr Ježek se přiznal!!! – 10 let
Dub
15
2018
Petr Ježek se přiznal!!! – 10 let
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Markéta Křížová   

ježek carvánkaJak dlouho může také trvat příprava dvouhodinové přednášky?

a) 10 dní

b) 10 měsíců

c) 10 roků

Výsledek: c) je správně.

 

Ano, až deset let může člověk shromažďovat informace a materiály, které potom použije jako základ přednášky!

Všichni, kteří se přednášky zúčastnili, mi jistě dají za pravdu, když napíšu:

„STÁLO TO ZA TO, PANE JEŽKU! DĚKUJEME.“

Poutavé vyprávění o hájovnách na panství Hořovic na přelomu 19. a 20. století jsme si mohli poslechnout v úterý 13. března v komárovské sokolovně. Původně měla přednáška probíhat v jednom z přísálí tělocvičny. Jenomže zájem byl tak velký, že se již usazení posluchači museli přesunout do velké tělocvičny, která byla nakonec prakticky do půlky plná. Přesun zvládli organizátoři výborně.

ježek JINECKA BASTINA fotoarchiv VHSB

Slovo pana Ježka doprovázel pestrý obrazový materiál, včetně unikátních obrázků poskytnutých Muzeem Českého krasu v Berouně, historické mapy (Státní okresní archiv Beroun), obrázky, fotografie a pohlednice z archivu VHSB a také ze soukromých sbírek.

Než jsme vyrazili po hájovnách, dozvěděli jsme se něco málo o historii Vojenského historického sdružení Brdy – VHSB (pan Ježek je jedním z jeho zakladatelů, www.vhsb.cz) a o historii Vojenského újezdu Brdy.

V době, o které byla řeč, patřilo panství Hořovice knížatům z Hanau. Jeho hranice jsme si mohli prohlédnout na situační mapě z r. 1890.

Na historii hájoven mělo významný vliv i zakládání vojenské střelnice v letech 1926 – 1930. Velcí, Hrachoviště, ani Padrť, Záběhlá a Kolvín v té době do vojenského prostoru nespadaly.

Čtenářům, kteří se akce nemohli zúčastnit, zrekapituluji alespoň seznam hájoven a míst, o kterých pan Ježek vyprávěl:

Směr 1) Od Komárova k Záskaláku a dál až na hranici Hořovického a Dobříšského panství: Hájovna Za skálou (nyní pod hrází), Hájovna Valdek, Chata Valdek (u ní se musím zastavit, protože jsem si až do teď myslela, že byla v majetku Klubu českých turistů, a ukázalo se, že jejím majitelem byl Friedrich Wilhelm Heinrich kníže von Hanau, hrabě von Schaumburg, 1900 – 1971, a svazu chatu pronajímal), Hájovna Na hlíně (též Červená hlína i Bílá hlína), Valdecký rybník (od r. 1993), Jinecká Baština (jedna z nejstarších hájoven v Brdech, která už není), Hájovna na Baštinské louce, Carvánka, Klobouček

Směr 2) Od Malé Vísky: Hájovna Beranka, Hořovická Baština, Okrouhlík (jako jediná nespadá do hořovického panství, ale byla postavena jako náhrada za hájovnu Hořovická Baština, která musela ustoupit střelnici a byla zbourána), Noviny, Krejčovka, Hřebenka, Nová Hřebenka, Vranová nad Velcí.

Zajímavostí a podrobností jsme se dozvěděli celou řadu a z pochopitelných důvodů se nedají zrekapitulovat. Viděli jsme i dobové plány hájoven, viděli jsme místa, kde po některých hájovnách už není ani stopa, viděli jsme hájovny „zrekonstruované“, ale i hájovny, které díky své malebnosti byly postaveny vícekrát (Carvánka ve Strašicích a v Těních). Jednou z perliček bylo, že do Hořovického panství si přijela zastřílet na daňky i jeho královská výsost korunní princ a arcivévoda rakouský František Ferdinand d’Este.

Závěr celé přednášky nebyl závěrem, výstižnější by bylo „Poselství“. A ne jedno:

1 – Pan Ježek konstatoval, že v nově vzniklé CHKO Brdy je více nových tabulí se zákazem vstupu, než bylo ve Vojenském újezdu Brdy. A DOPORUČIL všechny cedule dodržovat!!! Stále je to totiž, i když bývalý, vojenský prostor, který není v lidských silách možné vyčistit od všeho vojenského materiálu a arzenálu. A pokud v lese někdo narazí na podezřelé vojenské předměty, měl by volat linku 158. Každopádně s nimi v žádném případě nemanipulovat!

2 – K přírodě (nejen v Brdech) se chovejme s úctou. Pár obrázků odpadků možná není směrodatných, ale i to málo nás ukazuje v zrcadle a proto: Odpadky odnášíme a je třeba dodržovat i zákaz rozdělávání ohňů. V CHKO Brdy stále přibývají nová ohniště a zvyšuje se tím riziko vzniku lesních požárů.

3 – A slova pana Dr. Cílka o Brdech: „Devizou Brd je jejich nezastavěnost,“ byla už skutečně definitivní tečkou celého večera.

Dovolte mi poděkovat členům muzejní komise v Komárově paní Libuši Moutelíkové a panu Ondřeji Holmanovi za organizaci celé přednášky a také sokolské jednotě Komárov za poskytnutí prostor.

Markéta Křížová, za muzejní komisi v Komárově

POZVÁNKA: Přednáška „Brdské hájovny bývalého panství Hořovice“ proběhne i v Hořovicích a to ve středu 25. dubna od 19.00 hod. v Klubu Labe.

Aktualizováno Úterý, 24 Duben 2018 07:06
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství