Středa, 20. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN PÍŠETE NÁM Kříž u cyklostezky Žebrák - Točník
Led
26
2018
Kříž u cyklostezky Žebrák - Točník
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Marie Rumpíková   

pravoMožná jste si všimli, stejně jako já, krásného pravoslavného dřevěného kříže, který již měsíc zdobí pomezí Žebráka a Točníka. Jeho původ i smysl mě velmi zajímal, proto jsem oslovila s dotazem pana Petra Zemánka z Točníka. Za jeho vyčerpávající a zajímavé informace velmi děkuji a s jeho svolením píši pár slov o tomto zajímavém místě a jeho symbolu.

 

„Dvorskou cestou“ ústící na silnici mezi Žebrákem a Točníkem dnes, myslím, již nikdo nechodí. Ovšem ještě za mého mládí jsme tudy chodívali s rodiči, kteří této cestě říkali „alej vzdechů“. Bylo to opravdu místo zvláštní energie. Až nyní v dospělosti jsem se dozvěděla o kapli Sv. Blažeje, která zde kdysi stávala a která je dokonce zanesena i do katastrálních map a pozemkových knih.

Dle historických záznamů zde zimovala kolem roku 1788 vojska generála Suvorova, která potom dále táhla přes Bavorsko do Francie. Kaple se stala místem, kde byli pochováváni ruští vojáci. Jako „jinověrci“ nemohli být pochovaní na katolickém hřbitově. Ano, jinověrci, ačkoli Bůh byl jen jeden a ten stejný.

Od roku 1997 se pan Zemánek a další nadšenci snaží o restaurování a zpietnění tohoto místa. Bohužel, dva kříže, které sem již dříve umístili, byly zničeny a navíc musel být nynější, v pořadí již třetí kříž, posunut dále, směrem k Točníku, neboť původní místo se stalo náhle osobním majetkem.

Nový, nyní již pravoslavný kříž financoval Národní památkový ústav a vyrobil Jiří Jaroš ze Bzové. Tomu pomáhal Jan Douša, kdysi žebrácký občan. Na vztyčování kříže se 19. prosince 2017 podíleli pánové Libor Vašek z Točníka a Jaroš st. ze Bzové. Popisnou smaltovou cedulku s textem Petra Zemánka vyrobila firma SMALT z Oseka.

Chystá se ekumenické svěcení kříže pravoslavným i katolickým knězem na svátek sv. Blažeje, tedy v sobotu 3. února.

Je to krásná a obdivuhodná aktivita pana Zemánka a dalších nadšenců. Děkujeme za zkulturnění i našeho životního prostoru.

Marie Rumpíková

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství