Středa, 20. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN PÍŠETE NÁM Paní Rytířová oslavila 93 let
Led
15
2018
Paní Rytířová oslavila 93 let
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Ivan Herák   

Paní Rytířová oslavila 93 letDne 23. prosince oslavila 93. narozeniny paní Margit Rytířová ze Zadní Třebáně. Paní Rytířová, rozená Schneiderová, sloužila za druhé světové války v leteckých jednotkách RAF ve Velké Britanii jako opravářka stíhaček a bombardérů.

 

Paní Rytířová se narodila v roce 1924 v Praze v židovské rodině, kde též prožila krásná dětská léta. V roce 1939 však došlo k okupaci Československa německými nacisty. Odjela bez rodiny na poslední chvíli se svojí sestrou z již okupovaného Československa a to transportem Nikolase Wintona do Velké Britanie. Přijela do cizí země a pokoušela se postarat o svojí mladší sestru a též naučit jazyk. Jako 17 letá v roce 1942 vstoupila do leteckých sil WAAF RAF, prošla výcvikem a instruktážemi a pomáhala na letištích v Anglii opravovat stíhačky a bombardéry britského královského letectva RAF. Pomáhala s veškerými pracemi na letištích a zažila úděsné bombardování Anglie i samotného Londýna. Poznala při velkém bombardování centra Londýna hrůzy války na vlastní kůži. Celou druhou světovou válku sloužila na anglických leteckých základnách, až po květnu 1945 byla převelena k naší československé 310. peruti RAF.

Po válce přijela až v prosinci roku 1945 do osvobozené Prahy, kde ve svém bytě nenašla své rodiče, ale úplně cizí lidi. Rodiče, o kterých neměla celou válku žádné zprávy, totiž umřeli v koncentračním táboře v Osvětimy.

V roce 1946 opustila armádu a odešla pracovat na letiště Praha – Ruzyně, kde se provdala za meteorologa pana Rytíře. Po únoru 1948 byla jako zápaďačka perzekuovaná a v roce 1951 vyhozena i z práce. Prošla si zlými časy, kdy nemohla najít žádnou práci. Pletla svetry a ponožky jako kdysi, když se sestrou dorazily do Anglie v roce 1939. Až v 60. letech mohla poklidně pracovat, našla dobrou práci ve Státním nakladatelství technické literatury v Praze, kde zůstala až do důchodu.

Po roce 1990 se aktivně zúčastňovala besed na školách, kde připomínala svůj nelehký osud a hrůzy druhé světové vály, které zažila osobně. Dnes žije v domku s krásnou zahradou v Zadní Třebani se svojí rodinou. Ivan Herák

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství