Dne 23. prosince oslavila 93. narozeniny paní Margit Rytířová ze Zadní Třebáně. Paní Rytířová, rozená Schneiderová, sloužila za druhé světové války v leteckých jednotkách RAF ve Velké Britanii jako opravářka stíhaček a bombardérů.
Paní Rytířová se narodila v roce 1924 v Praze v židovské rodině, kde též prožila krásná dětská léta. V roce 1939 však došlo k okupaci Československa německými nacisty. Odjela bez rodiny na poslední chvíli se svojí sestrou z již okupovaného Československa a to transportem Nikolase Wintona do Velké Britanie. Přijela do cizí země a pokoušela se postarat o svojí mladší sestru a též naučit jazyk. Jako 17 letá v roce 1942 vstoupila do leteckých sil WAAF RAF, prošla výcvikem a instruktážemi a pomáhala na letištích v Anglii opravovat stíhačky a bombardéry britského královského letectva RAF. Pomáhala s veškerými pracemi na letištích a zažila úděsné bombardování Anglie i samotného Londýna. Poznala při velkém bombardování centra Londýna hrůzy války na vlastní kůži. Celou druhou světovou válku sloužila na anglických leteckých základnách, až po květnu 1945 byla převelena k naší československé 310. peruti RAF.
Po válce přijela až v prosinci roku 1945 do osvobozené Prahy, kde ve svém bytě nenašla své rodiče, ale úplně cizí lidi. Rodiče, o kterých neměla celou válku žádné zprávy, totiž umřeli v koncentračním táboře v Osvětimy.
V roce 1946 opustila armádu a odešla pracovat na letiště Praha – Ruzyně, kde se provdala za meteorologa pana Rytíře. Po únoru 1948 byla jako zápaďačka perzekuovaná a v roce 1951 vyhozena i z práce. Prošla si zlými časy, kdy nemohla najít žádnou práci. Pletla svetry a ponožky jako kdysi, když se sestrou dorazily do Anglie v roce 1939. Až v 60. letech mohla poklidně pracovat, našla dobrou práci ve Státním nakladatelství technické literatury v Praze, kde zůstala až do důchodu.
Po roce 1990 se aktivně zúčastňovala besed na školách, kde připomínala svůj nelehký osud a hrůzy druhé světové vály, které zažila osobně. Dnes žije v domku s krásnou zahradou v Zadní Třebani se svojí rodinou. Ivan Herák |