Středa, 19. září 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Písmena 2018 s Army muzeem Zdice

Věříme v demokracii...Jako každoročně pořádá Army muzeum Zdice v sobotu 15. září historicko-vojenskou akci Písmena 2018. Akce je vhodná pro celou rodinu a bude nač se dívat. Při akci budou vidět tábory vojsk z 1. a 2. světové války, činnost VÚ Jince, práce hasičů či záchranářů. Nebudou chybět ani bojové ukázky z 1. a 2. světové války či sovětské tanky T 34 a SU 100. Začínáme v 10 hodin! Více informací se dozvíte v přiloženém plakátu. Ivan Herák místopředseda Army muzea Zdice

PLAKÁT

PN NEMOCNICE HOŘOVICE NEMOCNICE HOŘOVICE Sehraný tým hořovické porodnice
Srp
14
2018
Sehraný tým hořovické porodnice
NEMOCNICE HOŘOVICE - NEMOCNICE HOŘOVICE
Napsal: Konstantinos Tsivos   

porodHořovická porodnice U Sluneční brány zaznamenala ke konci července několik nových rekordů. Malý Richard z Prahy, který se narodil 20. července, je letošní tisící miminko. Narodil se přesně o dva týdny dříve v porovnání s loňským tisícím miminkem. „Popularita naší porodnice je budována dlouhé roky, je za ní mnoho práce našich lékařů, porodních asistentek i ostatního personálu,“ komentuje oblíbenost Hořovic mezi rodičkami MUDr. Věra Pavlů, vedoucí lékařka hořovické porodnice.

 

„V letošním roce máme k poslednímu červenci 1058 porodů, což je o 79 porodů více než k poslednímu červenci minulého roku,“ říká Mgr. Pavla Fikarová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

„Naši porodníci i porodní asistentky se snaží s rodičkami vlídně komunikovat, snaží se jim vyhovět v jejich přáních, podpořit je, chovat se empaticky. A tímto přístupem se postupně buduje skvělá pověst naší porodnice, ke které také nemalou měrou přispívá zázemí naší neonatologie. Díky neonatologické péči na vysoké úrovni zde můžeme rodit ženy již od 30. týdne gravidity,“ vysvětluje důvody popularity hořovické porodnice MUDr. Věra Pavlů.

Podle statistiky neonatologického oddělení od začátku letošního roku přišlo v Hořovicích na svět celkem 1063 dětí. Z toho 491 holek a 572 kluků. Do konce července jsme zaznamenali šest párů dvojčat.

Zvýšený, respektive stále rostoucí počet porodů, jistě zvyšuje nároky na veškerý personál na porodních sálech. „Někdy opravdu nevím, kde mi hlava stojí. Naše práce je však týmová a sehraný tým musí všechny situace na porodním sále precizně zvládnout a také zvládá,“ komentuje situaci v porodních sálech doktorka Pavlů.

V letních měsících se tradičně rodí nejvíc miminek. Tuto skutečnost potvrzuje i letošní statistika hořovické porodnice. Červenec byl z toho hlediska nejplodnější měsíc se 170 narozenými miminky, zatímco červen se řadí na druhé místo se 160 narozenými dětmi. Na otázku jestli existuje nějaké vědecké vysvětlení, proč je v letních měsících porodnost vyšší, doktorka Pavlů konstatuje, že nic takového neexistuje. „Pravdou ale je, že při výrazných meteorologických změnách pravidelně registrujeme větší příliv rodiček. A můžeme ho očekávat před bouřkou či po bouřce nebo i během ní. Jak je vidět, v porodnictví je toho ještě mnoho neprobádaného,“ vysvětluje hořovická lékařka.

Do porodnice U Sluneční brány, největší ve středních Čechách, jezdí za kvalitní péčí nastávající maminky nejen z celého Berounska, ale i ze širokého okolí. „Z celkového počtu rodiček od počátku roku je 20% z Prahy či jejího blízkého okolí a dalších 20% z různých oblastí Středočeského a Plzeňského kraje. Rodičky z Prahy preferují porod v klidnějším prostředí naší porodnice a nemrzí je dojíždět i na kontroly v posledních týdnech těhotenství do našich prenatálních poraden,“ dodává doktorka Pavlů.

Text + foto: Dr. Konstantinos Tsivos, tiskový mluvčí nemocnic v Hořovicích a v Berouně.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství