Středa, 08. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN NEMOCNICE HOŘOVICE NEMOCNICE HOŘOVICE Tradiční čínská medicína v hořovické nemocnici
Lis
16
2017
Tradiční čínská medicína v hořovické nemocnici
NEMOCNICE HOŘOVICE - NEMOCNICE HOŘOVICE
Napsal: Konstantinos Tsivos   

MUDr. Marcela Gregůrková, lékařka hořovického neurologického oddělení „Západní a tradiční čínská medicína se mohou velmi dobře doplnit,“ říká MUDr. Marcela Gregůrková, lékařka hořovického neurologického oddělení a pokračuje: „Na akupunktuře a čínské medicíně jako takové se mi vždy líbilo, že má individuální přístup k pacientovi, je každému šitá na míru.“

 

Paní doktorka a pětinásobná maminka působí třikrát týdně v neurologické ambulanci v Hořovicích a dvakrát v královodvorské ambulanci. V následujícím rozhovoru vysvětluje, co ji vedlo k tradiční čínské medicíně.

* Paní doktorko, mohla byste se krátce představit našim pacientům?

Vystudovala jsem 1. lékařskou fakultu UK, poté jsem pracovala několik let jako epidemiolog ve státním zdravotním ústavě v Centru monitorování životního prostředí a zdravotního stavu obyvatelstva. Po tehdy první atestaci z hygieny a epidemiologie jsem šla na mateřskou dovolenou, která se s pěti dětmi protáhla na 12 let.

V roce 2012 jsem nastoupila na neurologické oddělení nemocnice Hořovice. Začínala jsem na novém místě a pro mě v novém oboru. Po několika měsících mě tehdejší primář neurologického oddělení povzbudil v uskutečnění mého dávného snu – studiu akupunktury. Přihlásila jsem se do ročního kurzu akupunktury pro lékaře, vedeném MUDr. Fialou, který jsem v létě 2014 zakončila úspěšně zkouškou. V témže roce jsem též absolvovala neurologický kmen. A o dva roky později jsem složila teoretickou zkoušku ze spánkové medicíny a praktickou zkoušku s polygrafie.

Pod vedením primáře MUDr. Martina Šrámka jsem měla možnost praktikovat akupunkturu v rámci neurologických onemocnění – obrna lícního nervu, neuralgie trigeminu, bolesti zad a krční páteře. Pacientů přibývalo a potřebovala jsem získat více informací o akupunkturních bodech a jejich užití v praxi.

Přihlásila jsem se do studia tradiční čínské medicíny při Institutu TCM v Praze. V současné době jsem ve třetím ročníku. Studium je čtyřleté a navazují na něj postgraduální kurzy. Učíme se pod vedením zkušených lektorů diagnostiku, akupunkturu a fytoterapii spolu s pomocnými metodami jako je dietetika a tuina masáž. Posunulo to mé znalosti a dovednosti mnohem dál a otevřely se mi nové obzory.

V současné době funguji tři dny v týdnu v nemocnici Hořovice jako neurolog na chronické ambulanci a urgentním příjmu, provádím ambulantní odběry mozkomíšního moku. Dva dny v týdnu se vyskytuji na neurologické ambulanci naší nemocnice v Králově Dvoře, kde se věnuji výhradně akupunktuře.

* Co vás vedlo k „exotické“ akupunktuře?

Při správné diagnostice a terapeutickém postupu má velmi dobré výsledky i bez použití farmak. To se mi asi líbí nejvíce – že je možné stimulovat organismus k ozdravnému procesu bez zbytečné zátěže farmaky. Jsou situace a diagnózy, kde se bez medikamentů neobejdeme, ale je také mnoho stavů, kdy to jde dobře i bez nich, nebo lze snížit užívanou dávku léků.

* Co říkáte na námitky části veřejnosti, ale i řady vašich kolegů, že tradiční čínská medicína a ta západní jsou v rozporu?

Pro mě v rozporu nejsou, jsou to jen dva různé pohledy na pacienta a zdraví. Západní medicína hledá diagnózu a na ní má předem danou terapii. Čínská medicína popíše současný stav organismu pacienta a hledá cestu k rovnováze. Můj dědeček byl praktický lékař za první republiky – tehdy byli lékaři v terénu zvyklí stanovit diagnózu především z dotazování a fyzikálního vyšetření pacienta – pozorování barvy kůže, jazyka, pohmat, poklep, poslech. Čínská diagnostika je velmi podobná. Myslím, že ta naše západní a tradiční čínská medicína se mohou velmi dobře doplnit. Je důležité vědět, kdy ještě mohu léčit čínskou medicínou, a kdy už musím sáhnout po naší západní.

* Pro koho je vhodná akupunktura?

Pro každého, funguje jako terapie i v rámci prevence.

* Můžete ji použít i v případě závažných onemocnění, např. onkologických?

Ano, můžeme, ale jen jako podpůrnou terapii. Pomůže lépe zvládnout a snášet chemoterapii, nebo radioterapii. Nedokáže ale vyléčit samotné onkologické onemocnění.

* Jaké jsou reakce pacientů v hořovické nemocnici, když jim navrhnete akupunkturu?

V případech, kdy si myslím, že by akupunktura měla opravdu smysl, ji svým pacientům nabízím, dělají to i někteří mí kolegové. Pacient má svobodnou volbu „jít do toho“ nebo ne. Pro některé, zejména starší nebo sociálně slabší je to hlavně otázka peněz. Nestačí totiž jedno sezení, je potřeba je po týdnu opakovat – většinou 7 až 10 krát. V některých případech pokračujeme i dál. Celkově ale mám pocit, že pacienti vítají možnost jiné terapie.

Dr. Konstantinos Tsivos

Aktualizováno Úterý, 12 Prosinec 2017 15:29
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství