Pondělí, 27. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN KULTURA Štěchovická kamenina v Muzeu berounské keramiky
Led
08
2020
Štěchovická kamenina v Muzeu berounské keramiky
kultura - Výstavy
Napsal: Muzeum berounské keramiky   

logo muzeumVernisáž proběhne ve čtvrtek 9. ledna v 17.00 v prostorách Muzea berounské keramiky. Výstava potrvá do 1. března. Hudebně se večer ponese v rytmu country a bluegrassu, zahrají Petr Kalaš (kytara) a Stanislav Vágner (mandolína).

 

Výstava představí keramickou tvorbu Václava Davida, který ztělesňuje již čtvrtou generaci hrnčířské rodiny ve Štěchovicích. Jeho pradědeček Josef David založil hrnčířskou dílnu v roce 1864. Po překonání počátečních obtíží zahájil výrobu kvalitního kameninového zboží, vypalovaného na vysoký žár ve dřevem vytápěné kasselské peci, které bylo pro svou odolnost velmi žádané. Vyrábělo se běžné hospodářské nádobí od hrnců, kastrolů, sádláků, pekáčů, džbánů a konvic, po vázy a květináče. Vše v několika provedeních, celé hnědé, hnědé a uvnitř bílé, ale i malované.

V roce 1905 převzal dílnu jeho syn Rudolf, který navázal na předchozí úspěchy a získal ocenění na zemské výstavě (stříbrná medaile). V té době se už vyrábělo v dílně 627 druhů výrobků. Během 2. světové války převzali dílnu Rudolfovi synové Josef a František - ten byl úspěšný i jako samostatný výtvarník a účastnil se mnoha samostatných i společných výstav.

V roce 1950 byla dílna znárodněna a v roce 1991 rodině vrácena v rámci restituce. Potom dílnu převzal Václav David a společně se synem Martinem ji provozoval do roku 2007, kdy byl provoz v původní dílně ukončen. Od té doby Václav David pokračuje v tvořivé činnosti v nově zřízeném atelieru v rodinném domku.

Aktualizováno Úterý, 21 Leden 2020 13:06
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství