Neděle, 17. listopad 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Předplatné Podbrdských novin

Podbrdské noviny Předplatné Vašich oblíbených novin si můžete objednat mailem: marta.sevac@podbrdskenoviny.cz , tel 603 712 534, ev. osobně v redakci.

Celoroční předplatné:

Hořovice: 276,- Kč

Mimo Hořovice: 414,- Kč.

 

PN KULTURA POZVÁNKY Legiovlak přijede do Zbiroha
Lis
05
2019
Legiovlak přijede do Zbiroha
kultura - AKTUÁLNÍ POZVÁNKY
Napsal: Miloš Borovička   

legio vlakPojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské - Legiovlak navštíví od 26. listopadu do 1. prosince město Zbiroh. Expozice bude v železniční stanici Zbiroh přístupná zcela zdarma ve všední dny od 8.00 do 16.00 a o víkendech od 9.00 do 16.00. Dopolední program je věnován především objednaným školním kolektivům, od 14.00 každou celou hodinu probíhají komentované prohlídky s průvodcem, jinak je vstup pro veřejnost zcela volný.

 

Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích je opět na pouti po České republice, sto let od bojů o hranice nového státu má v listopadu na programu 4 podzimní zastavení ve Světlé nad Sázavou, Dobříši, Vlašimi a ve Zbirohu. Během roku 2019 navštíví celkem na 35 míst.

Legiovlak připomíná boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918 – 1920. Připomíná, že vznik Československé republiky a první léta jejího života stály na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě, na všech bojištích první světové války a po jejím skončení dále nasazovali životy, ať už v bojích s Poláky či Maďary o hranice nového státu, tak s ruskými bolševiky na daleké Sibiři.

Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnosti, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je více než sto let stará historie poněkud vzdálená.

Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 15 000 záznamů legionářů.

Další informace najdete na: www.legiovlak.cz

Miloš Borovička, tiskový mluvčí

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství