Neděle, 21. červenec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Strážníci zachránili tonoucího

tonHrdinský čin, který si zaslouží velké uznání: strážníci berounské městské policie v pondělí zachránili mladého muže, který se začal topit uprostřed Berounky.

PN KULTURA POZVÁNKY Koláže Miroslava Horníčka ve zbirožském muzeu
čen
30
2019
Koláže Miroslava Horníčka ve zbirožském muzeu
kultura - AKTUÁLNÍ POZVÁNKY
Napsal: Muzeum Zbiroh   

HornicekPřijměte pozvání do zbirožského muzea, kde se koná výstava koláží herce a spisovatele Miroslava Horníčka. Je především dokladem umělcova osobitého humoru, smyslu pro improvizaci i soukromé hry, v níž si s potěšením a ironií sobě vlastní ověřoval některé souvislosti.

PLAKÁT

 

Výstava koláží herce, improvizátora, spisovatele, dramatika, režiséra a fotografa Miroslava Horníčka, jehož 100. výročí narození jsme si koncem loňského roku připomínali, představí jeho rané koláže z období 70. a 80. let minulého století. Série těchto 30 koláží byla předlohou knihy Koláže a hry, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze v roce 1988 k Horníčkovým sedmdesátinám. V této knize autor k téměř každé ze svých koláží připojuje text, který ji doprovází, rozvádí, osvětluje a doplňuje. A jsou to, jak jinak texty plné humoru, surreálné nadsázky, vtipu a hry se slovy. Nejde tedy už jen o dílo výtvarné. V kolážích a jejich textech se potkává múza výtvarná s múzou literární.

Vystavená kolekce Horníčkových koláží pochází z jeho bytu v Hradešínské ulici v Praze. Výstavu proto doplní křeslo z jeho pracovny, na němž, jak on říkával, nikdy nic nenapsal, a řada drobností, osobních předmětů a knížek - jeho vlastních, ale i knížek, které mu věnovali přátelé – Jan Werich, Jaroslav Seifert, František Hrubín, Vladimír Renčín či František Nepil.

Vernisáž se uskuteční ve středu 3. července v 17.00 hodin. Úvodní slovo pronese Jiří Hlobil. Výstava potrvá do 1. září.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství