Středa, 20. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN KULTURA POZVÁNKY Šmejkal a Kreissl v berounském muzeu
Led
15
2019
Šmejkal a Kreissl v berounském muzeu
kultura - AKTUÁLNÍ POZVÁNKY
Napsal: Vlastimil Kerl   

ukázka tvorbyDva originální berounští výtvarníci představí svá díla na první společné výstavě s názvem Dantom Bohema v Muzeu Českého krasu Beorun. Tomáš Šmejkal bude prezentovat především své realistické akvarely přírodnin a Daniel Kreissl malířsky komponovaná fotografická zátiší.

 

Grafika a malíře Tomáše Šmejkala a fotografického experimentátora Daniela Kreissla lze jistě řadit do kategorie hrabalovských pábitelů a odkaz na Bohumila Hrabala lze číst mezi řádky i v prostoru mezi jednotlivými vystavenými díly.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 17. ledna od 17 hodin v Jenštejnském domě. Zahajovací řeč bude mít pedagožka, překladatelka a kurátorka pracující v Mnichově, Eva Čapková, která uvede dílo Šmejkala a Kreissla do náležitého hrabalovského kontextu.

Zajímavé jsou také osobnosti samotných umělců. Pestrý umělecký životopis má za sebou Tomáš Šmejkal - jeho „krevní skupinou“ je Rembrandt a netají se tím, že na zakázku vytvořil desítky kopií figur z jeho slavných pláten. V druhé polovině 80. let kreslířsky dokumentoval případy z patologického oddělení nemocnice na pražském Karlově náměstí a výsledky jeho práce pak sloužily v učebnicích pro studující mediky nebo jako dokumentace kriminalistických spisů.

„Na škole mě moc nebavil dokument, táhne mě to více k inscenovaným výtvarným realizacím než ke klasické fotografii. Sám jsem vyvinul metodu takzvaného parciálního svícení, která spočívá v tom, že exponuji potmě dlouhým časem a osvětluji pouze vybrané objekty nebo části objektů baterkou. Tuto metodu aplikuji i na krajinu, snažím se dosahovat těch neopakovatelných momentů, které snad člověk ani nevidí, anebo vidět nemůže, protože jsou pro něj skryty v čase, ale přesto se staly. Prostě rád experimentuju se světlem a časem. Hledám to, co není vidět,“ říká o své tvorbě Daniel Kreissl.

Výstava bude v Muzeu Českého krasu k vidění do 3. března.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Mgr. Vlastimil Kerl, pracovník propagace

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství