Pondělí, 24. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Stoletá sokolka z Komárova

deverPaní Miloslava Deverová, rozená Velichová, se narodila na okraji brdských lesů v obci Velcí u Jinec. Jako žačka v šesti letech vstoupila do Sokola v Jincích, kam ji a jejího bratra Antonína přivedl otec František Velich, který patřil k spoluzakládajícím členům Sokola Jince. V osmnácti letech se zúčastnila X. všesokolského sletu jako cvičenka skladeb dorostenek i žen.

PN KULTURA Hořovické loutkové divadlo
Led
23
2020
Hořovické loutkové divadlo
kultura - KULTURA
Napsal: Daniela Hlavová   

Foto: Daniela HlavováHořovičtí loutkáři hráli v neděli 15. prosince od čtrnácti hodin v Hořovicích v klubu Labe pro děti i dospělé. Nejprve předvedli dospělí loutkáři novou hru „Trpaslíci Rousek, Dousek a Fousek“ a po nich se chopili krásně vyřezaných loutek děti a „Třemi zlatými vlasy děda Vševěda“ zpříjemnily divákům třetí adventní neděli.

 

Hořovičtí loutkaři zahráli v Labi vlastní hru, která se jmenuje po hlavních postavách Trpaslíci Rousek, Dousek a Fousek. Jeden z trpaslíků si moc přál být velký, jako jeho lidská láska, ale po vypití lektvaru od čarodějnice rostl stále víc a víc, až se na malé loutkové jeviště skoro nevešel. Ještě, že trpaslíci znali dobrého šamana a dokázali porozumět jeho habadštině. Hra se dětem, které se na vše dívaly z prvních řad, moc líbila, a tak si po skončení s nadšením prohlížely skákavou čarodějnici i malé trpaslíčky se svítícími lucerničkami.

Po pauze se za oponou loutkového divadla objevila nová kulisa a zkušené loutkaře vystřídali dětští vodiči. Na scénu přivedli krále, který se polekal věštby, kterou vyřkly sudičky nad kolébkou malého chlapce. Bál se, aby se proroctví, že si chlapec z chudých poměrů vezme jeho královskou dceru, nevyplnilo. Dál už jistě všichni známe příběh o tom, jak do hodné, bezdětné rodiny připlul košíček s Plaváčkem, který si přeci jen princeznu vzal a následně ho čekal těžký úkol přinést tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Pak zazvonil zvonec a pohádky od dětí pro děti byl konec.

Text + foto:Daniela Hlavová. 

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství