Neděle, 17. listopad 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Předplatné Podbrdských novin

Podbrdské noviny Předplatné Vašich oblíbených novin si můžete objednat mailem: marta.sevac@podbrdskenoviny.cz , tel 603 712 534, ev. osobně v redakci.

Celoroční předplatné:

Hořovice: 276,- Kč

Mimo Hořovice: 414,- Kč.

 

PN KULTURA Další středa s poezií v Hořovicích
říj
31
2019
Další středa s poezií v Hořovicích
kultura - KULTURA
Napsal: Daniela Hlavová   

středaPříznivci literatury, zejména poezie, se ve středu 25. září sešli již na třetí části úspěšného cyklu POEZIE VE STŘEDU, který pořádá Městské kulturní centrum Hořovice. V klubu Labe v Hořovicích četla svou poezii Simona Racková a na kytaru hrál a zpíval Petr Linhart. Naplnil se i smysl celého projektu — vylákat začínající místní autory před mikrofon. O ukázky ze svých děl se tentokrát podělil nadaný Kuba Kabanos z Komárova.

 

Plakáty, které zvaly na třetí POEZII VE STŘEDU, prozrazovaly, že hosty budou dva navzájem kontrastní autoři Simona Racková a Michal Šanda. Šandovo zdraví bohužel nedovolilo, aby ve středu 25. září četl v hořovickém Labi. Přesto byl program nabitý.

A nakonec nechybělo ani mužské zastoupení básníků, na začátku večera přečetl pár svých děl pravidelný návštěvník POEZIE VE STŘEDU Kuba Kabanos. Jsem ráda, že poetický cyklus plní svůj účel a láká místní, zatím schované autory, aby se podělili o svou tvorbu, a jsem ještě raději, že nám dal ochutnat ze své tvorby právě Kuba Kabanos, protože jsem v jeho verších slyšela jisté cosi, co povedené básně musejí mít.

Hořovická básnířka Jitka N. Srbová ve své úvodní řeči vždy trochu poodhaluje, v čem se to kouzelné cosi může skrývat.

„Začal podzim. Všimli jste si? Které rostliny v zahradách už zalézají zpátky pod zem?(…) A co ženské, jaké barvy začaly oblékat v ranní tmě? Nevíte? Básník všechno vidí. Jak se co tváří. A co je pod tváří.“

Protože se Michal Šanda nemohl chopit dalšího slova, promluvil k posluchačům alespoň ústy paní Srbové, která pokračovala přečtením jeho povídky. Jako omluvu za svou nepřítomnost poslal vtipné pojednání o chlapském myšlení, nazval to příhodně: Dukla - Baník 1 : 1. Každý v sále se smál, když manželka postavy z eseje nadávala, kterým nožem si to dovolil krájet chléb či jak se opovažuje neposlouchat její monolog.

Oproti tomu slova básnířky Simony Rackové nutila k hlubšímu zamyšlení. Redaktorka literárního obtýdeníku Tvar, nadšená flamenková tanečnice, a především máma dvou inspirujících dětí, četla ze své knihy Tance i z naposledy vydané sbírky Zatímco hlídací psi spí. Předčítala nám své působivé metafory a střídavě odpovídala na tvůrčí dotazy.

Hudební části se při zářijové POEZII VE STŘEDU zhostil písničkář - poutník Petr Linhart.

Text + foto: Daniela Hlavová.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství