Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN KULTURA Křest knihy Hany Hrabákové v berounském muzeu
Led
08
2019
Křest knihy Hany Hrabákové v berounském muzeu
kultura - KULTURA
Napsal: Vlastimil Kerl   

křest1Berounská spisovatelka Hana Hrabáková slavnostně pokřtila již čtvrtý díl své úspěšné série Povídky ke kávě. Podtitul aktuální knihy „Jak přežít dětství“ jasně napovídá, kolem čeho se její humorné texty tematicky točí. A nutno dodat, že vzpomínky na dětství za socialismu nejsou rozhodně tím jediným tématem.

 

Povídky, které opět často zabrousí do všech zákoutí rodinného života, přinášejí romantizující a vtipný pohled na období dospívání z pohledu ženy. Hana Hrabáková dobře ví, o čem píše. Vždyť jen literárně vypointovala to, co čtenářky a čtenáři také zažívali a co jim život někdy nelítostně servíroval. Nikdy ale nechybí tolik ceněný nadhled a jiskřivý humor.

Křest proběhl v Muzeu Českého krasu v Berouně v úterý 11. prosince. Kromě autorky, která na místě podepisovala všechny knihy ze své tetralogie, se ho zúčastnil také nakladatel Kameel Machart. O hudební doprovod se postarala hudební skupiny Třehusk.

Hana Hrabáková své krátké prózy zveřejňovala nejprve časopisecky a v roce 2015 literárně debutovala titulem Povídky ke kávě / Jak přežít třicet let s jedním chlapem (a s jednou tchýní), který se setkal s nebývalým čtenářským ohlasem a autorce otevřel cestu k pokračování této povídkové řady. O rok později následoval titul Povídky ke kávě II. / Jak přežít (v) manželství a zachovat si zdravý ženský rozum a hned další rok kniha Povídky ke kávě III. / Jak jsme mohli přežít bez mobilu, která opět navázala na předchozí čtenářský úspěch. Nyní autorka svoji povídkovou řadu rozvíjí dalšími příběhy.

Vlastimil Kerl

www.muzeum-beroun.cz

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství