Neděle, 26. květen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Včelí den v ZŠ Liteň

VčelaVe středu 22. května proběhne v Základní škole Liteň včelí den, který je inspirován Světovým dnem včel (ten připadá na 20. 5.) a 100 lety od založení včelařské ZO Liteň.

V ZŠ Liteň budou naši včelaři seznamovat žáky s historií včelařství, zákonitostmi a problematikou včelařství, ale i ochranou před včelím žihadlem apod. Žákům předvedou také ukázky výroby svíček ze včelího vosku a seznámí je s některými pomůckami včelaře.

V pátek 24. května pak budu obdobnou akci prezentovat ještě v Mateřské škole Zadní Třebaň.

Luboš Fait, předseda ZO Českého svazu včelařů Liteň

PN KULTURA Odešel znalec našeho kraje, spisovatel a výtvarník Jan Čáka
Zář
23
2018
Odešel znalec našeho kraje, spisovatel a výtvarník Jan Čáka
kultura - KULTURA
Napsal: Petr Ježek   

Jan Čáka, červen 2015.V neděli 2. září 2018 v Příbrami ve věku 89 let zemřel velký milovník přírody a krajiny naší vlasti, výtvarník a spisovatel Jan Čáka, jehož knihy o Brdech se staly pro mnohé z nás prvním a základním zdrojem informací o Brdské vrchovině. 

 

Jan Čáka se narodil v Praze, ale jeho předkové pocházeli z Příbrami, kam se v roce 1941 spolu s rodiči vrátil. Věnoval se skautingu a to i v dobách po roce 1948, čímž si vysloužil dlouholetou pozornost Státní bezpečnosti. Vystudoval nejdříve obchodní školu a po ní Státní grafickou školu v Praze. Zaměstnán byl jako kartograf, ale stále ho to táhlo k volné tvorbě, literární a výtvarné činnosti. V roce 1967 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců a konečně se naplno mohl věnovat práci, kterou chtěl dělat.

Je autorem více jak tří desítek knih, drobnějších publikací a příspěvků do různých sborníků. Texty knih doplňoval vlastními a svým stylem nezaměnitelnými ilustracemi a tak byl všeobecně znám hlavně jako spisovatel, výtvarník a grafik. Ale jeho celoživotní dílo má mnohem širší záběr. Svůj zájem o historii a také hornické tradice zhodnotil nejen ve své literární práci, ale i v rozsáhlém souboru celkem sto dvaceti grafických listů s vyobrazením československých horních měst a jejich znaků - Civitates montanarum in republica Bohemoslovenica. Studoval pravidla a zvyklosti, podle kterých se tvoří erby a znaky, jako heraldik navrhl pro obce Středočeského kraje okolo půldruhé desítky obecních znaků a praporů, které byly schváleny Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky (Podlesí, Tochovice, Chotilsko atd.) a staly se tak oficiálními obecními symboly. S použitím jeho návrhů vzniklo více jak 20 plaket a medailí.

Ohromný rozsah díla Jana Čáky si jistě uvědomili ti, kteří v roce 2009 navštívili výstavu, uspořádanou u příležitosti osmdesátých narozenin autora v příbramské Galerii Františka Drtikola, v Ernestinu.

V posledních letech, pokud mu to zdraví dovolilo, se účastnil besed, setkání se čtenáři svých knih a každoročně se v Brdech potkával i se svými vrstevníky, kamarády skauty z Příbrami a Hořovic.

Jak napovídá název jeho první knihy, Jan Čáka chodil českou krajinou pěšky - Brdy, Podbrdskem, středním Povltavím, ale i po stopách cest Karla Hynka Máchy. A stále platí, že z jedoucího automobilu a dokonce ani ze sedla kola nikdy neuvidíte to, co svýma očima zaznamená a do paměti uloží pěší poutník...

Literární tvorba Jana Čáky:

Po Brdech se chodí pěšky (1969), Junácká symbolika (1970), Cesta na severovýchod (1971), Poutník Mácha (1975), Brdské toulání (1983), Toulání po Brdech (1986), Podbrdskem od městečka k městu (1988), Zmizelá Vltava (1996), Obrázky z Podbrdska (1997), Kráčím starou Příbramí (1998), Střední Brdy - krajina neznámá (1998), Zmizelá Příbram starou flexaretou (2002), Příbramský rok (2004), Novoročenky do Listopadu (2007), Cesty, krajiny, lidé (2009).

Text + fota: Petr Ježek, Vojenské historické sdružení Brdy – VHSB z.s.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství