Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Máme mladé mistry republiky i světa
Kvě
19
2016
Máme mladé mistry republiky i světa
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr PetříčekVynikajícími sportovními úspěchy se může pochlubit mládežnický oddíl moderního pětiboje TJ Spartak Hořovice. Talentované děti dosahují v rámci kraje i republiky skvělých výsledků. Ti nejlepší již mají titul mistra republiky, a nechybí mezi nimi ani mistryně světa. Předsedou hořovického oddílu moderního pětiboje je Mgr. Jiří Vavřička. I při náročném povolání ředitele základní školy a funkci člena městské rady vnímá práci s mladými sportovci jako radost a chvíle relaxace.

 

* Jak vlastně došlo k tomu, že právě v Hořovicích je oddíl moderního pětiboje?

Za to může Libor Capalini český moderní pětibojař, bronzový medailista z olympiády v Aténách, rodák z Hořovic. V roce 2010 nám pan Capalini nabídl možnost vstoupit do Svazu Českého moderního pětiboje v rámci středočeského kraje jako mládežnický oddíl TJ Spartaku Hořovice. Využili jsme toho a bylo to velmi dobře.

* Vy sám jste se také závodně věnoval tomuto sportu?

Ne, já jsem aktivně běhal. Mojí doménou byly dlouhé tratě, přespolní běhy, deset kilometrů, půlmaratón, maratón.

* Žijete v Hořovicích již dlouho?

Od narození. Prakticky pouze s dvěma přestávkami na vojně a na škole jsem stále tady v Hořovicích.

* Řeknete nám, kterých pět disciplín moderní pětiboj obsahuje?

Moderní pětiboj se skládá z těchto disciplín: šerm, plávání, jezdectví, střelba a běh. Děti mají specifický režim, ti nejmenší mají pouze plávání a běh (biathle), starším přibývá střelba ze vzduchové pistole, tak zvaná klidová střelba (triathle), dorostenci mají i šerm a střelbu kombinovanou s během (už ne klidovou) a parkurové jezdectví.

osob1web* Je to sport hodně náročný na všestrannost závodníků. Kolik dětí máte ve vašem oddílu?

Vzhledem k všestrannosti je náročný i trénink a je třeba dětem velmi dobře vyvážit nastavení tolika disciplín, aby se nepřetížily. V současnosti máme 41 registrovaných členů, z toho máme 35 dětí ve věku 6 až 17 let a 6 trenérů. Na závody jezdíme pravidelně tak ve 20 lidech.

* Lze říci, která disciplína je v průměru pro začínající sportovce nejtěžší?

To je individuální, ale obecně lze říct, že nejtěžší je šerm, který je nejnáročnější na koordinaci. Pro začátečníky je to ale plavání, protože kdo neumí dobře plavat a nezvládne techniku plavání, tak by měl takový handicap, který by mu již neumožňoval mezi nejlepšími uspět. Proto také tehdy pan Capalini přišel logicky mezi plavce a oslovoval právě je.

* Je mezi dětmi, které moderní pětiboj zkusí, hodně odpadlíků, že to prostě vzdají?

Jistě, ne každý vydrží. První velké síto je střelba. Děti střílí v kategoriích třináctiletých a čtrnáctiletých a střelba je první specifickou disciplínou oproti přirozenému pohybu jako je běhání a plavání, takže tam někteří končí.

* V jakých kategoriích soutěží? Znamenají názvy U11 až U19 věk sportovců?

Ano, U11 jsou vlastně desetiletí a mladší a U19 jsou starší dorostenci, kteří již mají kompletní pětiboj – závodně soutěží v šermu, plavání a v kombinované části běhu se střelbou a už trénují koně, kterého potom mají v juniorském věku.

* Máte dobré podmínky pro tréninky, když jsou disciplíny tak různorodé?

V současné době již máme. Plaveckou disciplínu trénujeme v městském bazénu ve spolupráci s plaveckým oddílem, protože všichni pětibojaři jsou zároveň členy plaveckého oddílu. Zúčastňují se plaveckých závodů a i tam dosahují výborných sportovních úspěchů. Střelnici jsme zbudovali ve spolupráci s rodiči svépomocí v prostorách sklepa plaveckého bazénu. Investovali jsme do toho nemalé vlastní prostředky. Také šerm trénujeme v jedné sklepní místnosti bazénu. Jednáme o trénování v letním období v nafukovací hale a později v nové městské sportovní hale. Běh můžeme trénovat na tartanu pod I. základní školou.

* V mládežnické kategorii moderního pětiboje patří hořovičtí k české špičce. Můžete se pochlubit, jakých úspěchů jste dosáhli?

V uplynulé sezóně máme v našem oddíle titul mistryně světa v juniorské kategorii biathle, který získala v gruzinském Batumi Karolína Křenková. Na tomto mistrovství světa vybojovala i druhou zlatou medaili ve smíšené štafetě triathle a bronzovou medaili v jednotlivcích triathle. V současnosti je Karolína řádnou členkou juniorské reprezentace České republiky. Karolína dále dosáhla vynikajícího úspěchu na mistrovství Evropy v Praze, kde ve štafetě spolu s Leou Chvalovskou z Dukly Praha obsadily krásné čtvrté místo a do poslední chvíle bojovaly s Francouzkami o bronzovou medaili. V závodě olympijských nadějí obsadila Karolína 2. místo a ve štafetě mix. spolu s Karlem Vavřičkou také 2. místo. Je také mistryní republiky U19. Z dalších úspěchů našeho oddílu můžeme jmenovat mistry republiky v družstvech U11 B. Šoltisová, M. Vavřičková. Dále třetí místa na mistrovství ČR Martina Hasmana a Báry Šoltisové. V Českém poháru mládeže potom druhá místa Karolíny Křenkové, Martina Dřevníka a třetí místa Martiny Vavřičkové a Martina Hasmana.

* Na které nejdůležitější závody se v letošním roce připravujete?

Vyvrcholením bude v červenci mistrovství světa v irském Limericku a mistrovství Evropy. Dále je to na podzim druhá část Českého poháru, kde v jednom kole vždy probíhá v každé kategorii i mistrovství republiky.

* Co byste poradil dětem, které by se chtěly dát na dráhu moderního pětibojaře?

Ať přijdou každé úterý nebo čtvrtek na hřiště pod I. základní školou, řeknou, že mají zájem a my je zapojíme (úsměv).

* Jste členem městské rady. Co vás vedlo k tomu se i takto angažovat?

Jako ředitel základní školy jsem byl osloven, jestli bych se nechtěl zapojit do komunální politiky. Dost mě překvapilo, že jsem ve volbách vyhrál a stal jsem se hned členem rady, a nyní ve druhém volebním období jsem to zopakoval. Jsem radním pro sport a mým cílem je nastavit pro sport v Hořovicích nějaký systém a zvelebovat místní sportoviště. Jinak jsem i členem krajské sportovní komise.

* Léta působíte ve funkci ředitele základní školy. Tedy zase práce s dětmi. Chtěl jste se již od mládí věnovat mládeži?

To se říct nedá, ale chodil jsem do pionýrského oddílu Mohykán, což je v Hořovicích známý pojem, a jezdil jsem s dětmi na tábory. Vystudoval jsem střední zemědělskou školu a asi tři roky pracoval jako zootechnik. V období základní vojenské služby jsem hodně intenzivně sportoval, běhal jsem závody. Vyhrál jsem armádní přebor v crossu na 8 kilometrů. Po vojně jsem absolvoval pedagogickou fakultu, obor tělovýchova a základy společenských věd. A to byl vlastně začátek mého pozdějšího působení ve funkcích pedagoga.

* Zbývá vám ještě čas na nějaké další hobby?

Když zbude troška času, tak velmi rád vezmu kolo a projedu se nebo si zaběhám. Mám v nohách třináct maratónů. Poslední dva roky méně, protože je i méně času a měl jsem také problémy s kolenem. Příští rok se ale těším, že si ke svým padesátinám udělám radost maratónem nebo dlouhým triatlonem.

* Zazněla tu jména mladých pětibojařů Vavřička a Vavřičková. Jsou to vaše děti?

Je to tak, jsem ženatý a mám syna Karla, který studuje na sportovním gymnáziu v Plzni a dceru Martinu, žačku 5. třídy základní školy. Oba jsou v našem oddíle moderních pětibojařů. Chtěl bych ale zdůraznit, že naše úspěchy jsou dílem celého širokého týmu trenérů a dalších odborníků, kteří se modernímu pětiboji obětavě věnují.

* Co vzkážete čtenářům?

Byl bych rád, kdyby lidé byli k sobě tolerantnější a vstřícnější i ke svému městu.

Text + foto: Petr Petříček.

Aktualizováno Pátek, 20 Květen 2016 07:07
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství