Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Je třeba mít zájem o společnou věc
úno
26
2016
Je třeba mít zájem o společnou věc
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr PetříčekZámecký dvůr ve Všeradicích je známý Galerií a muzeem M. D. Rettigové, pořádáním výstav, kulturních pořadů, soutěží ve vaření a dalšími akcemi. V areálu dvora najdete i nový Zámecký pivovar, hostinec a hned vedle minigolf. Zatím vším stojí Bc. Bohumil Stibal, MBA - ředitel a jednatel společnosti SOME CZ, s.r.o., který byl osm let starostou Všeradic a pro obec i okolí udělal ještě mnohem více.

 

*Pro Všeradice i celý mikroregion jste udělal velmi mnoho. Jste rodákem ze Všeradic?

Ano, narodil jsem se ve Všeradicích. Náš rod tady byl už v roce 1780, takže ke Všeradicím mám silný vztah. Jsem tady doma a snažím se pro obec i okolí, pro celý region něco udělat.

*Jak dlouho jste byl starostou Všeradic a proč jste se rozhodl na takový post kandidovat?

Celkem jsem byl v zastupitelstvu dvacet čtyři let a z toho osm posledních let ve funkci starosty. V době, kdy odcházel předchozí starosta Jiří Špalek, který tady udělal hodně práce, jsem cítil, že mohu na jeho činnost navázat díky své znalosti místních problémů, svým podnikatelským aktivitám a kontaktům. Věřil jsem, že mohu obci pomoci s vybudováním vodovodu, kanalizace, muzea a podobně, což se podařilo.

*Všeradice však nejsou jenom obcí, ale mají i Všeradovu zemi. Jak ta vznikla?

Všeradova země je takovým mým spontánním nápadem. Máme tu dvě Všeradovy země, jedna je oficiálním občanským sdružením, které založilo geopark, provozuje muzeum a galerii Magdaleny Dobromily Rettigové. Druhá Všeradova země vznikla v roce 2012, kdy jsme slavili 750 let od první písemné zmínky o naší obci. Týkalo se to i okolních obcí, třeba z Vinařicemi jsme společně slavili stodvacáté výročí založení sboru hasičů. Tehdy vznikl nápad vytvořit zemi Všerada, který byl zakladatelem Všeradic. Je to dobrovolný volný svazek obcí bez jakýchkoliv stanov a regulí, konkrétně Všeradice, Vinařice a Podbrdy. Od roku 2012 pořádáme tak zvaný Všeradův den – zábavnou akci pro mladé i starší. Z každé obce soutěží pětičlenná družstva v různých disciplínách a koná se také Všeradův pochod. Vždy to má na starosti konkrétní obec a snažíme se tím o to, aby se lidé z obcí setkávali, poznávali, bavili se a neseděli jen doma u televize. Zároveň ctíme kalendář akcí jednotlivých obcí, aby například v jednom týdnu nebyly máje ve dvou obcích, ale mohli lidé jít v jednom týdnu na máje třeba ve Všeradicích a druhý týden do Podbrd.

*Jak vznikla myšlenka zrekonstruovat celý velký areál zámeckého dvora?

Celý areál je v majetku společnosti SOME CZ, s.r.o., jejíž jsem jednatelem. Koupili jsme ho, protože jsme potřebovali rozšířit výrobu. Chtěli jsme sice koupit jen část areálu, ale dřívější majitelka trvala na tom, že ho prodá jedině celý. Nezbylo nám tedy, než vymyslet nějaký záměr, který by zužitkoval celý areál. Tak vznikla z bývalé sýpky v dezolátním stavu galerie, kde pořádáme mezinárodní malířská sympozia, letos již jedenáctý ročník, muzeum, kde se koná putovní kuchařská soutěž M. D. Rettigové, letos desátý ročník. Z bývalých stájí a koníren jsme vybudovali restauraci specializovanou na jídla M. D. Rettigové.

*Vaříte také svoje pivo a minipivovar Všerad se dokonce dostal do knihy100 nejlepších malých a středních pivovarů. Jaké pivo vaříte?

Ve Všeradicích se vařilo pivo za Schwarzenbergů. Pivovar zanikl okolo roku 1780. Rozhodli jsme se tedy, že budeme vařit i pivo. Naše pivo je Všerad - světlá jedenáctka, polotmavá jedenáctka a třináctka světlá. K tomu děláme irské pivo IPA, nyní sládek vaří také red IPU s trochu jinou příchutí. Připravujeme i další typy piv, ale nosná jsou ta tři prvně jmenovaná. Jejich dobrá kvalita je prací zásadového sládka Jiřího Diviše, který je také ze Všeradic.

*Četl jsem, že jste uvažovali také o vybudování wellness a hotelu?

Ano, už přibylo i hřiště na minigolf a připravujeme také vybudování wellness se saunovým centrem a posilovnou. Zámek byl v roce 1932 nevhodně přestavěn, takže mu chceme postupně vrátit jeho původní barokní podobu. Tam by měl být hotel, velká knihovna a možná i kuchařská škola. Do roku 2022 bychom chtěli mít vše hotové.

Foto: Petr Petříček*Na oblíbené Zámecké večery přijíždějí do Všeradic i velmi populární umělci. Jak je možné, že do tak malé obce přijedou?

Je to zejména díky práci zaměstnankyň v galerii, které si dokážou najít cestu k těmto lidem a oslovit je. Výhodou je jistě i skutečnost, že už jsme dost známí, například z pohledu výstav u nás vystavoval Jan Saudek, Jadran Šetlík a další. Také na diskusní pořady se nám daří zvát známé odborníky. Na březen chystáme třeba pořad s účastí docenta, který bude hovořit na téma finanční gramotnosti. Tím chceme lidi chránit, aby se nenechali napálit a bezhlavě se nepouštěli do půjček, které je pak dostávají do exekucí.

*V obci máte i všeradické muzeum pravěku. Můžete nám o něm něco říci?

Muzeum vzniklo při renovaci městského úřadu, budovy bývalé školy, která byla podmíněna vznikem nějaké kulturní instituce. Protože ve Všeradicích a okolí jsou nálezy z doby bronzové, rozhodli jsme se pro vytvoření stále expozice a zmíněného muzea.

*Jste místopředsedou svazku obcí Horymír.  Za jakým účelem Horymír vznikl?

V mikroregionu Horymír je osm obcí. Je možná překvapivé, že tam chybí právě Neumětely. Prvotním záměrem byla plynofikace obcí. Dále jsme společně získávali dotační programy na opravu kulturních památek a také například na zakoupení zametacího vozu, na který by jednotlivé obce těžko získávali finance.

*Co bylo během vašeho starostování největším oříškem, byla to stavba kanalizace?

Ano, to bylo skutečně nejobtížnější. Trvalo šest let, než se nám podařilo vše na ministerstvech vyřídit. Samotná realizace byla hotová během roku a půl, ale všechny ty žádosti o dotace a další vyřizování bylo hodně zdlouhavé a náročné.

*Jste i členem sboru dobrovolných hasičů. V jaké funkci tam působíte?

Mám funkci technika, teď znovu půjdu na školení strojníků. Snažím se pomáhat mladým, kteří mají zájem. Jako firma jsme zakoupili hasičskou techniku a fungujeme jako zásahová jednotka. Budeme ještě usilovat o vybudování nové požární zbrojnice.

*Máte titul bakaláře, ale také MBA, který u nás není dosud moc známý. Na jaké škole jste ho získal a co vlastně znamená?

Tento titul jsem získal na LIGS University v Praze. Je to moderní a neustále se rozvíjející mezinárodní universita. Studuje se personalistika, ekonomie, controlling, účetnictví, právo a všechno, co souvisí s ekonomickým řízením provozů a podniků. Zakončuje se závěrečnou prací. Tato škola mně dala hodně, je zaměřená především na praxi a řešení konkrétních úkolů.

*Jste ředitelem a jednatelem firmy SOME CZ, s.r.o. Co všechno vaše společnost nabízí?

Firma je rozdělena na čtyři divize – provoz balení, kde je naším největším zákazníkem O2, balíme jeho kompletní portfolio. Další divizí je správa budov, potom je to elektromontážní část a máme také zámečnickou výrobu.

*Jaké máte další plány do budoucnosti?

Pokud bude zájem občanů, tak uvažuji o tom, že ve volbách v roce 2018 bych znovu kandidoval do zastupitelstva obce. Nyní se připravuji na kandidaturu do Senátu za berounský okres. Domnívám se, že bych tak mohl ještě více prospět celému regionu Podbrdska.

*Co je pro vás v životě nejdůležitější?

Samozřejmě zdraví a spokojená rodina. Se spokojeností souvisí, abychom měli práci a přál bych si, aby lidé k sobě nacházeli cestu a tím i pocit štěstí.

*Máte rodinu, děti?

Jsem dvacet let ženatý, mám dvě dcery, jedna studuje vysokou školu a druhá pracuje v bance v Praze. Z dětí mám radost a nejen z mých, ale i ze synovců a neteře.

*Co vzkážete čtenářům?

Aby byli optimisty, věřili, že se splní to, co si přejí a zároveň si uvědomili, že demokracie není o tom, jenom si užívat, ale také je třeba něco pro společnou věc udělat.

Text + foto: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství