Pátek, 07. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Největší betlémářská oblast v Čechách
Pro
19
2015
Největší betlémářská oblast v Čechách
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr Petříček.Ke kouzlu Vánoc patří v naší zemi neodmyslitelně jesličky a betlémy. Jejich výroba je rozšířena po celé Evropě. Podbrdsko, konkrétně Příbramsko, se může pochlubit, že je největší betlémářskou oblastí v Čechách. V čele Spolku Příbramských betlemářů stojí již léta Ján Chvalník. Nejenže je svým plnovousem podobný figurám, které sám vyřezává, ale také spolu s ostatními členy Spolku organizuje výstavy betlémů a každý rok vydávání edicí vánočních medailí.

* Kdy vznikl Spolek Příbramští betlemáři?

Náš spolek vznikl v březnu roku 1991, takže již existuje dvacet čtyři let. Z počátku byl regionální pobočkou celostátního sdružení přátel betlémů se sídlem v Třebechovicích pod Orebem. Stanovy však neodpovídaly našim představám, proto jsme se rozhodli osamostatnit a založit si spolek vlastní s názvem Příbramští betlémáři.

* Co je hlavním cílem Spolku?

Zachraňujeme betlémy, které by jinak podlehly zubu času. Publikujeme o nich, organizujeme vánoční výstavy po celé republice i v Evropě. Pořádáme i tématické zájezdy po Čechách a v zahraničí a ještě řadu dalších akcí a činností.

* Kolik má spolek členů?

V současnosti okolo sedmdesáti členů. Bohužel chybí nám místo, kde bychom se mohli scházet. Potřebovali bychom také dílničku a prostor pro knihovnu, kde není vlhko.

* Proč je právě Příbramsko největší betlémářskou oblastí v Čechách?

Je to dáno tím, že zde byly doly. Hlavně na Březových Horách se těžilo stříbro již od 14. století. Téměř každý horník si vyřezával betlém. Traduje se, že jesličky byly na Příbramsku v každé rodině. Bylo zde hodně profesionálních řezbářů a ještě více lidových, právě z řad havířů. V našem regionu je spousta věřících lidí - rodin, které jesličky stavěly a dosud staví.

* Vy také pocházíte z tohoto regionu?

Narodil jsem se v Praze, potom jsem patnáct let žil na Slovensku. Vyučil jsem se jako horník v Karviné na dole Československé armády. Po ukončení základní vojenské služby jsem přišel do Příbrami a plných 20 let pracoval v UD na šachtě č. 16. Od té doby jsem již stále na Příbramsku.

* Jaké betlémy jsou pro Příbramsko charakteristické?

Máme tady obrovskou škálu různých typů figurek. To snad není nikde jinde na světě. Stále objevujeme něco nového. Příbramští betlémáři si hlavně zakládali na pozadí jesliček, které většinou tvořila velká města, od jednoduchých chaloupek až po honosné paláce, někdy i s hradbami. Skály se tvořily z cákaného papíru, někdy byly posypány leštěncem olovnatým. Scény z důlního prostředí byly doplňovány různými krystaly minerálů ze zdejších dolů. Kromě dřevěných jesliček Příbramsko proslavily chlebáčky, neboli betlémky pro chudé. Další specialitou byly figurky soustružené - špulky. Tělo postavičky se soustružilo, zbytek - ruce, špičky nohou a dary - se dodělávaly ze stejné chlebové hmoty jako chlebáčci. Řezbářská tradice pokračuje i nadále. V dnešní době působí na Příbramsku několik desítek řezbářů. Pro zájemce o podrobnější historii betlémářství a řezbářství vyšly v našem regionu dvě obsáhlé knížky, které si mohou čtenáři u našeho spolku objednat. První je kniha Františka Máchy O příbramských řezbářích betlémů, druhá Příbramské Vánoce, jesličky a tvůrci betlémů od Drahomíry Daňkovské a Stanislava Sloupa.

Detail části Spolkového polychromovaného betlému.* Vydáváte také zpravodaj a emise vánočních medailí?

Zpravodaj vydáváme třikrát do roka. Letos vyšlo již čtyřicáté deváté číslo, takže příští rok vyjde jubilejní padesáté. Vydáváme i přílohy ke zpravodajům, pohlednice, různé brožury, dále medaile s betlémářskou tématikou. Emise vánočních medailí začala ražbou medaile v roce 1998 k jubilejnímu roku 2000. Autorem grafického návrhu byl příbramský výtvarník Jan Čáka a ražbu provedla Státní mincovna Kremnica. Lze předpokládat, že to byla vůbec první medaile vyražena k roku 2000. Od té doby spolek vydal už svou třicátou šestou medaili. Vždy je na nich napsáno: Požehnané Vánoce.

* Vytváříte také Spolkový betlém současných tvůrců z České a Slovenské republiky. Kolik řezbářů do něho již přispělo a jak je velký?

Přispělo do něho již kolem stovky řezbářů. Má rozlohu zhruba dvanáct metrů čtverečních.

* Každoročně pořádáte výstavy betlémů. Kde všude jste je vystavovali?

V Příbrami na zámečku zvaném Ernestinum, na Svaté Hoře v Mníšecké kapli, nyní máme dvě výstavy v Dobříši, na zámku a ve městě. A samozřejmě vystavujeme v Příbrami na náměstí betlém v životní velikosti. Jinak jsme měli výstavy po celé republice, rovněž v zahraničí - v Rakousku (Vídeň), v Německu (Walderbach, Neukirchen, Freital), na Slovensku (Kežmarok), v Itálii (dvakrát Verona), v Belgii (Brusel Světová výstava betlémů).

* Existuje také nějaká stálá expozice betlémů?

Letos v červenci otevřel Spolek stálou expozici betlémů v prostorách Dolu Řimbaba v Bohutíně Vysoké Peci. Historické i současné betlémy příbramského regionu je možné zhlédnout každou sobotu od 9 do 12 hodin, v jiném termínu po předchozí domluvě. K výstavě vyšel také barevný katalog.

* Jak dlouho betlémy vyřezáváte?

Začal jsem poměrně pozdě. Když jsem skončil práci na skále, na šachtě, dali mě do skladu střeliva pod zemí. Tam jsem měl dlouhou chvíli, tak jsem začal vyřezávat, bylo to v roce 1987. Vyřezal jsem pro své dvě děti betlémy ze dřeva, dělám i několik let na větším betlému. Dělal jsem i miniaturní betlémky do skořápek kokosových, vlašských i lískových oříšku, taky do žárovky a podobně.

* Které figurky je nejtěžší vyřezat?

Nejtěžší je vyřezávat z jednoho kusu. Nejraději používám lipové dřevo.

* Máte také nějaké mladé nástupce, kteří by pokračovali v tradici vyřezávání betlémů?

Někteří jsou, ale je jich velmi málo. Chybí nám centrální místnost, kde bychom se mohli scházet a předávat si zkušenosti. Chystám se v létě předvádět řezání na Řimbabě a pár mladých lidí se přihlásilo. Moje děti se do řezbářství nehrnou, ale vnoučata, mám čtyři – devět, jedenáct, dvanáct a patnáct let, zájem mají. Do ničeho je nenutím, když chtějí, tak dělají. To se pozná, až budou starší, jestli je to nějak chytí.

* Co považujete v životě za nejdůležitější?

Zdraví a štěstí. Když není štěstí, není ani zdraví. Na Titaniku byli všichni zdraví, ale neměli štěstí.

* Vzkážete něco čtenářům?

Těm, kteří mají o betlémářství nebo řezbářství zájem, bych chtěl vzkázat, aby využili naší odbornou knihovnu. Máme tady téměř pět set knih, které jinde těžko seženete. O řezbářství, betlémářství, restaurování, umění a podobně. Takovou knihovnu nemají nikde v republice. Přijel k nám pán až z Brna pro jednu knížku od řezbáře Heřmana Kotrby. Vzácné knížky neposíláme, jiné můžeme posílat zájemcům poštou oproti záloze. Řezbářství a výroba betlémů je krásná práce s dlouho tradicí, která by se v našem regionu měla dále rozvíjet. Petr Petříček

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství