Pátek, 07. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Výroba harmonik v Hořovicích pokračuje
Pro
04
2015
Výroba harmonik v Hořovicích pokračuje
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr Petříček.V roce 2004 se stal majitelem firmy Akordeon servis Delicia Zdeněk Koutný. Jeho úsilím, znalostmi a šikovností spolupracovníků se během necelých dvou let podařilo zvýšit nedostatečnou kvalitu vyráběných hudebních nástrojů. V současnosti vzbuzují nové nástroje firmy Akordeon servis Delicia na mezinárodních veletrzích opravdové nadšení. Zdeněk Koutný  se tak zasloužil o zachování tradice výroby harmonik v Hořovicích, které mají ve světě výborný zvuk.

* Jste rodákem z Hořovic?

Přímo ne, narodil jsem se na Berounsku. V Hořovicích jsem vyrůstal a bydlím tady.

* Jaká byla vaše původní profese?

Vyučil jsem se ve zdejší továrně na výrobu hudebních nástrojů. Měli jsme s bratrem k tomu vztah, chodili jsme i do hudební školy. Později jsem pracoval v provozu ladění, a potom asi dva roky ve vývoji akordeonů. Nabídli mi i místo vedoucího, ale mě bavilo pracovat v inovaci, podílet se na rozvoji nástrojů, mít přehled o konkurenci a podobně. Jezdili jsme po světě, zastupovali jsme firmu v Rakousku, v Německu i jinde a viděli jsme tamní způsob výroby nástrojů. To nás zajímalo a bavilo.

* Výroba harmonik má v Hořovicích tradici. Řeknete nám stručně něco o její historii?

Vše začalo kolem roku 1886 panem Slavíkem, který zahájil výrobu akordeonů v Hořovicích. Později zde akordeony vyráběl továrník a obchodník Josef Kebrdle. My jsme nástupci firmy Kebrdle a značky Delicia. Kolem roku 2000 jsem založil firmu Akordeon servis, která se specializovala hlavně na ladění drahých mistrovských nástrojů. V roce 2004 jsme zakoupili přímo továrnu Delicia s ochrannými známkami značek Lignatone, Fantasy a Hlaváček a vyrábíme přes sto typů akordeonů, harmonik a heligonek.

* Jste nějak rodově příbuzný s panem Slavíkem nebo Josefem Kebrdlem?

Na to se mě ptá hodně lidí, a jak vyrábíme diatonické harmoniky Hlaváček, tak si dokonce někteří lidé myslí, že jsem příbuzný Hlaváčka, jestli nejsem jeho syn? Ne, nejsem příbuzný ani pana Kebrdleho, ani Hlaváčka.

* Proč jste se rozhodl založit firmu Akordeon servis Delicia?

Z továrny odcházeli odborníci. Já jsem měl v tehdejším Akordeon servisu zaměstnaných asi deset vysoce kvalifikovaných lidí, kteří byli schopni vyrobit typy nástrojů, které jiní udělat nemohli. Když byla továrna zadlužená a na prodej, bylo mi líto, že by výroba harmonik v Hořovicích skončila. Ozval se ve mně patriotismus, a když nám banka přislíbila půjčku, šli jsme do toho s tím, že to riskneme. A povedlo se to, v současnosti již máme dluhy splacené, což je - lze říci – rarita.

* Takže vaše firma Akordeon servis Delicia funguje od roku 2004?

Ano. Naštěstí máme v okolí lidi, kteří mají určitou kvalifikaci, ještě nejsou v důchodovém věku a jsme rádi, že je můžeme zaměstnat. Vychováváme si i mladé lidi, spolupracujeme s firmou Petrof, kde je učiliště. Nemůžeme jen tak někoho zaměstnat, pokud nemá patřičnou kvalifikaci. V akordeonu je více než dva tisíce součástek, od dřeva, přes kovy, umělé hmoty, kůže a další materiály. Za velký úspěch považujeme, že jsme dokázali znovu zvýšit kvalitu vyráběných nástrojů. Předtím byla jejich kvalita tak nízká, že nebylo možné zvednout jejich cenu, aby se naši předchůdci dostali do kladných čísel. Nám se to za necelé dva roky podařilo. Když se na mezinárodním veletrhu ve Frankfurtu objevily naše nové nástroje, vzbudily opravdové nadšení. Velmi dobrý dojem jsem měl také z toho, že se nás lidé ptali: Vy jste italská firma? Italové totiž vyrábějí hodně kvalitní nástroje s jedinečným designem. I to bylo pro nás potvrzením, že se nám skutečně povedlo dosáhnout vynikající kvality. Téměř všude o nás už vědí. O to více nás mrzí, že naši zákazníci přijedou do Hořovic, ptají se místních lidí na výrobu harmonik a dočkají se odpovědi: No, to už tu není, to už dávno zkrachovalo.

Foto: Petr Petříček.* Vyrábíte diatonické harmoniky - heligonky i chromatické akordeony?

Ano, máme již třetí katalog našich nástrojů, linii chromatických nástrojů pro školní výuku dětí, pro juniory i pro profesionály. Některé modely vybavujeme midi-systémy. Naším cílem je, aby si nástroj stále zachoval ten krásný klasický zvuk, podbarvení bylo jenom decentní a nespadlo do nějaké komerční sféry. Naše nástroje mají například kapely Čechomor, Divokej Bill, Radúza a jiní. Další linie je knoflíková, ale opět chromatická.

Diatonické harmoniky měli bohatí lidé už někdy v osmnáctém století. Z počátku to bylo takové miniharmonium. Později se doplnily basy, a potom pan Hlaváček vymyslel patent nazvaný heligonové basy. A tak se zrodila heligonka. Naši výrobní linii Hlaváčka jsme zase povýšili úplně jinam než byla dříve. Dovezli jsme z Rakouska a z Itálie pravé intarzie, vyrábíme ručně řezané příklopky, které se dříve dělaly jenom strojově. Dnes dokážeme heligonky vyrobit kompletně ručně s daleko kvalitnějšími materiály, například z amerického ořechu, který je barevně stálý a dodává nástroji jinou rezonanci. Máme i škálu měchů s barvami a koženkami mnohem vyšší úrovně. Zvuk našich nových Hlaváčků je tak originální a neopakovatelný, že přes snahu vyvíjenou ve světě nás nějak kopírovat, se to nikomu nedaří.

* Co vše firma kromě výroby harmonik zajišťuje?

Jsou to generální opravy harmonik všech druhů, ladění, povrchové úpravy a další práce na akordeonech. Restaurujeme i staré nástroje pro muzea s použitím původních materiálů i kompletní povrchovou úpravou tak, aby byly zachovány jako v době jejich výroby.

* Četl jsem, že existuje také muzeum harmonik. Kde se nachází a kolik má exponátů?

V současnosti nemáme prostory na vystavování hudebních nástrojů. Jsou v depozitáři a jedná se asi o dvě stě padesát exponátů. V malé míře je vystavujeme vždy na festivalu Hořovická heligonka. Vadilo mně, že po revoluci všichni začali staré značkové nástroje prodávat do zahraničí za pár marek. Začal jsem je tedy kupovat, abych je zachoval u nás v Čechách a konkrétně v Hořovicích. Mrzí mě, že asi již před deseti lety jsem městu navrhl vytvoření muzea harmonik, ale bohužel dodnes se to nepodařilo. Přitom při vyslovení Hořovice každý řekne: jo, tam se vyráběly harmoniky. Mám takovou představu, že by se udělaly dekorace, stará dílna, jak se dříve vyrábělo, hrála by tam hudba starých nástrojů. Expozice starých českých harmonik by určitě veřejnost zajímala a přitáhla.V zahraničí si toho považují. Když tam přijdete do města, kde továrny byly a třeba už ani nejsou, stále jsou na to hrdí a mají krásné expozice pro návštěvníky.

* Máte prý také skleněnou harmoniku?

Takovou doopravdy máme. Mnoho zákazníků ji od nás chtělo odkoupit, ale já jsem všem nabídkám odolal. Je to naše rarita, kterou vystavujeme na veletrzích, kde se nasvícená otáčí ve věži. Byl by to vlastně plně funkční nástroj, kdyby se skleněný měch vyměnil za opravdový. Návštěvníci mají možnost vidět vevnitř harmoniky všechny součástky.

* Máte rodinu, následovníky ve vaší činnosti?

Rodinu mám a syn je také výborný hráč na akordeon, vystudoval konzervatoř.

* Najdete si čas i na nějaké koníčky?

Rád sportuji, v poslední době jsem propadl horolezectví. Líbí se mi, že tam jsem sám za sebe, mám čistou hlavu a je to spojené s přírodou. Letos jsme šli přes ledovec bez zajištění. Byl to pro mne silný zážitek, je však nutné mít čas a pravidelnější trénink.

* Máte na Podbrdsku nějaká oblíbená místa?

Rád tu jezdím na kole. Krásná krajina je okolo Obecnice a ještě mnoho jiných lokalit.

* Co vzkážete čtenářům?

Kdo má rád hudbu a hraje na hudební nástroje, velmi obohacuje život svůj i ostatních.

Text + foto: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství