Pátek, 07. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Tančí pro radost a usměvavé tváře lidí
Lis
19
2015
Tančí pro radost a usměvavé tváře lidí
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr PetříčekŠárka Vacovská je dlouholetou vedoucí Hořovických mažoretek a taneční skupiny Carmen. Mažoretky z Hořovic působí v regionu už řadu let. Jejich vystoupení, stejně jako skladby taneční skupiny Carmen, s nadšením ocenilo již mnoho návštěvníků akcí, které se v našem kraji konají. Temperamentní a usměvavá vedoucí Šárka Vacovská věnovala výcviku skupin již hodně svého volného času. Má tuto práci ráda a odměnou jsou jí rozzářené dívčí oči a spokojené úsměvy na tvářích diváků.

* Jak jste se vlastně dostala k tanci?

K tanci jsem se dostala už jako malá. Když mně bylo šest let, přišli k nám do mateřské školy pracovníci Lidové školy umění a vybírali děti, které mají hudební nebo taneční talent. Vybrali mě a tak jsem začala tancovat. Vychodila jsem dva stupně hořovické základní umělecké školy.

* Bydlíte v Hořovicích?

Pocházím z Hořovic, ale teď už tři roky bydlím v Jincích.

* Jaké je vaše povolání?

V současnosti jsem na rodičovské dovolené. Před tím jsem pracovala v Kostalu ve Zdicích v oddělení logistiky.

* Jak dlouho už vedete Hořovické mažoretky?

V roce 1999 mně ředitel Základní umělecké školy navrhl, jestli bych nechtěla vést taneční obor s tím, že bych vzala i vedení mažoretek. Takže k mažoretkám jsem se dostala, aniž bych o tom předtím nějak uvažovala. Je to už šestnáct let.

* Dočetl jsem se, že mažoretkování je odvětvím sportu, lze to tak říct?

Určitě, dokonce se konají i mistrovství světa v mažoretkovém sportu.

* Co všechno by měly mažoretky ovládat?

Měly by zvládat prvky tance, gymnastiky, měly by mít správné držení těla, cit pro hudbu a rytmus a samozřejmě ovládat práci s hůlkou. Na správné provedení různých prvků jsou přesná pravidla a hodnotí se hlavně při soutěžích. My na soutěže nejezdíme, vystupujeme tam, kde si nás objednají a děláme to čistě z radosti. Nejtěžší je zvládnutí práce s hůlkou. Tam dochází nejčastěji k chybě. Nejhorší je, když hůlka spadne. Pokud zůstane u nohy, tak je to ještě dobré, ale větší průšvih nastane, když se hůlka odkutálí až k divákům. Už se nám to také stalo.

* Existují nějaké kategorie mažoretek, nejen dle věku?

Ano, mohou vystupovat ve skupině, miniformaci nebo jako duo či sólově. Z mažoretek vychází i pompony, to znamená, že dívky nemají hůlky, ale třásně, podobně jako roztleskávačky ve sportovních halách nebo na stadionech.

* Co všechno se při vystoupení mažoretek hodnotí?

Hodnotí se správná technika provedení prvků, koordinace hůlky a těla, projev, náročnost, jak je skupina secvičená, a také nápaditost choreografie i kostýmy.

Foto: Archiv Šárky Vacovské* Choreografii vymýšlíte sama?

Ano, začínaly jsme s dechovkou, ta se hodí hlavně v případě, kdy soubor mažoretek pochoduje před kapelou, ale teď už vystupujeme jen na moderní hudbu.

* Je nějak předepsáno, jaké kostýmy musí mažoretky mít a s jakým nářadím cvičit?

Přímo předpis na hůlky ani na kostýmy není. K hůlce se mohou použít i různé jiné rekvizity, například stuha, míč, obruč, ale to se hodí jen pro sólové vystoupení. Kostýmy jsme nejdříve šily spolu s maminkami samy, ale nyní je už jednodušší najít si hotové kostýmy na internetu, kde je velký výběr nebo si je objednat podle vlastního návrhu.

* Kolik členů mají Hořovické mažoretky?

Okolo šedesáti a jsou rozdělené ve čtyřech skupinách od nejmenších dětí po nejstarší asi tak ve věku vysokoškolaček.

* Při pátrání po historii mažoretek, jsem zjistil, že Twirling vlastně provozovali nejdříve muži s puškou, a teprve později se zapojovaly ženy. U nás asi mažoreti nejsou, že?

Setkala jsem se s tím, ale připadá mi to takové zženštilé. U nás v Hořovicích tedy muži mažoreti nejsou.

* Mají děti velký zájem stát se mažoretkou?

Děti do přípravky přijímáme od pěti let. Cvičí už také s hůlkou, ale věnujeme se i spoustě jiných věcí, aby to bylo pro ně zajímavější a udržely si pozornost. Letos měly děti velký zájem. Největší byl v roce 2003 a 2004, to jsem musela skupiny stále rozšiřovat. Pak se zase dostavil útlum, protože se v regionu objevila řada nových kroužků. Letos se ale zase přihlásil rekordní počet dvaceti nových dětí.

* Kde se mohou dívky, které se chtějí stát mažoretkami, hlásit?

Nejlépe přímo u mne. Máme webové stránky www.mazoretky.horovice.cz, kde je na mne uveden kontakt.

* Musejí dělat nějaké talentové zkoušky?

Máme samozřejmě první hodiny jakoby na zkoušku, ale nestalo se mi, že bych musela některým rodičům říct, že jejich dítě na to nemá. Většinou se v průběhu roku pozná, že určitou holčičku to nebaví nebo rodiče sami zjistí, že to není úplně ono. S každým je ale možné nějak pracovat.

* Při jakých akcích vystupujete?

Nejčastěji na maturitních plesech nebo jiných společenských plesech, při různých sportovních událostech, dětských dnech a již tradičně na Cibulovém jarmarku v Hořovicích. A pořádáme i jedno vlastní vystoupení na závěr školního roku, kde se představí všechny naše skupiny mažoretek i taneční skupina Carmen. To je hlavně pro rodiče, aby viděli, co se děti za celý rok naučily.

* Kdy vznikla taneční skupina Carmen a jaký je její repertoár?

Vznikla ve stejném roce jako mažoretky - 1999. Snažím se, abychom každý rok měly jiný žánr, tančily jsme například španělské nebo orientální tance, na hudbu z Matrixu nebo od Michaela Jacksona, jako varietní tanečnice, jako James Bond a naposledy jako zombie. Baví nás se každý rok proměnit v něco jiného.

* Když by si chtěla nějaká organizace nebo třeba škola objednat vaše vystoupení, jak by měla postupovat?

Nejlépe mně zavolat nebo opět přes naše webové stránky. Někdy mě ale překvapí, že si nás objednají, a přitom nemají dostatečně velký prostor pro naše vystoupení. Když někam přijedeme v počtu patnácti dívek a sotva se tam vejdeme, kazí se tím výsledný dojem z celého vystoupení.

* Máte rodinu, následovníky?

Mám dvouletého chlapečka a pevně doufám, že si vybere nějaký klučičí koníček. Momentálně si zaučuji jednu mažoretku, které bych jednou ráda vedení předala.

* Kde vás mohou při nejbližším vystoupení lidé vidět?

Pořadatelé si nás objednávají většinou tak tři týdny předem, takže teď zrovna nemáme nic konkrétního. Vím ale, že Hořovice budou po dlouhé době pořádat společenský ples. Má to být 13. února a tam si nás už objednali na vystoupení, což mě moc potěšilo.

* Co vzkážete čtenářům?

Vždycky nás potěší, když se lidé přijdou na naše vystoupení podívat. Mohou tak ocenit, jak se dětem a dívkám daří zúročit jejich úsilí, které do nacvičování každé skladby musejí vložit. V každém případě jim tanec nebo mažoretkování dodá krásné držení těla, eleganci a určité pohybové schopnosti. Úplně na závěr bych chtěla jen prostě vzkázat: usmívejte se. Platí to nejen pro tanečníky, ale vůbec pro všechny, protože s úsměvem jde všechno lépe. Petr Petříček

Foto v hlavičce: Petr Petříček.

Foto: Archiv Šárky Vacovské.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství