Sobota, 14. prosinec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Bezpečný nákup v Lidlu

Lidl-logoVánoční čas se pomalu, ale jistě blíží a s ním houstne pohyb osob v nákupních střediscích, na tržištích, ulicích i v dopravních prostředcích. Na Vánoce však nečekáme pouze my nakupující, ale také kapesní zloději. Využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale také nepozornosti občanů. Lidé u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Za tajemnem a záhadami Podbrdska
Dub
20
2011
Za tajemnem a záhadami Podbrdska
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Otomar_DvokOtomar Dvořák je předním českým záhadologem, spisovatelem a scénáristou. Narodil se v Žebráku, prožil dětství v romantickém okolí zřícenin hradů Žebrák a Točník. Možná právě to v něm vzbudilo zájem o tajemství a záhady. Spolupracoval například s pražským divadlem Semafor, s Michaelem Kocábem, inscenoval muzikál Frankenstein, připravoval seriál Záhady a mystéria v TV Prima, napsal několik historických románů a celou řadu knih s tematikou tajemna, v nichž často vychází z prostředí Podbrdska.

* Málokdo se tolik věnoval zkoumání génia loci – jakéhosi skrytého ducha krajiny na Podbrdsku jako vy. Která místa v tomto regionu považujete za nejzajímavější a nejtajemnější?

Je jich opravdu hodně; jen namátkou bych mohl jmenovat horu Plešivec se zbytky halštatského hradiště, viklanem a Fabiánovou zahrádkou, Šemíkův hrob v Neumětelích, pozoruhodnou mohylu na Hrádku u Libomyšle, dosud archeologicky neprozkoumané Švédské šance u Skřiple, jezírko na hradě Točníku, posvátný vrch Velíz na pokraji křivoklátských lesů, kam často jezdím na chalupu… Myslím, že je pořád o čem psát.

* Ve své knize Tajemné stíny lesů jste psal i o brdském duchu Fabiánovi. Má něco společného s duchem – pánem Krkonoš Krakonošem?

Ano, dá se říct, že jsou bratranci. I když se má správně říkat Jan z Babí hory, Fabián je označení hanlivé, mohl by se urazit a bude s námi zle! Při svém bádání jsem často nacházel podobná vyprávění o mocných bytostech, které jsou ochrannými duchy určité krajiny a vládnou jí z nějaké centrální hory. Krakonoš - Rýbrcoul a Fabián jsou poměrně známí, ale málo lidí už třeba ví o ohnivém démonu Dymovi z Křivoklátska. A když jsem na jedné besedě vychrlil na posluchače jména jako Kober, Kuksloch, Alvater, Mařebyla, Duchmaus, Muhu a Swiza, zírali na mě s otevřenými ústy. Proto jsem před dvěma roky napsal o těchto bytostech celou knihu „Vládci démonů“.

* Při svých toulkách mezi Berounkou a Brdy jste navštívil mnoho míst. Cítil jste někde velmi pozitivní energii nebo naopak energii hodně negativní?

Nejsem sice zrovna senzibil, negativní energie mě příliš nerozhodí, ale sám jsem byl svědkem, jak se pod převislou skálou u hladiny točnického jezírka některým lidem udělalo nevolno. Naopak nahoře na mostě a na hradních nádvořích je prostředí, které mě přímo osvěžuje. Na jedno dost silné negativní místo lze narazit nad pískovnami v Luhu – Štilci u Tlustice. Naopak velmi pozitivně působí hořovický zámecký park a okolí kostelíku Na Vísce.

* Vystudoval jste FAMU, obor dramaturgie a scénáristiky, a poté vykonával mnoho různých povolání. Váš otec byl nadšený amatérský astronom. Nelákalo vás také zkoumat hvězdy a vesmírné dálky?

Velice mě to lákalo, dětství jsem částečně prožil na žebrácké hvězdárně, a dodnes mě noční obloha, posetá hvězdami, přímo fascinuje. Ostatně to byl důvod, proč jsem napsal několik scifi povídek, odehrávajících se v kosmu a na tajemných planetách. Vyšly před časem v povídkové sbírce „Bod návratu“.

* V únoru jste měl ve škole v Žebráku, v níž jste byl kdysi také žákem, besedu. Změnily se město a škola za ta léta hodně a byli žáci vděčnými posluchači?

Žebrák se rozrostl do okolí, v místech, kde jsme s kluky sáňkovali, jsou dnes vilky a nové ulice. Ale škola až na drobnosti vypadá pořád stejně. Bylo to pro mne nostalgické setkání. Žáci osmých a devátých tříd byli skvělí, napjatě naslouchali a zahrnuli mě spoustou dotazů.

* Když luštíte různé záhady, jistě někdy přemýšlíte i o tajemství smyslu života. Co je pro vás v životě důležité, v čem nacházíte smysl života?

Je to radost, když se s lidmi mohu podělit o něco, co jsem sám objevil a poznal. Možná to hledání není samoúčelné, je to cesta zpátky ke kořenům, k moudrosti předků, k prostým rituálům, které stmelovaly rodinu. To je také jeden z důvodů, proč už jsem podruhé vydal knihu pro mne zcela netypickou – Magickou kuchařku. Pojednává o tom, jak naše dávné prababičky přípravou určitých jídel udržovaly řád světa.

* Zmínil jste se, že připravujete zajímavé aktivity se Stanislavem Motlem v rozhlase…

Stanislava Motla si velice vážím a jsem rád, že se mohu podílet na přípravě některých částí jeho seriálu „Stopy, fakta, tajemství“. Už se v Českém rozhlase vysílal pořad o kamenných kounovských řadách, o teroristech, kteří roku 1689 vypálili Prahu, a právě v těchto dnech se vydáváme s mikrofonem na průzkum legendární Čertovy brázdy u Sázavy.

* Můžete prozradit některá místa, která navštívíte ve vaší připravované cestopisné knížce o Brdech?

Pokusím se postupně z netradičního pohledu popsat všechna důležitá místa v oblasti Brd. Je jisté, že se to do jedné knihy nevejde, takže patrně budou dva až tři díly. Začnu od Zbraslavi, podél Hřebenů. Knihy vyjdou v cyklu „Tajemné stezky“ ve stejné grafické úpravě jako předcházející knihy „Křivoklátským královským hvozdem“ a „Soutěskami Českého krasu“. Jako ilustrační doprovod opět použiji dobové rytiny a staré pohlednice. A kromě toho připravujeme v letošním roce s fotografkou Marií Holečkovou z Berouna fotografickou knížku o nejtajemnějších místech Hořovicka a Berounska, o pozoruhodnostech, o nichž turisté nemají ani ponětí. Nechte se překvapit, jaká místa to budou!

Foto a text: Petr Petříček.

Aktualizováno Čtvrtek, 23 Červen 2011 11:16
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství