Středa, 05. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Neobyčejná energie Aleše Krajdla
Led
27
2015
Neobyčejná energie Aleše Krajdla
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Ing. Aleš Krajdl Budova Zděná z roku 1749 je druhý nejstarší objekt v obci přímo ve středu Zaječova.

Měla být určena k demolici. A zřejmě by k tomu došlo, kdyby Ing. Aleš Krajdl nevycítil, jak veliké ochuzení by to pro Zaječov znamenalo. Obešel lidi v obci, vysvětlil jim svůj záměr na záchranu budovy, získal jejich hlasy a vzniklo Občanské sdružení Zděná. Nadšení a odhodlání přineslo obrovský úspěch. V soutěži České televize a Skupiny ČEZ nazvaném Příběhy neobyčejné energie se z 500 projektů z celé republiky příběh Zděné dostal až do finále mezi nejlepších osm, kde nakonec vyhrál hlavní cenu 500 000 korun.

 

* Můžete v krátkosti pohovořit o historii budovy Zděná?

Budova byla postavena v roce 1749 na místě předchozího vyhořelého domu. Bylo to hospodářské stavení s velikým statkem a zároveň řeznictví a zájezdní hostinec. Do roku 1952 byla Zděná v soukromých rukou. Poté sloužila do roku 1989 jako sokolovna pro místní tělovýchovnou jednotu a školu. Posledních 17 let chátrala a koncem roku 2012 se blížila její demolice, protože pro zastupitelstvo obce to bylo nejjednodušší řešení.

* Jak začal příběh záchrany budovy určené k demolici?

Když jsem se přišel do budovy Zděná podívat, během několika vteřin jsem věděl, že její demolice by Zaječov ochudila, že budova má veliký potenciál ještě dlouho a dobře lidem sloužit. S tímto názorem jsem seznámil další lidi a v hodině dvanácté jsme založili Občanské sdružení Zděná. Iniciovali jsme petici proti demolici a začali vytvářet členskou základnu. Na stěžejní veřejné zasedání zastupitelstva obce 14. prosince 2012, kde se měla odhlasovat demolice Zděné, přišlo hodně lidí, kteří dali najevo zájem o zachování budovy. Tak dostala Zděná šanci.

* Čím je pro vás Zděná tak cenná?

Jednak se nachází ve středu obce, kde po kostelu Zvěstování Svaté Marie vytváří od roku 1749 druhou největší historickou dominantu v srdci Zaječova. A dále je to potenciál občanského využití této budovy, které je záměrem projektu navrhovaného naším sdružením.

* Jaké jsou tedy konkrétní plány na využití rekonstruované budovy?

Ve velkém sálu by mohlo být cvičení s dětmi, alternativní cvičení (pilátes, joga, zumba), horolezecká stěna, stolní tenis, banbington, případně loutkové divadlo, pozvání ochotnického divadla a podobně. V jiné místnosti bude menší posilovna - fitko - přibližně pro pět cvičících. Dále nekuřácká cukrárna – kavárna, v níž prostory budou nabídnuty k pronajmutí za nájem tak, aby provoz byl dlouhodobě udržitelný. Výhodou je jižní strana a salonek s klenbovým stropem. Uvažujeme také o místnosti pro zájmovou činnost (klubovna), do které bude mít přístup jakéhokoliv organizované sdružení či kroužek, dopoledne se tam mohou setkávat maminky s malými dětmi. Další alternativou je místnost k pronajmutí na masáže, a nebude tu chybět ani správcovský byt v patře a turistická ubytovna.

* Vy jste se v Zaječově narodil?

Ano, jsem rodák ze Zaječova.

* Jaké je vaše povolání?

Jsem dřevařský inženýr a v současnosti kombinuji dvě práce. Působím jako učitel na učilišti v Berouně, kde učím truhláře odborné předměty a také angličtinu. Druhou doplňkovou prací je montáž nábytku.

* Strávil jste osm let také v cizině. Kde konkrétně a jaká tam byla vaše činnost?

Během studia na vysoké škole v Čechách jsem odjel na studijní pobyt do Finska, do Helsinek. A po absolvování školy jsem zamířil do irského Dublinu, kde jsem pracoval v malé stavební firmě na pozici truhlář a později předák. Měl jsem velmi tvrdého šéfa. Bylo nás tam patnáct, někdy také jenom tři, a já tam vždy zůstal. Takže to byla tvrdá škola. Zrovna nedávno mně šéf psal esemesku, jestli bych nepřijel zpátky.

* Kolik lidí v obci se na záchraně Zděné podílelo?

Pomoci může každý, je úplně jedno, jaké máte zaměstnání nebo co umíte, ve chvíli, kdy tomu fandíte, tak můžete pomoci. Lidí, kteří nějak aktivně v danou chvíli pomohli, je asi tak šedesát. Není nás hodně, pracujeme tady ve třech, ve čtyřech, někdy musím někomu zavolat. Další lidi nám pomáhají jinak, děvčata pořádají kulturní akce, jiní zase pomohou třeba informacemi, projektem nebo účetnictvím a podobně. Já jsem takové pojítko, vím o lidech a komu zavolat. Každý člověk je pro nás nesmírně cenný. Když sem přijde člověk třeba jednou za dva měsíce na dvě hodiny, tak má pro nás obrovskou cenu.

* Evidujete nějak počet hodin odpracovaných na rekonstrukci?

Přes tři tisíce určitě. Počítali jsme to ze začátku, dělali jsme si záznamy, ale hodiny nabíhaly příliš rychle.

* Měl jste v některém období pochyby o tom, jestli je vůbec možné rekonstrukci dokončit?

Ani na vteřinu. Já v to věřím, věřím v potenciál tohoto projektu, a že to má skutečně smysl. Chodím sem rád. Přišel jsem třeba z montáže ráno v půl čtvrté a měl jsem dohodnuto, že v ten den tu v sedm budu. Ani na chvíli jsem nezaváhal, že bych si třeba posunul o něco budík, a v sedm jsem ve Zděné byl. Věřím, že Zděná obohatí život mnoha lidem.

* Věřil jste tomu, že v projektu České televize a Skupiny ČEZ Příběhy neobyčejné energie se z 500 projektů z celé republiky Zděná dostane mezi osm projektů vybraných do finále?

O projektu jsem se dozvěděl e-mailem od paní Hochmanové. Dva dni před uzávěrkou jsem během dvaceti minut napsal přihlášku, poslal ji a čekali jsme. Poté mně zavolali, abychom se zúčastnili castingu, kde z pětadvaceti projektů vyberou osm, o kterých bude natočen dokumentární film. Bylo to zrovna v období, kdy jsme moc potřebovali finanční dotaci. Vyšlo nám to, dostali jsme se do finále mezi osm projektů a už tím jsme získali 100 000 korun. Během stejného týdne nám volali z Nadace Via, že nám uznali grant na 60 000 korun a také Propamátky, že jsme vyhráli 5000 korun a stánek na pražském veletrhu Památky 2014, kde můžeme propagovat náš projekt. Takže jsme měli velmi úspěšný týden, který nám pomohl odstartovat další propagaci našeho projektu.

* Jak jste prožívali natáčení dokumentárního filmu o Zděné v Zaječově?

Řekl jsem si, že budeme sví a nebudeme mezi diváky a nás stavět nějaké bariéry, aby cítili, že jsme úplně normální lidi a také oni mohou udělat to samé nebo něco podobného. Ukázat, že život se může žít smysluplně a nic to nikoho nestojí.

* Co myslíte, že rozhodlo o obrovském úspěchu, že projekt Zděná ve finále získal první místo a odměnu půl milionu korun?

Řekl bych, že rozhodla dobrá propagace. Dokumentární film se určitě líbil, ale věřím, že nejpodstatnější byla naše propagace. Poděkovat musím také počasí, které díky dešti v podstatě podtrhlo myšlenku projektu nazvaného v dokumentárním filmu Pod střechou. Právě pod už hotovou střechu Zděné se totiž lidi při dešti mohli schovat, a to vytvořilo skvělý závěr filmu. Dokumentární film i záznam slavnostního udílení cen můžete shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10719485001-pribehy-neobycejne-energie/

* Co za obdrženou cenu můžete všechno pořídit?

Pořídíme kompletní projektovou dokumentaci a chtěli bychom postupně čas od času část budovy zpřístupnit. Pro nás je důležité, aby byla budova veřejně využívaná. Nechci stanovit nějaký termín celkového zpřístupnění budovy, protože se jedná skutečně o rozsáhlý projekt, na kterém se všechno sami učíme. Důležitá je ta samotná cesta realizace projektu.

* Co považujete v životě za důležité?

Samozřejmě zdraví a také trávit co nejvíce času tím, co člověka baví.

* Máte rodinu?

Zatím jsem svobodný. Bydlím s dědou.

* Vzkážete něco čtenářům?

Přál bych jim, aby se nebáli dělat to, co cítí. O čem vědí, že je to správné a nenechali se odradit. Také bych chtěl poděkovat všem, kteří pro náš projekt něco udělali.

Text + foto: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství