Sobota, 14. prosinec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Bezpečný nákup v Lidlu

Lidl-logoVánoční čas se pomalu, ale jistě blíží a s ním houstne pohyb osob v nákupních střediscích, na tržištích, ulicích i v dopravních prostředcích. Na Vánoce však nečekáme pouze my nakupující, ale také kapesní zloději. Využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale také nepozornosti občanů. Lidé u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Sopranistka souboru Musica Podberdensis
Bře
07
2011
Sopranistka souboru Musica Podberdensis
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   


Alena_KopeckáSopranistka souboru Musica Podberdensis

Alena Kopecká je sopranistkou komorního vokálně-instrumentálního souboru Musica Podberdensis. Na hudební scéně se toto těleso poprvé objevilo koncem roku 2008, přestože jeho členové spolu v různých uskupeních muzicírují již po mnoho let. Základem souboru jsou příbuzenské vztahy rodiny Kopeckých, které život zavedl do podbrdského regionu, odtud inspirace pro název (podle Mapy Čech Mořice Vogta z roku 1712, na níž je zakreslen „Circulus Podberdensis“ sahající od řeky Berounky přes brdské hřebeny až po tok Vltavy).

 

* Když jsme se již zmínili o tom, že základem souboru je rodina Kopeckých, můžete nám vyjmenovat, o které členy se konkrétně jedná a jakou funkci v tělesu zastávají?

Uměleckým vedoucím souboru je můj manžel Pavel Kopecký. Podle jeho slov je však v komorním ansámblu podstatný přínos každého jednotlivce. Hraje na housle a zpívá tenor.

Ondřej Kopecký je bratr mého manžela. Je výborným hudebníkem, má skvělé organizační schopnosti. Hraje na violoncello a zpívá bas. Jeho žena Veronika hraje na housle a zpívá soprán nebo alt. Obojí jí jde velice dobře. Mají, stejně jako my, čtyři děti, představte si: čtyři děvčata! Krásné a hudebně nadané holčičky. Nejstarší Klára se učí na housle, mladší Barbora na violoncello.

Já jsem, dá se říct, manažerkou souboru. Plánuji koncerty, domlouvám místa i data (po společné dohodě s ostatními), starám se o agendu a informování posluchačů, například prostřednictvím webových stránek.

* V takovém rodinném prostředí musí člověka už odmalička hudba silně ovlivnit. Kdy jste se začala zpěvu soustavněji věnovat a kde jste zpěv studovala?

Sama pocházím z hudební rodiny, kde můj tatínek hraje na několik hudebních nástrojů a profesí byl dirigentem. Maminka je stále aktivní varhanicí na Svaté Hoře v Příbrami. Odmalička jsem spolu se svými dvěma sestrami zpívala v Příbramském dětském sboru. Dále jsem byla členkou Svatohorského chrámového sboru a devět let členkou pražského souboru Piccolo coro a Piccola orchestra. Během studia na vysoké škole jsem se v sólovém zpěvu vzdělávala při soukromých hodinách v Praze.

* Hrajete také nebo učila jste se hrát na nějaký hudební nástroj?

Učila jsem se na klavír a zobcovou flétnu, ale jen chvilku doma (učil mě můj tatínek). Později jsem se sama naučila na kytaru. Všemi těmito nástroji dokážu doprovodit malé děti, třeba ty, které navštěvují Zpívánky, kroužek, který vedu a je zaměřený na hudebně pohybový rozvoj předškolních dětí.

* Máte čtyři děti. Musí to být těžké zvládat vše, co potřebuje tak početná rodina a přitom cvičit zpěv, plánovat a organizovat vystoupení a účinkovat na koncertech?

Máme velkou rodinu a jsme za ni nesmírně vděční. S dětmi také muzicírujeme, nejstarší dcera, šestiletá Hana, hraje druhým rokem na housle, ostatní moc rádi zpívají. Koncerty se snažíme plánovat tak, aby byly situovány do jednoho víkendu za dva měsíce. Jinak jsme časově zaneprázdněni všichni svým zaměstnáním, péčí o rodinu a dalšími aktivitami. Společné zkoušky máme pouze jednu až dvě před koncertem, každý se snaží být na ně připraven samostudiem. Já své party cvičím během dne, podle toho, kdy se naskytne volná chvilka. Děti si je pak často zpívají se mnou (umí např. kousek árie z Mesiáše G. F. Händela...). Více cvičím večer, kdy už děti spí. A docvičení patří zkouškám. Během zkoušek nám děti hlídají naše dvě „dvorní hlídačky“, kamarádky z Dobříše. Patří jim velké díky, protože bez nich by to už opravdu nešlo. Vždyť dohromady mají užší členové našeho souboru Musica Podberdensis dvanáct dětí ve věku do sedmi let.

* Co pro vás hudba v životě znamená?

Hudba mi přináší především radost. Dvojnásobnou, když ji mohu předávat dál posluchačům. Díky hudbě jsem také poznala svého manžela a jeho rodinu.

* Jaký je repertoár souboru Musica Podberdensis?

Těžištěm je snad barokní hudba, ale rádi zpestřujeme program hudbou ostatních období včetně hudby soudobé.

* Na kterých koncertech se můžeme hudbou vašeho souboru v roce 2011 potěšit?

Na letošní rok plánujeme v březnu Pergolesiho Stabat Mater v Telči a v Příbrami, v květnu uslyšíte Mozartovy Litanie a další díla tohoto autora, a to v Milevsku a opět v Příbrami. Z dalších koncertů nabízíme červencové vystoupení na Skalce u Mníšku pod Brdy či zářijový koncert v Praze na Bílé Hoře. Adventní či vánoční koncert bychom rádi uvedli v některé menší obci podbrdského regionu. Jedním z našich cílů je přinášet hudbu do míst, kam je těžké přilákat profesionální hudebníky.

* Novoroční koncert v Líšnici u Mníšku pod Brdy se vám skutečně vydařil a překvapilo mě, že i v tak malé obci bez pohodlné veřejné dopravy přišlo dost posluchačů. Chcete na závěr něco našim čtenářům vzkázat?

Děkujeme věrným posluchačům za přízeň a podporu. A samozřejmě zveme na své koncerty ty, kteří nás ještě neslyšeli. Přesné informace o našich koncertech vždy naleznete na webových stránkách www.podberdensis.cz, kde je také možné zažádat o zasílání pozvánek prostřednictvím emailu.

Text a foto: Petr Petříček.

Aktualizováno Čtvrtek, 23 Červen 2011 11:14
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství