Středa, 11. prosinec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Bezpečný nákup v Lidlu

Lidl-logoVánoční čas se pomalu, ale jistě blíží a s ním houstne pohyb osob v nákupních střediscích, na tržištích, ulicích i v dopravních prostředcích. Na Vánoce však nečekáme pouze my nakupující, ale také kapesní zloději. Využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale také nepozornosti občanů. Lidé u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Bojovník o body i o život
úno
17
2011
Bojovník o body i o život
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   


105_Petr_Koukal_3Bojovník o body i o život

Petra Koukala nemusíme veřejnosti na Podbrdsku dlouze představovat. V posledních měsících se o něm hovoří v celé republice. Po zákeřné nemoci opět trénuje a stává se novou tváří Adidasu. Sehrál první vítězná utkání v badmintonové extralize, obhájil titulu mistra České republiky a jeho cílem je kvalifikace na olympiádu v Londýně 2012. Dosavadní největší úspěchy: celkové vítězství v evropském juniorském circuitu 2003, Mistr České Republiky 2007 – 2010 a řada prvenství v mezinárodních turnajích včetně účasti na olympiádě v Pekingu 2008.

 

* Jak jste se dostal k badmintonu?

Všechno začalo v Hořovicích, když v roce 1993 založil můj otec společně s Ivanou Hermannovou badmintonový oddíl, který se od samého počátku jmenuje BK 93 Hořovice. Věnoval jsem se i dalším sportům - atletice, plavání, tenisu, karate, ale badminton byl dominantní. Zpočátku to byly juniorské krajské soutěže, postupně jsem pokračoval v dospělých soutěžích od kraje přes druhou ligu až do extraligy.

* Máte za sebou také bohaté zkušenosti z působení v zahraničních klubech. V kterých jste například hrál?

V patnácti letech jsem už hrál v naší nejvyšší ligové soutěži. Chtěl jsem získat zkušenosti i v zahraničí, a to se mi splnilo. V sedmnácti jsem začal hrát rakouskou nejvyšší ligu, po dvou letech jsem byl v druhé německé lize, další dva roky v první bundeslize. Tuto mezinárodní éru jsem skončil v Dánsku, kde se hraje nejprestižnější badmintonová soutěž družstev na světě. Před dvěma roky jsem se vrátil do Čech a hraji za Sokol Veselý Brno Jehnice. Vrátil jsem se zpátky s pocitem, že jsem v klubových soutěžích dosáhl úplného vrcholu. Je to obdobné jako pro fotbalistu anglická nebo španělská liga. V Brně hraji ze dvou důvodů, za prvé pro omezení cestování, kterého je velmi mnoho už jenom díky individuálním turnajům, a navíc extraliga v Dánsku byla časově hodně náročná. Druhým důvodem je, abych se více zviditelňoval v Čechách kvůli sponzorům a partnerům.

* V této souvislosti jsem se dočetl, že se stáváte novou tváří Adidasu…

Domlouvali jsme se několik měsíců a prvního ledna tohoto roku došlo k podpisu smlouvy. Je to pro mě nový velký impuls a myslím, že i pro celý badminton v Čechách, když takový zásadní partner, celosvětově významná firma vstupuje na této úrovni do našeho sportu.

osob2
* Badminton patří mezi nejrychlejší sporty, při kterých se používá raketa. Je rychlejší a kondičně náročnější než tenis. Jak vypadá trénink hráče badmintonu, aby zvládl takovou fyzickou zátěž?

Každý sport na vrcholové úrovni je extrémně těžký, ať je to třeba střelba, plavání, cyklistika nebo badminton. Tomu musí samozřejmě odpovídat náročnost přípravy. Obnáší to každodenní třífázové tréninky a člověk vlastně sportu obětuje veškerý volný čas i osobní život. Ráno mám herní přípravu, odpoledne následuje kondiční příprava v posilovně nebo s kondičním trenérem – atletika a podobně. Večer zakončuji regenerací, minimálně třikrát, čtyřikrát týdně, protože bez ní by se tělo naprosto vyčerpalo. Jednotlivé dny se tak stávají nekonečným kolotočem, ale bez toho se sport na vrcholové úrovni dělat nedá.

* Zhruba měsíc po skončení poslední chemoterapie jste již hrál extraligu a vyhrál oba zápasy. Nejen pro příznivce sportu, ale i mnoho jiných lidí, kteří sledují váš životní příběh, to byla úžasná zpráva. Jaké pocity jste měl vy?

Skutečnost, že se mi podařilo zvítězit, je pro mě dobrým znamením a beru ji jako jednu z pozitivních zastávek na cestě zpátky.

* Co pro vás bylo nejsilnější motivací, když jste bojoval s nemocí?

Od začátku jsem se snažil brát nemoc jenom jako zastávku na cestě, zachovat si sportovního ducha a pozitivní mysl, protože ze sportu moc dobře vím, jak psychika člověka ovlivňuje. Naštěstí léčba byla zahájena hodně brzy a lékaři řekli, že když to půjde dobře, po třech, čtyřech měsících bych to mohl mít za sebou. Pro mě tehdy strašně dlouhá doba, protože doposud jsem nikdy neměl delší pauzu než dva, tři týdny. Dnes je to za mnou a jsem rád, že jsme vše zvládli tak rychle.

* Domníváte se, že překonání této těžké životní zkoušky ovlivní nějak i vaši psychiku při sportovním zápolení?

Není to tak, že by člověk hrál zápas a v koncovce si říkal, vlastně o nic nejde, hlavně, že jsem tady. To ne, ale určitě takový prožitek člověka psychicky posílí, vnímá trochu jinak problémy a překážky. Co dříve bylo nepřekonatelným problémem, nad tím dokáže dnes mávnou rukou. Já sám jsem trochu zvolnil životní tempo, už si nedám za den šest schůzek, ale raději jen dvě a v klidu.

* Vracíte se do Hořovic rád?

Jezdím sem rád, mám tady rodiče i prarodiče, krásné prostředí kousek za Dražovkou. Kdykoliv přijedu, jdu si do lesa zaběhat. Mám tu spoustu kamarádů i nejlepší kamarád bydlí v Hořovicích. Takže nikdy sem nejezdím jen z nějaké povinnosti, ale vždycky se do Hořovic těším a snažím se vyšetřit čas, abych se sem vracel.

* Jaké máte nejbližší sportovní cíle?

Nejbližším cílem je kvalifikace na olympiádu v Londýně 2012, která začíná prvního května a bude trvat celý rok. Věřím, že se znovu na olympiádu dokážu kvalifikovat, i když zdaleka nejsem v takové formě jako dříve.

Film a kampaň k prevenci rakoviny

Upozorňujeme čtenáře, že na www.petrkoukal.cz najdete první ukázku z chystaného časosběrného filmu, jehož kompletní představení je plánováno na léto 2012. V pravidelných několikaměsíčních cyklech budou na oficiálních stránkách nejlepšího českého badmintonisty uveřejňovány aktuální krátké sestřihy monitorující Petrův boj s nemocí i návrat do vrcholového sportu, který v ideálním případě skončí úspěšnou kvalifikací na Olympijské hry 2012 v Londýně. Výsledný projekt bude součástí chystané kampaně k prevenci rakoviny varlat, na které v současné době Petr velmi usilovně pracuje a brzy by se měla odstartovat. Petr Petříček

Pozn. red.: Petru Koukalovi se podařilo dosáhnout svého nejbližšího cíle a v neděli 6. února získal už svůj pátý titul mistra České republiky. Foto: ADIDAS.

Petr Petříček


Aktualizováno Úterý, 14 Únor 2012 09:41
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství