Úterý, 11. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Arcibiskup požehná v Osově nový oltář

kostel Narození sv. Jana Křtitele v OsověV neděli 30. srpna navštíví kostel Narození sv. Jana Křtitele v Osově pan kardinál Dominik Duka. Ten zde při slavnostní bohoslužbě požehná nový oltář zasvěcený sv. Prokopu, který kostelu věnoval P. Josef Jonáš. Mše začne v 17.00 hodin a po ní proběhne posezení s panem kardinálem v objektu staré školy.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Florbalista Adam Lešuk
Dub
26
2019
Florbalista Adam Lešuk
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Daniela Hlavová   

Florbalista Adam Lešuk studuje v Hořovicích a hraje v Králově Dvoře. Foto: Rodinný archiv.„Nebere ti učení čas na florbal? -

Spíš mi bere florbal čas na učení...“

Za florbalový klub T.B.C. Králův Dvůr hraje šestnáctiletý student Gymnázia Václava Hraběte Hořovice Adam Lešuk. Účastní se zápasů ve druhé i třetí lize zároveň, protože kromě kategorie dorostenců, do které věkově zapadá, stačí i juniorům. Jednou by si přál být součástí národní florbalové ligy.

 

* Od kolika let hraješ Florbal a kdo tě k němu přivedl?

Florbal hraji od osmi let. Přivedl mě k němu kamarád, kterého jsem znal z tábora, a jeho rodiče se dokonce kamarádili s mými. Nabídl mi, jestli s ním nechci začít hrát a paradoxně on po roce přestal a já stále hraji.

* Začal jsi hrát v týmu, ve kterém jsi dnes?

Ano, začal jsem v Králově Dvoře a stále hraji za T.B.C. Králův Dvůr.

* Dočetla jsem se, že hraješ ve dvou ligách zároveň.

Hraji ve dvou ligách, protože jsem podle věku dorostenec, který může hrát i za juniory. Ovšem hlavní prioritou je pro mě dorost, kde hraji druhou ligu. Hráli jsme i první a zase bychom se chtěli vrátit, ale to musíme ještě zabrat.

* Kolik vám chybí k návratu?

Jsme třetí, tak uvidíme, jak to půjde dál. Je tu ale spousta silných týmů, není tedy nic jednoduchého vrátit se zpět do první ligy.

* Co všechno jsi s týmem dokázal vyhrát?

Před třemi lety jsme se na jednom z největších evropských turnajů umístili pátí, prohráli jsme ve čtvrtfinále na nájezdy. Byly tam různé evropské týmy a my jsme ve čtvrtfinále narazili právě na Švédy, kteří jsou ve florbalu nejlepší na světě. A před rokem jsme na Slovensku v Bratislavě skončili druzí, také v evropském turnaji. Prohráli jsme až s mistry z minulého roku s Maskantje Juniors.

* Je pravda, že máš zatím nejvíce nasbíraných bodů?

Je pravda, že v dorostu jsem jich nasbíral nejvíce z týmu. Ale mám skvělé spoluhráče, se kterými hraji, takže za to vděčím i jim. V lajně mam spoluhráče, který měl jen o tři body méně. Je dobré vědět, že je v týmu více hráčů, kteří jej umějí táhnout. V celé druhé lize jsem v bodování skončil čtvrtý a v juniorech jsem v týmu zatím druhý, celkově šestý.

* Sleduješ florbal, hokej?

Hokej sleduji už od malička a florbal od doby, co ho hraji. Pravidelně se koukám na českou superligu, ale nejraději mám švédskou superligu, protože je ze všech nejkvalitnější a nejrychlejší.

* Dají se hokej a florbal srovnat?

To je těžká otázka. Je to založené na stejném principu, ale jsou tam trochu jiná pravidla. A z pohledu rychlosti reakcí je florbal rychlejší. Sice se v hokeji bruslí rychleji, než se ve florbalu běží, ale ve florbalu je menší hřiště a méně času, takže se musí reagovat rychleji. Dá se říci, že je to podobné, oboje jsou kontaktní sporty, ale není to natolik stejné jako třeba hokej a hokejbal.

* Jsi na gymnáziu už do šesté třídy, nebere ti učení čas na florbal?

Spíš mi bere florbal čas na učení. Trénuji každý všední den a v sobotu mám většinou zápas, takže čas se učit mám jen v neděli, ale právě v neděli se chodím dívat, jak hrají florbal dospělí.

* Chtěl bys být profesionálním florbalistou?

Profesionálů je hodně málo, většina z nich je jen ve švédské lize. Zatím se to podařilo asi jen deseti Čechům za celou historii. Je to opravdu velice těžké. Velký úspěch už je jen hraní v české lize, protože ve florbalu patříme do top čtyřky.

* Existuje něco jako draft, díky kterému se dá do švédské ligy dostat?

Drafty se do Švédska nedělají. Dá se tam ale dostat pomocí stáží. Po stáži buď hráči zůstanou a hrají ve švédském týmu po celou dobu své kariéry, nebo se s dobrou zkušeností vrátí domů.

* Jaký je tvůj florbalový sen?

Rádi bychom se s dorostenci probojovali do první ligy, jak už jsem zmiňoval, ale příští rok už se stanu juniorem, a můj sen je hrát už i za mužské kategorie. Ti už hrají národní ligu, kde jsou týmy i z Moravy. Je to hodně rychlé a všichni kluci tam jsou silnější než já. Musím ještě potrénovat a vyzrát.

* Proč máš na dresu právě číslo 71?

Původně jsem měl na zádech 17. Nosil ji totiž můj starší spoluhráč, ke kterému jsem vzhlížel, a také mě číslo 17 provází celým životem. Například jsem byl 17. při přijímačkách na gymnázium. 17. května jsem odehrál svůj první výběrový zápas, což je výběr těch nejlepších hráčů, kteří hrají mezi sebou ve středočeském kraji… Po čase jsem se potkal se svým spoluhráčem ve stejné kategorii, abychom neměli stejná čísla, řekl jsem si, že to jen otočím. Od té doby hraji se 71.

* Doufám, že ti 71 bude i nadále nosit štěstí. Daniela Hlavová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství